Як ШІ допоміг оцінити активність на оборонних підприємствах РФ

Омський танковий завод

Росія збільшує можливості свого оборонно-промислового комплексу. Щоб оцінити масштаби того, що відбувається, журнал The Economist звернувся до однієї із західних компаній, яка використовує штучний інтелект для просіювання даних із різних, в основному комерційно доступних джерел.

Зокрема, аналіз дозволяє дізнатися, як кількість мобільних телефонів, присутніх на промисловому майданчику, змінювалася з часом. Дослідники кажуть, що їхні дані охоплюють лише частину загальної кількості присутніх пристроїв – можливо, 2-10% від загальної кількості. Але вони дозволяють оцінити динаміку рівня активності на підприємстві.

Розповідаємо, що вдалося з'ясувати авторам дослідження про військові підприємства, які виявляють підвищену активність.

Що відбувається на танковому заводі в Омську

«Омськтрансмаш», або Омський танковий завод – один з найбільших танкових заводів в Росії. Наразі завод зайнятий модернізацією випущених десятиліття тому танків Т-80, працюючи цілодобово.

Рівень активності на «Омськтрансмаші» дещо зріс до вторгнення Росії до України у лютому 2022 року, а потім знизився.

Рівень активності на Омському танковому заводі

Але після вторгнення кількість людей на заводі різко зросла. Рівень активності залишається особливо високим із середини 2023 року, коли Кремль зрозумів, що йому потрібно мобілізувати сили для тривалої війни.

Така ж історія спостерігається і на інших оборонних підприємствах Росії.

Як змінюється активність на оборонних підприємствах РФ

«Уралвагонзавод», найбільший у Росії танковий завод, у 2024 році продемонстрував значно більшу активність, ніж у 2023-му. Арзамаський завод, що випускає бронетранспортери, а також Курганмашзавод і Мотовіліхінський заводи, що випускають бойові машини піхоти, також бурхливо розвиваються.

«Єкатеринбурзький завод №9» виробляє стволи для гаубиць та танкових гармат. На супутникових знімках біля нього можна побачити припарковані на свіжому повітрі артилерійські гармати. За кілька кілометрів від заводу розташоване НВО «Новатор», яке розробляє балістичні ракети «Іскандер». Також є ознаки сильного зростання активності на волгоградському «Титані-Барикади», де виробляються пускові установки «Іскандер», та на НВО «Сплав» у Тулі, яке виготовляє ракети для РСЗВ «Град», «Ураган» та «Смерч».

«Завод імені Свердлова» у Дзержинську є найбільшим у Росії підприємством з виробництва вибухових речовин. Кількість мобільних пристроїв, що реєструються там, різко зросла останніми місяцями. Активність також зросла на заводі «Сільмаш» у Кірові, де виробляються оболонки для боєприпасів.

Динаміка будівельних робіт на заводі «Алабуга»

Розроблений в Ірані дрон-камікадзе Shahed-136 тепер під назвою «Герань» виготовляють на заводі «Алабуга» у Татарстані. Активність там, а також в аеропорту «Бегішево» неподалік, звідки дрони можуть доставлятися до військ, залишається дуже високою. Більше того, на «Алабузі» активно будуються нові корпуси.

За якими ще ознаками оцінюють активність російського ОПК

Зростання кількості мобільних телефонів – не єдина ознака гіперактивної оборонної промисловості Росії, The Economist також побачив низку інших показників. Наприклад, у Бійську, де знаходиться завод з виробництва олеуму, що використовується у вибухових речовинах, та центр військових досліджень, середньодобовий трафік між спальними районами та районами з хімічними заводами зріс на 19% у 2023 році. Час перебування, тобто період, коли люди залишаються на одному місці, зріс на 32% у години другої та третьої робочих змін.

Strava, програма, яка реєструє фізичні вправи, виявила нові скупчення людей, які займаються бігом і їздою на велосипеді в районах поблизу цих заводів. Це є ознакою прибуття до району нових робітників, що може пояснювати зростання вартості оренди житла там на 21% за рік.

Читати на The Page