Військова допомога Україні від різних країн: рейтинг
Стрімка ескалація агресії рф проти України не деморалізувала світ, а спричинила таку саме «ескалацію» допомоги Україні та її громадянам за різними напрямами — від безперешкодного перетину кордону ЄС для жінок та дітей, нескінченних караванів гуманітарки до нечуваного з часів Другої світової розміру військової допомоги.
The Page склав рейтинг саме військової допомоги, хоча йдеться не тільки про летальну зброю та БК, а й про постачання не летальних військових виробів на кшталт засобів індивідуального захисту, польових аптечок або броньованих авто для евакуації поранених.
Слід зважати, що досить часто різні джерела повідомляють не про пряму допомогу, а про складний ланцюжок постачання. Наприклад, коли одна з країн ЄС передає бронетехніку, яка розташована в іншій країні, а власником зброї є ще одна держава. Про такі складні схеми ми говоримо окремо. Крім того, інформація про новітні системи озброєння залишається закритою.
Також рейтинг не містить дані про навчання українських військових, розвіддані, допомогу у плануванні.
Рейтинг військової допомоги. Інфографіка The Page
Рейтинг побудований на даних, що офіційно підтверджені посольствами країн або офіційними особами. Важливе уточнення: хоча мова йде саме про затверджені та чинні програми постачання, фізично не вся військова допомога із рейтингу вже присутня в Україні, частина з неї в дорозі, а деякі позиції навіть ще на стадії виробництва.
Військова допомога США
$17,5 млрд
Поза сумнівом, США є головним постачальником військової допомоги у відбитті агресії, вони почали надсилати зброю ще у 2014 році. Більш активна фаза почалась у серпні 2021 року. Допомога США є неоціненною не лише з огляду на її розмір, а й на те, що постачаються новітні зразки зброї, клас яких постійно підвищується залежно від оперативної ситуації та швидкості опанування українцями навичок поводження з ними. Наприклад, 4 жовтня 2022 року президент США дозволив 22-й раз від серпня 2021-го вилучити із запасів Міноборони США американську зброю та обладнання для України на суму $625 млн. Це збільшить розмір загальної військової допомоги США Україні до понад $17,5 млрд.
Зокрема, йдеться про 18 РСЗВ типу HIMARS та ракети до них, вісім комплексів ППО типу NASAMS, 20 вертольотів Мі-17, 126 гаубиць калібру 155-мм, 200 бронетранспортерів М113, сотні броньованих автомобілів HMMWV, 18 патрульних катерів, 40 протимінних засобів MaxxPro, понад 1400 зенітних комплексів Stinger, 8,5 тис. протитанкових систем Javelin, понад 700 бойових тактичних дронів Switchblade та ін.
Військова допомога Великої Британії
$3,3 млрд
Ми поважаємо Європейський Союз та прагнемо стати його членом, але найбільш відданим нашим союзником у боротьбі з російським нацизмом у Європі залишається Велика Британія. І річ не лише у розмірі військової допомоги (цифру офіційно підтвердило посольство Великої Британії), а й у постійній дипломатичній і моральній підтримці.
Саме експрем’єр Борис Джонсон був одним із перших лідерів світового масштабу, який відвідав Київ, навколо якого ще точилися запеклі бої. А його наступниця Ліз Трасс, заявила, що допомога буде збільшуватися.
Крім того, Велика Британія та США стали єдиними постачальниками сучасної ракетної зброї, яку вже прокляли агресори.
Перші вантажні літаки з британською зброєю почали прибувати в Україну ще наприкінці грудня 2021 року. Станом на 26 січня 2022-го Велика Британія передала ЗСУ приблизно 2 тис. ПТРК NLAW, а 25 лютого Борис Джонсон повідомив про передання ще 6 тис. одиниць зброї, зокрема 4 тис. протитанкових комплексів Javelin та NLAW.
Також серед озброєння 120 бронеавтомобілів, 20 САУ AS-90, бронетранспортерів FV4333 Stormer із зенітно-ракетними комплексами Starstreak, понад 20 одиниць 155-мм САУ M109 та 36 одиниць 105-мм гаубиць L119.
Велика Британія запланувала передати Україні американські M270 MLRS (близькі родичі реактивних систем залпового вогню HIMARS) плюс БПЛА різних типів і баражувальні снаряди.
РСЗВ для України: Британія надає M270. Фото: Wikipedia
Військова допомога Японії
$3 млрд
Японія традиційно дотримується одного з найсуворіших у світі підходів до експорту озброєнь, який не дозволяє японським оборонним компаніям та державним установам експортувати чи передавати військове обладнання іншим країнам. Однак японський уряд пішов на безпрецедентний крок і вніс зміни до своїх процедур, щоб обійти закони, які не дозволяють надавати Україні військову допомогу. Хоча в результаті постачання обмежилися не летальним обладнанням — розвідувальними БПЛА, касками та бронежилетами. Варто додати, що загальна допомога Україні від Японії у боротьбі з агресією рф від 2014 року становить уже $5 млрд.
Військова допомога Чехії, Південної Кореї та США
$3 млрд
Трохи дивна ситуація, але ми вимушені об’єднати допомогу європейської країни, «азійського тигра» та Сполучених Штатів. Власне, спочатку Чехія налагодила постачання стрілецької зброї, РСЗВ та модернізованої важкої техніки радянського виробництва на $1,9 млрд. Зокрема, це танки Т-72 та ударні гелікоптери Мі-24В, а також БМП BVP-1 та Pbv 501A, 152-мм гаубиці Д-20, 122-мм «Гвоздики» та «Дани», РСЗВ RM-70, «Град», «Вампір», ЗРК «Стріла». До речі, відправити зброю в Україну Чехії запропонувала Німеччина в обмін на контракт, за яким вона зобов’язується продати чехам нові танки Leopard.
А тепер пояснимо, чому тут опинилася Південна Корея. Ця країна вже почала реалізовувати план передання Україні переносних зенітних ракетних комплексів Chiron, але їх постачатимуть «у межах» тієї самої чеської допомоги, яка значно зросте у розмірах та ціні. Схема така: Південна Корея передає зброю чеській компанії, та дарує її Україні, а фінансують операцію США.
Чехія передала Україні свою військову техніку, її замінює німецька. Фото: centr.tv
Військова допомога Європейського Союзу
$2,58 млрд
Тут важливі три моменти. По-перше, присутність ЄС у рейтингу саме військової допомоги: зазвичай Євросоюз наголошує тільки на гуманітарній спрямованості, але для України він зробив виняток. По-друге, безпрецедентний розмір допомоги одній країні: такі суми фігурують у програмах допомоги ЄС цілим географічним регіонам. Третє, і головне, — вперше в історії об’єднаної Європи постачається не амуніція або сухпайки, а саме летальна зброя. Цей свідчить про справжні настрої у європейському суспільстві.
Щоправда, віддані своїй «миротворчій» політиці лідери ЄС називають суми траншів, а не типи й моделі озброєнь. Хоча, зважаючи на характер заяв, йдеться ймовірно про новітні танки Leopard та військові літаки.
Військова допомога Німеччини
$2,58 млрд
Всупереч поширеній думці про слабкість Бундесверу і відсутність військової допомоги Україні, Німеччина за кількістю переданої зброї поступається лише США та Великій Британії. Це тисячі найменувань від БМП до шоломофонів та амуніції. Крім того, постачаються запчастини для літаків, розвідувальні дрони тощо.
Уже на стадії передання РЛС COBRA, РСЗВ M270 MLRS (версія MARS2), 7 САУ PzH 2000, 30 ЗСУ Gepard, а також бронетранспортери M113.
Головним є те, що Німеччина вже передає новітні системи ПРО IRIS-T, що забезпечує захист від ракет на висоті 20-40 км. Перша з чотирьох систем вже в Україні.
А найвагомішим внеском Німеччини у посиленні обороноздатності України є затверджений фонд розміром 2 млрд євро, які ми можемо використовувати для замовлення зброї у німецьких виробників. Серед переліку можливих видів озброєння 100 швидкісних колісних самохідних артилерійських систем RCH-155, яких вкрай бракує Україні на фронті 1,5 тис. км завдовжки. Виробник — компанія Krauss-Maffei Wegmann. Виготовлення партії може тривати до 30 місяців.
Німецький зенітний комплекс GEPARD. Фото: Wikipedia
Військова допомога Польщі
$1,75 млрд
Звісно, що Польща буде асоціюватися насамперед з братерською допомогою, з якою зустрічали там евакуйованих українців. Але це не завадило країні посісти відповідне місце у рейтингу військової допомоги, яка сягає майже 2 млрд евро. Польща відправила до України понад 230 танків Т-72М, 20 РСЗВ БМ-21 та самохідних гаубиць 2С1, не майже 40 БМП-1. Це класична ситуація win-win: Україна отримує вкрай потрібне важке озброєння, а Польща проводить оновлення власного технічного парку. Крім того, влада країни розраховує на пожвавлення власного оборонного комплексу. Крім названого Україна отримала артилерійські системи, РСЗВ та інше.
І насамкінець лише один факт: перша колона польської техніки, серед якої було 100 60-мм мінометів, прибула в Україну вже 26 лютого 2022 року.
Військова допомога Латвії
300 млн
Від 24 лютого військова підтримка, надана урядом Латвії Україні, вже становить приблизно 300 млн євро. Крім того, громадяни, компанії та громадські організації Латвії зібрали пожертв на ще понад 15,7 млн євро. Такі цифри наводить Міноборони цієї країни.
Військова підтримка Латвії — це озброєння, індивідуальне спорядження, сухі пайки, боєприпаси, протитанкові засоби, зенітно-ракетні комплекси Stinger, безпілотні літальні апарати, самохідні гаубиці М109, гелікоптери Мі-8 та Мі-2.
Військова допомога Австралії
$285 млн
Досить важко визначити суму військової допомоги з Австралії. Ще навесні цього року країна затвердила бюджет допомоги у розмірі $225 млн, до якого увійшли боєприпаси, засоби боротьби з броньованою технікою, шість 155-мм гаубиць M777 та боєприпаси до них. Після цього поставили ще БТР Bushmaster на $60 млн.
На додаток вже заявили про намір затвердити додатковий пакет військової допомоги Україні на $100 млн, а це 14 БТР M113, 20 бронетранспортерів Bushmaster, військове обладнання, безпілотники та інша техніка.
Бронеавтомобіль Bushmaster. Фото: Australian Army
Військова допомога Естонії
$258 млн
Від початку повномасштабного військового вторгнення росії в Україну наприкінці лютого 2022 року Естонія, за даними уряду, надала Києву військову допомогу майже на 250 млн євро. Серед уже поставленої зброї протитанкові переносні ракетні комплекси Javelin американського виробництва. Україна також отримала кілька гаубиць Д-30, гаубиці FH70 і сім бронетранспортерів Mamba APC. Крім того, Естонія та Німеччина поставили Україні польовий шпиталь.
Також Естонія планує підтримати навчання українських збройних сил, ініційоване Великою Британією, а також у співпраці з Німеччиною надати Україні ще один польовий шпиталь.
Військова допомога Норвегії
$206 млн
Натепер розмір наданої допомоги перевищує 200 млн євро, за які придбали БК та переносні протитанкові комплекси М72. Крім того, уряд країни ухвалив рішення про передання Україні 100 ПЗРК Mistral, 20 самохідних гаубиць M109A3GN та протитанкових ракет AGM-114 Hellfire.
При цьому ще у липні Норвегія заявила про намір надати допомогу на 1 млрд євро. Ця сума містила не лише закупівлю озброєння, а й навчання українських військових та фінансування окремих гуманітарних місій до кінця 2022 року. І хоча офіційних підтверджень передання конкретних озброєнь не було, можна припустити, що сума вже наданої допомоги більша.
Військова допомога Литви
$123 млн
На тлі таких гігантів, як США або Велика Британія, литовська допомога у 120 млн євро виглядає невеликою. Але, зважаючи на розміри країни, кількість населення, ВВП та відстань до агресора, це справді вражає. Маленька відважна Литва не злякалася і відправила в Україну майже все своє озброєння: бронетранспортери М113 та М577, військові автомобілі, БК, стрілецьке озброєння, засоби індивідуального захисту. Членство у НАТО, звісно, може заспокоювати, але, будемо відвертими, жодних гарантій не дає. Притім що Литві виготовлення нової військової техніки доведеться чекати до двох років.
Бронетранспортери М113 для України. Фото Міністерства оборони Литви
Військова допомога Фінляндії
$95 млн
Фінляндія сама мала багато клопоту з військовими загрозами рф біля своїх кордонів і екстреним вступом до НАТО. До того ж багаторічні дружні стосунки з росією змусили фінських політиків бути максимально обережними. Втім, це не завадило фінам передати Україні декілька пакетів військової допомоги.
До перших відправлень увійшли засоби захисту (2000 касок та 2000 бронежилетів) і стрілецьке озброєння (2,5 тис. одиниць).
Далі — більше: в Україну поїхали 120-мм важкі міномети KRH 92 та 23-мм зенітні установки 23 ItK 61 (модернізовані ЗУ-23), взяті із резервних запасів Сил оборони Фінляндії. Також відомо про постачання 152-мм самохідних гармат 2С5 «Гіацинт-С» та буксирувальних безвідкатних протитанкових гармат.
Крім того, тут готують чергові пакети допомоги, вартість яких не розголошують. Єдине, про що заявляють, то це про те, що Фінляндія готова підтримувати українську боротьбу стільки часу, скільки знадобиться для остаточної перемоги.
Хто не потрапив до рейтингу країн, що допомагають Україні
На жаль, до рейтингу не потрапила Іспанія. З одного боку, є багато інформації про декілька пакетів, переданих цією країною технічних засобів та боєприпасів. З іншого — жодної офіційної заяви про вартість військової допомоги чи конкретики щодо її складу, за якою можна було б визначити вартість. За непрямими даними, військова допомога цієї країни могла сягнути 1 млрд євро, зокрема, за рахунок потужної системи ППО, бронеавтомобілів, ракетних комплексів і боєприпасів для важкої артилерії.
Також до рейтингу не потрапив спільний проєкт Данії, Німеччини, Норвегії та Словаччини. Йдеться про виробництво надважливих для Збройних Сил України САУ Zuzana 2 з бюджетом $92,3 млн. Цей проєкт можна вважати «майже затвердженим», але офіційного підтвердження поки що немає.