Ціни на газ у Європі зараз приблизно вп'ятеро вищі, ніж зазвичай у цю пору року. Утім, вони знизилися, як порівняти з максимумами наприкінці серпня. Причиною цього стали висока заповнюваність сховищ газу (у середньому на 91%) та збереження високих темпів імпорту зрідженого газу. Погода також залишається теплою у значній частині Європи, що затримує зростання попиту на опалення.

Динаміка ціни на газ у Європі
Влада більшості європейських країн вже має впевненість у тому, що наступний зимовий сезон буде пройдено без катастрофічних наслідків для населення та економіки. Але щодо більш віддаленої перспективи настрої залишаються тривожними: Європа вийде із зими зі спустошеними сховищами, і поки що немає впевненості в тому, що їх вдасться заповнити без російського газу.

На цьому тлі дивним виглядає те, що найбільше у Європі родовище газу влада готує до остаточного закриття. Агентство Bloomberg розбиралося, що відбувається й чому.

Гронінгенське родовище природного газу
Що таке Гронінгенське родовище природного газу
Під усіяними вітряками болотами Нідерландів розташовано найбільше у Європі родовище природного газу. У Гронінгенського родовища достатньо невикористаних потужностей, щоб уже цієї зими замінити більшу частину палива, яке Німеччина колись імпортувала з Росії.
Гронінген є опорою постачання газу до Європи з 1963 року. Зараз там усе ще є приблизно 450 млрд кубометрів видобутого газу на суму майже $1 трлн. За даними Shell Plc, одного з двох партнерів, які беруть участь у його експлуатації, є можливість «практично одразу» видобувати приблизно на 50 млрд кубометрів на рік більше, ніж видобувається зараз. І цей приріст буде більш ніж достатнім, щоб замінити 46 млрд кубічних метрів, імпортованих Німеччиною з Росії торік.
Чому видобуток у Гронінгені може бути припинено
Розроблення родовища в попередні роки призводила до неодноразових землетрусів і просідань землі. Через це ушкоджуються будівлі та споруди, тому місцеве населення давно вимагає припинити видобуток.
Влада Нідерландів обіцяє закрити родовище й поки що відкидає заклики збільшити обсяги видобутку. Однак її позиція може змінитися.
Днями міністр гірничодобувної промисловості Нідерландів Ганс Війлбріф сказав, що продовжувати видобуток небезпечно, але його країна не може ігнорувати страждання сусідів. Він вважає, що продовжувати видобуток газу ризиковано, але ще більшою безпековою проблемою стане те, що лікарні, школи та будинки не зможуть опалюватися в належний спосіб.
Водночас інші голландські офіційні особи заявили: якщо Німеччині знадобиться більше енергії, то безпечнішим варіантом буде продовження строку служби її атомних станцій.
Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте не виключив використання Гронінгена для поповнення запасів газу, але «тільки в крайньому разі, якщо щось піде не так», а зараз у цьому немає потреби.

Видобуток газу на Гронінгенському родовищі
Перші невеликі струси землі в Гронінгені було зафіксовано 1986 року. З того часу їх сталися сотні. Хоча більшість із них неможливо виявити, окрім як з допомогою приладів, у 2012 році в провінції стався землетрус магнітудою 3,6 балла. Після нього було подано тисячі позовів про матеріальні збитки. Починаючи з 2014 року уряд Нідерландів встановив обмеження на видобуток газу — він впав із 54 млрд кубометрів у 2013 році до очікуваних 4,5 млрд цього року.
За даними Гронінгенського інституту збитків гірничодобувної промисловості, із 327 тис. будинків у регіоні щонайменше 127 тис. отримали пошкодження. За повідомленням голландської телекомпанії NOS, з 2012 року в цьому районі було знесено принаймні 3 300 будівель, оскільки землетруси зробили їх небезпечними.
Скрутне становище гронінгерів викликає співчуття виборців у Нідерландах, кількість яких зростає, що не може не турбувати політиків. Уряд уже виплатив компенсації в розмірі 1,65 млрд євро.
Замість того, щоб збільшити видобуток газу, Нідерланди зняли обмеження на роботу вугільних електростанцій. Також подвоєно потужності для імпорту зрідженого природного газу.

Місце видобутку газу