З 1 грудня Кабінет Міністрів скасував режим ліцензування експорту окремих видів аграрної продукції. Йдеться про зернові, бобові, олійні культури та рослинну олію. Причиною стало те, що з цієї дати почав працювати режим експортного забезпечення, що дозволяє автоматично відстежувати експорт окремих видів агропродукції.
«Щоб запобігти подвійному контролю з боку держави, ми скасовуємо ліцензування експорту відповідних сільськогосподарських товарів, раніше введену для повернення валютної виручки. Це спростить умови ведення бізнесу експортерів агропродукції», – пояснив заступник міністра економіки – торговельний представник України Тарас Качка.
Режим експортного забезпечення введено на період дії воєнного стану. Він передбачає:
- експорт товарів виключно зареєстрованими платниками ПДВ;
- встановлення мінімальних експортних цін на товари, щодо яких діє режим експортного забезпечення. Різниця між фактурною та митною вартістю товарів не повинна бути негативною;
- електронний обмін інформацією між Національним банком, Державною податковою службою та Держмитслужбою для відстеження та контролю дотримання експортерами вимог законодавства;
- особливості складання податкової накладної та її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних
Режим експортного забезпечення стосується:
- меду;
- горіхів;
- пшениці та суміші пшениці та жита (меслін);
- жита;
- ячменю;
- вівса;
- кукурудзи;
- соєвих бобів;
- насіння ріпаку;
- насіння соняшнику;
- соєвої олії;
- соняшникової олії;
- ріпакової олії;
- макухи.
Застосування режиму експортного забезпечення передбачено законом №3706-IX, який набрав чинності 1 липня 2024 року. Уряд 29 жовтня ухвалив останню з постанов, необхідних для реалізації цього закону. Тоді Качка казав: «За даними Бюро економічної безпеки та Державної податкової служби, за неповні 8 місяців цього року було експортовано понад 5 млн тонн сільськогосподарської продукції вартістю понад 50 млрд грн з ознаками ризику неповернення валютної виручки. Тому з метою мінімізації схем порушення законодавства під час експорту окремих видів товарів, виведення значної частини економіки з тіні та збільшення надходжень до Державного бюджету уряд запроваджує режим експортного забезпечення на деякі категорії аграрної продукції».