Facebook Pixel

«Укрпошта» повідомила про суттєве збільшення тарифів

Чистий дохід від реалізації продукції «Укрпошти» в 2022 році запланований розміром 12,4 млрд грн, що на 14,2% більше за план на 2021 рік і на 35,3% більше проти фактичних даних за 2020 рік. Як порівняти з очікуваними даними за 2021 рік, доходи збільшено на 11,3%. Такі дані наводяться у затвердженому фінансовому плані компанії.

Одним із головних джерел зростання доходу є вищі тарифи.

The Page проаналізувало фінплан компанії та обрало з нього найцікавішу інформацію щодо зростання тарифів, обсяги послуг і витрати.

Одразу зазначимо, що єдиним сегментом, де «Укрпошта» прогнозує свої втрати, є доставляння пенсій.

Необхідне роз'яснення – що таке «Укрпошта»

Відповідно до закону, «Укрпошта» є самостійною компанією у формі публічного акціонерного товариства, яке повністю належить державі. Частину своїх тарифів вона встановлює самостійно, а частину встановлюють різні держструктури.

Так відбувається тому, що на «Укрпошту» покладено функції національного оператора поштового зв'язку, це передбачає обов'язки щодо забезпечення надання універсальних послуг поштового зв'язку на всій території України.

Компанія пропонує близько 50 послуг. За регульованими тарифами вона надає:

 • універсальні послуги поштового зв'язку;
 • послуги із розповсюдження періодичних друкованих видань за передплатою;
 • виплату та доставляння пенсій і грошової допомоги.

Тарифи на універсальні поштові послуги встановлює Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації (НКРЗІ).

До універсальних послуг належать:

 • пересилання простих карток, листів, бандеролей;
 • відправлення для сліпих;
 • пересилання посилок без оголошеної цінності вагою до 10 кг.

У липні НКРЗІ погодила нові тарифи (підвищення в середньому на 20%), які набудуть чинності з дня офіційного опублікування. Наразі це рішення НКРЗІ перебуває на погодженні.

Тарифи на передплату й доставляння вітчизняних періодичних друкованих видань встановлює Мінінфраструктури. Чинні тарифи встановлено з 1 серпня цього року.

Тарифи на доставляння пенсій і допомоги затверджує Кабмін. Чинні тарифи запроваджені з 1 квітня.

Основні складові доходу «Укрпошти» в 2022 році

За письмовою кореспонденцією доходи заплановані у розмірі 2,1 млрд грн, що на 8,6% більше проти очікуваних даних за 2021 рік (з фактом).

Укрпошта зазначає, що фізичні обсяги письмової кореспонденції за останні 5 років знизилися на 10%. Протягом 2021 — 2022 років очікується, що вони знизяться ще на 13,5%.

Під час планування доходу на 2022 рік враховано підвищення тарифів у середньому на 27,0%.

За дрібними пакетами доходи заплановані в розмірі 923,2 млн грн, що на 23,0% більше, як порівняти з фактом за 2021 рік. Під час планування доходу враховано:

 • зростання обсягів на 15,0%;
 • підвищення тарифів у середньому на 9,0%.

Від доставляння посилок доходи заплановані в розмірі 2,0 млрд грн, що на 16,0% більше проти факту за 2021 рік.

Компанія зазначає, що останніми роками спостерігається зростання ринку посилок за рахунок динамічного розвитку інтернет-торгівлі, цей процес прискорився на тлі пандемії. Очікуване зростання обсягів посилок «Укрпошти» в 2021 році становитиме 38,1%.

Під час планування доходу враховано:

 • зростання обсягів на 22%;
 • підвищення тарифів на 10%.

Від доставляння періодичних видань заплановано отримати 503,9 млн грн, що проти факту за 2021 рік більше на 18,4%.

Водночас фізичні обсяги паперової преси постійно знижуються. 2021 року вони впадуть на 13,8%, а прогноз на 2022 рік – мінус 15%. Для компенсації «Укрпошта» запланувала підвищення тарифів на 39%.

Доходи від поштових переказів заплановані в 321,4 млн грн, що на 22,3% більше, як порівняти з фактом за 2021 рік. Під час планування доходу враховано:

 • зростання обсягів на 12,0%;
 • підвищення тарифів у середньому на 13%.

Доходи від прийому платежів заплановані на 1,6 млрд грн, що на 28,9% більше, як порівняти з фактом за 2021 рік.

Зростання доходу очікується за рахунок зростання середньої суми платежу та внаслідок введення нових онлайн-сервісів щодо прийому платежів на корпоративному порталі. Але головне – тарифи зростуть у середньому на 38%.

Доходи від виплати пенсій і грошової допомоги заплановані в розмірі 2,8 млрд грн, що на 3,2% менше, як порівняти з фактом за 2021 рік.

Спад пояснюється переважно тим, що зменшиться на 10,0% кількість пенсіонерів та одержувачів грошової допомоги через мережу «Укрпошти» у зв'язку з переходом пенсіонерів на обслуговування до банків.

Деякі очікувані витрати «Укрпошти» в 2022 році

Витрати на оплату праці працівників заплановано в розмірі 7,1 млрд грн, що на 9,8% більше, як порівняти з планом на 2021 рік.

Середньомісячні витрати на оплату праці одного працівника становитимуть 9 449 грн, що на 10,3% більше проти очікуваних даних за 2021 рік.

«Укрпошта» зазначає, що зарплата в компанії залишається на низькому рівні. Це призводить до високої плинності персоналу, великої кількості незакритих вакансій (особливо в мережі), що так само зменшує пропускну здатність і генерацію додаткових доходів.

Оплата керівника (гендиректора) компанії провадиться відповідно до умов укладеного контракту. Вона передбачає:

 • посадовий оклад;
 • щоквартальне преміювання;
 • надбавку за роботу в умовах режимних обмежень, матеріальну допомогу на оздоровлення під час відпустки, оплату праці за час відрядження.

Посадовий оклад гендиректора компанії має у 200 разів перевищувати оклад співробітника основної професії (листоноша третього класу) та в 2022 році становитиме 843 тис. грн на місяць.

* витрати пораховані виходячи з 12 засідань наглядової ради та 12 засідань комітетів у 2022 році.

Витрати на рекламу – 41,3 млн грн, що на 12% більше проти очікуваних даних за 2021 рік.

На переоформлення документів «Укрпошта» має намір витратити 5,0 млн грн. У компанії близько 4 000 об'єктів і 3 000 земельних ділянок, які потребують переоформлення документів у зв'язку зі зміною юридичного статусу компанії.

Таку саму суму – 5,0 млн грн планується витратити на приведення об'єктів поштового зв'язку до належного технічного та естетичного стану, забезпечення технологічних процесів обробки та перевезення пошти.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉