Facebook Pixel

Світові ціни на продовольство відновили швидке зростання, що тішить українських експортерів

У січні світові ціни на основні види продовольства досягли рекордного рівня із квітня 2011 року. Найбільше вплинули на це зростання рослинна олія та молочні продукти, повідомила Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Загальний індекс продовольчих цін ФАО в січні становив 135,7 пункту, що на 1,5 пункту (1,1%) більше, ніж було в грудні.

Зазначимо, що Україна — один із найбільших у світі експортерів рослинної олії, також країна багато постачає на зовнішні ринки зерна. Тому зростання світових цін на ці товари призведе до збільшення валютних надходжень. Одночасно підвищення світових цін може спровокувати зростання і внутрішніх цін на продовольство.

indeks-prodovolstvennykh-tsen.jpg

Найсильніше за січень зросли ціни на олії: значення їх індексу збільшилося на 4,2% до 185,9 пункту і досягло історичного максимуму. Таке зростання у ФАО пояснюють збільшенням котирувань пальмової олії у зв'язку з низькими обсягами виробництва в основних країнах-виробниках та можливим скороченням експортної пропозиції в Індонезії.

Причиною стало і відновлення цін на соєву олію через активні імпортні закупівлі, зокрема з боку Індії, а також цін на ріпакову та соняшникову олію внаслідок подальшого скорочення пропозиції та підвищення світового імпортного попиту. Зростанню світових котирувань рослинних олій також сприяло підвищення цін на сиру нафту.

Індекс цін на молочну продукцію за січень становив 2,4%. Він зростає вже п'ятий місяць поспіль, до того ж найбільше підскочили ціни на сухе знежирене молоко та вершкове масло.

Значення індексу цін на зернові за січень збільшилося лише на 0,1%. Водночас експортні ціни на кукурудзу підскочили на 3,8% внаслідок негативних очікувань через посушливі погодні умови, що встановилися в Південній Америці, а ціни на пшеницю знизилися на 3,1%, чому сприяв багатий урожай, зібраний в Австралії та Аргентині. Ціни на рис за місяць зросли на 3,1%, що зумовлено нижчим урожаєм і стабільно високим попитом із боку азіатських країн.

Індекс цін на цукор став єдиним, що знизився в січні. Порівняно з груднем він зменшився на 3,1% на тлі сприятливих прогнозів виробництва в основних країнах-експортерах – Індії та Таїланді, – а також збільшення кількості опадів та зниження цін на етанол у Бразилії.

ФАО вважає, що виробництво зернових у світі у 2021 році становитиме 2793 млн тонн, що на 0,8% вище, ніж роком раніше. Обсяг виробництва пшениці у 2021 році буде порівнянний із показниками 2020 року, водночас виробництво фуражних зернових буде на 1,3%, а рису – на 0,7% вище, ніж роком раніше.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉