Аналітики розгублені: стартапів-однорогів стало занадто багато

Звання стартапа-однорога втрачає своє значення. Ілюстрація: startuptalky.com

Наразі у світі налічується 917 стартапів-однорогів, їхня загальна оцінка становить $3019 млрд. Бувають дні, коли однорогами стають одразу кілька компаній. Наприклад, 18 листопада список поповнили три компанії, а 16, 10, 9 та 8 листопада – по дві. Такі дані наводить видання CB Insights.

Стартап-одноріг – це приватна компанія з оцінкою понад $1 млрд. Свого часу однорогами були Airbnb, Facebook і Google. Наразі список CB Insights очолюють китайська Byte Dance (власник соцмережі TikTok) з оцінкою $140 млрд і ракетно-космічна компанія Ілона Маска SpaceX (оцінка $100 млрд). У списку багато інших відомих компаній, які вже складно назвати стартапами. Але аналітики не мають однозначної відповіді на питання щодо того, коли компанія перестає бути стартапом. Найпоширеніший варіант відповіді: «Це залежить від обставин».

Ще нещодавно вважалося, що тільки-но компанія отримує оцінку $1 млрд, вона перестає бути стартапом. Але, на думку венчурних капіталістів та інвесторів, однорогами все частіше стають недозрілі стартапи, зазначає видання TechCrunch.

Рубіж $1 млрд був індикатором того, що стартап продемонстрував видатний успіх і заслуговував на прізвисько «одноріг». Але коли таких компаній з'являється кілька на день, цей показник втратив значення орієнтиру для інвесторів.

Висловлюються пропозиції щодо підвищення планки до $10 млрд. Можливо, це дійсно дасть змогу відфільтрувати «те, на що варто звернути увагу» від «розігріваних компаній» і «потенційних, але малосуттєвих результатів».

Для стартапів-десятимільярдників уже запропонували назву «дракон» (dragon), варіант – «декакорн» (decacorn). Є й радикальніша пропозиція – встановити рубіж $100 млрд для «гектокорнів» (hectocorn).

У 2013 році, коли було запропоновано термін «одноріг» (unicorn), таких стартапів було лише 39 – менше, ніж зараз «драконів».

З-поміж причин девальвації звання «одноріг» аналітики називають:

  • зростання популярності венчурних інвестицій;
  • на ринку побільшало вільних грошей;
  • стартапи стали привертати більше уваги з боку фондів;
  • компанії довше залишаються приватними та не поспішають на біржу.


Читати на The Page