Вторгнення Путіна в Україну призвело до різкого падіння російських акцій у лютому, торги на фондових біржах було зупинено на кілька тижнів. Упродовж наступних 10 місяців ситуація погіршилася, йдеться в статті агентства Bloomberg.
Захід увів і продовжує запроваджувати санкції проти Росії (у ЄС з'явився вже дев'ятий пакет). Економіка РФ загалом поки що краще витримує їх, ніж очікувалося, але фондовий ринок демонструє іншу картину.
Російські акції було виключено з глобальних бенчмарків, а біржові фонди, які відстежують ці акції, або заморожено, або закрито. Місцеві інвестори не змогли врятувати внутрішній ринок від спаду, спричиненого війною. Більшості іноземців, як і раніше, заборонено продавати російські акції, якими вони володіють. Якби вони зробили це, то ринок завалився б остаточно.
Біржовий індекс РТС, номінований у доларах, цього року вже впав на 35%, що зробило його найгіршим з-поміж 92 світових індексів у місцевій валюті, які відстежуються Bloomberg, і третім з кінця – у доларах. Індекс Московської біржі, розрахований у рублях, упав на 44%, продемонструвавши різке річне падіння з 2008 року. До кінця цього року можливі нові втрати.

Динаміка фондового індексу РФ
Чому дешевшають акції російських компаній
«Російські акції відображають похмурі перспективи, оскільки західні санкції починають впливати на економіку країни, – вважає Петро Матіс, аналітик InTouch Capital Markets. – Перспектива глобального спаду протягом найближчих кількох кварталів не обіцяє нічого доброго для російської нафти, особливо тоді, коли Європейський Союз наполегливо прагне скорочення своєї залежності від російських товарів».
ЄС і «Велика сімка» домовилися заборонити надавати ключові послуги, включно зі страхуванням, судам, які перевозять російську нафту, якщо її було придбано за ціною понад $60 за барель. Російські нафтові запаси постраждали через волатильність нафтових цін: вартість еталонної нафти марки Brent впала на 40% проти березневого максимуму.
Компанії «Лукойл» і «Газпром», найвагоміші учасники індексу Московської біржі, втратили цього року 30% і 53% капіталізації відповідно. Акції Ощадбанку впали на 54%, оскільки міжнародні санкції торкнулися всього — від можливості Росії отримати доступ до своїх валютних резервів до системи обміну банківськими повідомленнями SWIFT.
Побоювання, що Путін може провести другу хвилю мобілізації, підірвали впевненість місцевих роздрібних інвесторів у тому, що вони мають гроші, аби вкласти їх у фондовий ринок.
Що буде з фондовим ринком РФ у 2023 році
Іскандер Луцко, головний інвестиційний стратег в ITI Capital, вважає спад на фондовому ринку дивовижним, оскільки геополітичні ризики було враховано в цінах акцій ще в лютому, а санкції, навіть цінова стеля на нафту, не змінюють правила гри для російських акцій. Він пояснює нинішнє падіння ринку «відсутністю підтримки з боку місцевих інституційних фондів, тоді як роздрібний попит ослаблений ризиками мобілізації та відтоку депозитів».
Новий 2023 рік навряд чи принесе полегшення ринку, оскільки війна та контроль за рухом капіталу тривають. Є велика ймовірність того, що глобальна рецесія знизить попит на сировинні товари, а нові санкції матимуть ще більший тиск на російську економіку.
«Без припливу капіталу, чому заважають західні санкції, російські акції, ймовірно, далі падатимуть і наступного року», — вважає Матіс.