За два дні, 21 липня, у НБУ вирішуватимуть, що робити з обліковою ставкою. Це буде перше засідання правління Нацбанку щодо перегляду ставки після її підвищення до 25% на початку червня.
Сам факт підвищення ставки експерти здебільшого оцінили позитивно, але значний рівень підвищення (з 10% до 25%) викликав багато сумнівів, які не зникли й зараз.
Мінфін відмовляється підвищувати прибутковість ОВДП, банки трохи підвищили ставки за депозитами, хоча Нацбанк розраховував, що буде інакше.
Яке рішення ухвалить правління НБУ 21 липня? Свої припущення зробив Михайло Демків, фінансовий аналітик групи ICU. Спочатку він зазначив: «Закінчується сьомий тиждень, упродовж якого ми маємо ставку 25%. За цей час ринок досить мляво відреагував зростанням ставок. Насамперед зросли ставки за депозитними сертифікатами Нацбанку (з 9% до 23%), що стимулювало окремі банки різко підвищити ставки за депозитами — щоб замістити рефінанс, що став дуже дорогим, або спробувати заробити.Однак великі банки, насамперед державні, переважно утрималися від різких рухів. Індекс ставок за депозитами фізосіб у гривні (UIRD) строком на три місяці зріс із 6% на початку червня до майже 9%, але все-таки це поки що дуже далеко від інфляції. Депозити фізичних осіб у банках у червні зросли на 5% (на 27,7 млрд грн), проте чого тут було більше — реакції на ставку або традиційного для червня збільшення коштів населення в банках? Схиляюся більше до останнього».
Демків вважає, що знижувати ставку, ефект від збільшення якої поки що обмежений, на першому після підвищення засіданні нелогічно. А підвищення ставки, на його думку, надіслало б негативні сигнали ринку.
«Мабуть, на пресбрифінгу 21 липня основною інформацією буде не ставка, а питання збереження фіксованого курсу, валютні обмеження та інші кроки, покликані втримати ситуацію в страшний для країни час», — вважає аналітик.
Під постом Демківа у фейсбуці директор департаменту ризик-менеджменту та член правління Акордбанку Микола Войтків написав: «Чому Мінфін не бачить сенсу підвищувати ставку навіть до 20%? Бо нічого особливого це зараз їм не дасть у грошах, жодних приростів. Не купуватимуть банки, крім державних, ОВДП за умов такого облікового рівня».
Він навів такі цифри: обсяг вкладень в ОВДП недержавних банків становить приблизно 140 млрд грн. З них майже 80 млрд припадає на банки, які мають рефінансування НБУ під 25 — 27%. Тому ці банки погашатимуть дороге рефінансування, а не купуватимуть ОВДП навіть під 20 чи 23%. «Облікова ставка може ще й піти вгору в разі прискорення інфляції, коли курс трохи відпустять, а це очевидно скоро буде зроблено, принаймні такі очікування в усіх», — вважає Войтків.
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також