Туризм у кольорах країни-агресора: що потрібно враховувати українцям

В умовах війни ринок туризму в Україні зменшився майже до нуля. За інформацією з відкритих джерел, до торішнього вторгнення окупантів частина ринку належала компаніям із російським корінням або зі співвласниками-росіянами, які активно працювали і на ринку Росії. Крім цього, існує ряд міжнародних гравців у туризмі, чий бренд після 24 лютого 2022 все ще представлений у РФ.

The Page поспілкувався з одним із найбільших українських туроператорів Join UP! про те, як влаштований ринок туристичних послуг України та чому деякі турагенти продовжують працювати з сумнівними брендами, які так і не пішли з країни-агресора.

У компанії пояснили, що на ринку присутні міжнародні групи компаній, що працюють під загальним брендом, як в Україні, так і в інших країнах, зокрема і в РФ. Про це часом не знають турагенти, а отже вся галузь потребує трансформації. Необхідні зміни на рівні регулятор — туроператор — турагент.

При цьому в Join UP! підкреслюють, що не можна стверджувати, що, купуючи тури у бренду, який продовжує працювати на обох ринках, людина підтримує агресора грошима. До того ж, формально закон не забороняє представникам міжнародних брендів, що не залишили російський ринок, оперувати в Україні. Швидше йдеться про етичність міжнародних брендів, які намагаються всидіти на двох стільцях. Вплинути на них може позиція споживачів.

Туристи, що обирають ту чи іншу послугу, також важливі учасники цього процесу. Тому важливо розуміти, з якими компаніями люди мають справу. Якщо говорити про конкретні бренди — такі як Anex Tour, Coral Travel, Tez Tour — то видно, що вони продовжують активну комунікацію в російських медіа. Ймовірно, саме російський ринок є великою часткою їхніх бізнесів.

Бізнес Anex Tour у 2023 році:

  • основний напрямок – Туреччина;
  • найбільшу частку бізнесу посідає РФ;
  • ще до початку повномасштабної агресії в компанії визнали анексію Криму;
  • активну комунікацію в українських медіа компанія не веде з лютого 2022 року;
  • компанія запустила бізнес у Польщі, запрошує туди на роботу українців, планує вихід до інших країн.

На українському сайті зазначено явно застарілу інформацію: «Вас вітає компанія ANEX Tour в Україні... У 2020 році нам виповнилося 15 років. Сьогодні в Україні успішно працюють 6 офісів ANEX Tour. Авіарейси на курорти Туреччини, Єгипту, Іспанії, Болгарії, Тунісу ми виконуємо практично з усіх міст-мільйонників».

Структура компанії Anex Tour

Бізнес Coral travel у 2023 році

Цей оператор входить до турецького холдингу OTI Holding, його власники – громадяни Туреччини.

Активну комунікацію в українських медіа компанія не веде від початку повномасштабного вторгнення, але низка ЗМІ вже писали про «неоднозначність» бізнесу цієї компанії. Свого часу вона визнала анексію Криму.

На українському сайті зазначено, що «компанія Coral Travel (Україна, Білорусь, Грузія, Німеччина, Польща, Туреччина) належить до великої міжнародної структури OTI Holding», яка не приховує оперування і на ринку Росії.

Структура компанії Coral travel

Бізнес Tez Tour у 2023 році

З 2012 року в компанії лише російські акціонери (раніше також був представник Туреччини). Довгий час головний офіс компанії розташовувався в Москві, але у 2021 році його офіційно перемістили до Відня.

Tez Tour потрапила під часткові санкції, але й далі активно працює над ринком РФ. Там відбуваються масштабні інформаційні кампанії, підтримується репутація бренду через ЗМІ.

На українському ринку компанія припинила офіційні комунікації в соцмережах і на своєму сайті 24 лютого 2022 року. Її співробітники давали коментарі ЗМІ, стверджуючи, що низка їхніх колег зараз перебувають у ЗСУ, хтось займається волонтерством.

Структура компанії Tez Tour


Читати на The Page