Прожитковий мінімум в Україні у 2022 році. Фото: НБУ
Щорічно в законі про держбюджет встановлюється величина прожиткового мінімуму (ПМ) в Україні для різних категорій осіб. Ці величини є умовними, сама влада визнає, що на ці суми прожити неможливо. Проте від офіційної величини ПМ залежать деякі податкові показники та розмір соціальних виплат. Про це написало докладно.
Законодавчо встановлена величина прожиткового мінімуму у 2022 році
Влітку 2021 року Мінфін і Кабмін запланували в Бюджетній декларації на 2022–2024 роки значення ПМ на три роки наперед. Але офіційні значення ПМ встановлено лише в законі про держбюджет на 2022 рік.
В Україні встановлюється п'ять значень ПМ. Кожне з них має своє призначення.
Загальний показник: використовують у державній статистиці.
Діти: розрахунок соціальних виплат для підтримки малозабезпечених сімей, аліментів, допомоги самотнім матерям.
Особи, що втратили працездатність: розрахунок пенсій (за віком, для тих, хто втратив годувальника, та інших).
Працездатні особи: індексація зарплати, оподаткування (ПДФО, розрахунок податкової соціальної пільги, розмір єдиного податку), кваліфікація адміністративних і кримінальних порушень, розмір судових зборів.
Законодавчо встановлений прожитковий мінімум в Україні у 2022 році, грн
Зазначимо, що окремий рівень прожиткового мінімуму встановлено для визначення базових розмірів окладів суддів, працівників податкових органів і низки прокурорів.
Чим відрізняється фактичний прожитковий мінімум від законодавчо встановленого
Про те, як саме уряд встановлює офіційні значення ПМ, публічно не повідомляється. Ймовірно, він орієнтується на дані статистики щодо реальної вартості життя, але довільно знижує ці цифри, щоб зменшити свої соціальні витрати.
Значення фактичного ПМ щомісяця визначає Мінсоцполітики, орієнтуючись на реальні ціни на товари й вартість послуг, споживання яких, на думку чиновників, достатньо людині для того, щоб прожити місяць, максимально стримуючи себе у витратах, але не голодувати й не ходити роздягненою.
Згідно із цими розрахунками, у листопаді 2021 року фактичний ПМ становив 4 419 грн (з огляду на обов'язкові платежі – 5 062 грн). За категоріями:
- для працездатних осіб – 4 606 грн (з огляду на суми обов'язкових платежів – 5 722 грн);
- для дітей віком до 6 років – 4 065 грн;
- для дітей віком від 6 до 18 років – 5 035 грн;
- для осіб, які втратили працездатність, – 3 727 грн.
Можна бачити, що ці цифри є майже вдвічі вищими за величину офіційного ПМ, запланованого на 2022 рік.
В інтерв'ю міністерка соцполітики Марина Лазебна стверджувала, що уряд прагне до того, щоб пенсія в Україні відповідала фактичному прожитковому мінімуму.
Що зміниться у 2022 році через зростання величини прожиткового мінімуму
В Україні низку податків і соціальних виплат законодавчо прив'язано до величини ПМ. Тому в разі зміни значень таких мінімумів автоматично зростають розміри платежів і виплат. Наведемо основні з них.
Єдиний податок, 1 група: 10% прожиткового мінімуму працездатної особи.
Індексація зарплати: індексується в межах ПМ для працездатних осіб.
Судовий збір: позов майнового характеру юрособи – 1,5% вартості позову, але не менше за 1 ПМ для працездатних осіб і не більше за 350 ПМ (на 1 січня); позов майнового характеру фізособи або ФОП – 1% вартості позову, але не менше за 0,4 ПМ і не більше за 5 ПМ тощо.
Розмір нецільової благодійної допомоги, що підлягає декларуванню: суми, що перевищують 140% ПМ для працездатних осіб.
Збір за адмінпослуги (за зміну відомостей про юридичну особу в ЄДР): 0,3 ПМ для працездатних осіб на 1 січня.
Пенсійний збір у разі першої реєстрації легкового автомобіля — залежно від вартості машини: 3% (але не більше за 165 ПМ); 4% — від 165 до 290 ПМ; 5% — не менше за 290 ПМ (ПМ на 1 січня).
Поріг на отримання податкової соціальної пільги: розраховується як ПМ для працездатної особи на 1 січня, помножений на 1,4 і округлений до найближчих 10 грн. Податкова соціальна пільга (базова), що використовується під час розрахунку ПДФО: 0,5 ПМ на 1 січня. Податкова соціальна пільга (підвищена): 150% базової пільги — наприклад, для самотньої матері й навіть на дитину з інвалідністю.
Допомога на дітей, над якими встановлено опіку або піклування: два прожиткові мінімуми для дитини відповідного віку.
З 1 січня 2022 року підвищено розмір надбавки з догляду:
- за особами з інвалідністю з дитинства, віднесеними до підгрупи А І групи, – зі 150 до 200% ПМ для осіб, які втратили працездатність;
- за дитиною з інвалідністю підгрупи А – зі 150% до 200% ПМ для дітей відповідного віку.
Допомога самотнім матерям (максимальний розмір): виплачується різниця між 100% ПМ на дитину відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї на одного члена родини.
Поріг оподаткування пенсій: 10 ПМ для працездатних осіб (у разі перевищення порога оподатковується сума перевищення).
Гарантований державою розмір аліментів: 50% ПМ для дитини відповідного віку. Мінімальний розмір аліментів: 100% ПМ для дитини.
Пенсія за втратою годувальника - ПМ для осіб, які втратили працездатність: на одну дитину померлого годувальника – 100%, на двох – 120%, на трьох і більше – 150%.
Допомога малозабезпеченим сім'ям: визначається у відсотковому співвідношенні до ПМ для основних соціальних і демографічних груп населення.
Допомога з безробіття (максимальний розмір): 4-кратний розмір ПМ для працездатних осіб.