Як виплачуються пенсії в умовах війни та як їх планують підвищувати

Виплата пенсій в Україні в умовах війни. Фото: Anadolu

Уряд стверджує, що в умовах війни витрати, пов'язані з фінансуванням соціальних виплат, зокрема пенсій, здійснюються у повному обсязі. Пенсії підвищуються та індексуються відповідно до раніше складеного графіка, який доповнений новими підвищеннями, необхідність яких стала очевидною після початку війни.

The Page зібрало актуальну інформацію, пов'язану з нарахуванням і виплатою пенсій.

Стан поточних виплат

Пенсійний фонд України повідомив, що станом на 13 червня на пенсійні виплати спрямовано 31,0 млрд грн, зокрема:

  • 9,2 млрд грн – на виплату через «Укрпошту»;
  • 21,8 млрд грн – через уповноважені банки.

Банки зарахували на рахунки пенсіонерів 100% профінансованих сум.

За повідомленням «Укрпошти», станом на 12 червня доставлено 38,35% суми за червень.

Пенсії членам сімей загиблих захисників України

У квітні проведено перерахунки пенсій членам сімей загиблих військових – приблизно 2,2 тис. осіб отримали збільшення пенсій у середньому на 1,5 тис. грн.

Мінімальні гарантії щодо пенсій членам сім'ї загиблого військового припускають, що така пенсія на кожного члена сім'ї становить не менш як:

  • 7 800 грн – на кожного з батьків і подружжя;
  • 6 100 грн – на кожну дитину.

Це також стосується членів сімей загиблих добровольців територіальної оборони, оскільки з квітня на них поширено пенсійні гарантії, передбачені для військових.

Особам, які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту населення та інтересів держави через військову агресію РФ, надано право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками – 50 років за наявності страхового стажу не менш як 25 років у чоловіків та не менш як 20 років у жінок.

Крім того, до кола осіб, що належать до сімей загиблих захисників України, включено членів сімей загиблих в АТО/ООС, а також сім'ї загиблих добровольців Сил територіальної оборони.

Пенсії членам сімей, які зникли безвісти

Міністерка соціальної політики Марина Лазебна повідомила, що члени сімей зниклих безвісти можуть отримати пенсію за втратою годувальника.

Члени сім'ї таких осіб можуть подати до територіального органу Національної поліції заяву про розшук зниклого. З дати подання цієї заяви особа, яка зникла безвісти, набуває відповідного статусу.

Заяву про розшук, крім родича, може подати представник військового формування, орган державної влади, орган місцевого самоврядування, об'єднання громадян чи будь-яка інша особа, якій стало відомо про зникнення людини.

У членів сім'ї зниклих безвісти право на отримання пенсії виникає через місяць із дня внесення інформації про безвісне зникнення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Право на пенсію через втрату годувальника мають такі родичі зниклого безвісти:

  • діти віком до 18 років;
  • діти віком від 18 до 23 років, які навчаються за денною формою навчання, до закінчення навчання;
  • діти, які є сиротами, до 23 років незалежно від факту навчання;
  • чоловік чи дружина, батьки, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку;
  • чоловік чи дружина, а в разі їх відсутності – один із батьків, брат чи сестра, дідусь чи бабуся годувальника, незалежно від віку та працездатності, якщо вони не працюють і доглядають дитину годувальника до досягнення нею 8 років;
  • батьки та чоловік особи, що зникла безвісти, які не були на її утриманні, мають право на пенсію за втратою годувальника, якщо внаслідок такого зникнення вони втратили джерело коштів для існування.

Виплата пенсії здійснюється за весь час, упродовж якого особа, що зникла безвісти, зберігає цей правовий статус.

Якщо до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено позначку про встановлення місцеперебування, місця поховання або місця знаходження останків зниклого безвісти, то вносяться відповідні зміни щодо строку призначення пенсії.

Зміни в пенсійному законодавстві

Наприкінці квітня набув чинності закон, який забезпечує щорічну індексацію пенсій для всіх категорій пенсіонерів з огляду на показники інфляції та зростання середньої заробітної плати. Також повертається дата щорічної індексації – 1 березня.

З огляду на проблеми, з якими люди передпенсійного віку стикаються під час працевлаштування, закон дозволяє достроково призначати пенсії за півтора року до досягнення пенсійного віку тим людям, які мають повний страховий стаж і трудовий договір з якими розірваний через скорочення штату або ліквідацію підприємства.

Тепер достроково призначатимуться пенсії матерям і батькам дітей, хворих на тяжкі, рідкісні захворювання, яким не встановлено інвалідність.

Наприкінці квітня уряд також вирішив, що пенсіонерам, які отримували пенсії не на банківські картки, а за місцем проживання й залишилися на територіях, які окуповано або де тривають активні бойові дії, через що «Укрпошта» не має можливості доставляти туди пенсії, уся сума пенсії зараховуватиметься на рахунки, відкриті в Ощадбанку.

Кошти з такого рахунку пенсіонер зможе отримати в будь-якому відділенні Ощадбанку на безпечній території на підставі паспорта та довідки з номером податкового коду, підписавши договір про відкриття банківського рахунку.

Перерахунок пенсій пенсіонерам, що працюють, з 1 червня

У Мінсоцполітики повідомили про виплату в червні підвищених пенсій пенсіонерам, які продовжують трудову діяльність. Вони також отримають доплату до пенсій, виплачених у квітні – травні.

Перерахунку підлягають пенсії, призначені до 1 квітня 2020 року. Перерахунок відбувається автоматично, тому звертатися до Пенсійного фонду не потрібно.

Сума перерахунку залежить від страхового стажу та розміру зарплати пенсіонера.

Для пенсіонерів, які продовжують працювати та отримують мінімальну пенсію, додатковий перерахунок буде здійснено з 1 липня.

Індексація пенсій із 1 липня

Підвищать максимальні та мінімальні пенсії. Вони зростуть через зростання прожиткового мінімуму. Для пенсіонерів він становитиме 2 027 грн.

Мінімальна пенсія збільшиться з 1 934 грн до 2 027 грн, а максимальна – з 19 340 до 20 270 грн.

Зростуть і пенсійні надбавки, пов'язані з показником прожиткового мінімуму.

Індексація пенсій в Україні з 1 жовтня

Розшириться програма додаткових виплат – до неї увійдуть пенсіонери віком 70 – 75 років. Вони отримають по 300 грн доплати на місяць. Якщо в них є 30 років стажу для жінок і 35 — для чоловіків, то їхня пенсія не може бути меншою за 3 000 грн.

Зросте мінімальна пенсія за віком через зростання мінімальної зарплати. Для пенсіонерів від 65 років за наявності в них достатнього стажу (30 років – для жінок і 35 років – для чоловіків) вона становитиме 2 680 грн.

Індексація пенсій в Україні з 1 грудня

Збільшиться прожитковий мінімум, тому підвищать мінімальні та максимальні пенсії. Мінімальна збільшиться з 2027 грн до 2093 грн, а максимальна – з 20 270 до 20 930 грн.

Саме тоді встановлять мінімальну пенсію в розмірі 2 500 грн для пенсіонерів, які не працюють, віком 60 – 70 років за наявності достатнього стажу (30 років для жінок, 35 – для чоловіків).

***

До війни в Мінсоцполітики стверджували, що внаслідок реалізації запланованих підвищень середня пенсія до кінця 2022 року становитиме 4 533 грн і на 15% перевищуватиме фактичний прожитковий мінімум. Проти початку 2020 року така пенсія зросте майже на 50%.

Читати на The Page