Війна вже завдала великої шкоди українській економіці. За оцінками, у березні реальний ВВП скоротився на 45% у річному вимірі, блокування портів і мінування акваторії Чорного моря суттєво зменшили можливості для експорту та імпорту. Майже 5 млн українців були змушені залишити країну, йдеться в аналітичному звіті інвестиційної компанії Dragon Capital.
Території на сході та півдні України, які залишаються окупованими на середину квітня, генерували приблизно 12% ВВП у довоєнні часи. Економічна активність на решті території країни залишається пригніченою.
Поки що окупаційні війська зруйнували або суттєво пошкодили незначну кількість великих промислових об'єктів, що дає змогу частково відновити обсяги виробництва. Однак подальша динаміка ВВП залежатиме насамперед від розвитку подій на фронті. Також вагомим чинником буде налаштування експортної логістики. Без відновлення доступу до Чорного моря Україна в перспективі зможе експортувати не більш як половину довоєнних обсягів.
У компанії розглядають три можливі сценарії:
- Якщо бої триватимуть у межах території, окупованої на середину квітня, а ризик ракетних ударів на решті території залишиться високим, то економіка України скоротиться приблизно на третину й навряд чи зростатиме наступного року.
- Стійке припинення вогню найближчими місяцями прискорить відновлення економіки й дасть змогу зменшити річне падіння ВВП до 25% із подальшим зростанням на 6,5% у 2023 році.
- Якщо домовленість про припинення вогню супроводжуватиметься відкриттям Чорного моря для комерційного судноплавства, падіння ВВП цього року становитиме 22%, а зростання наступного року може досягти 10%.
Один із найбільших економічних викликів зараз перебуває в бюджетній сфері. Різке скорочення економічної активності призвело до серйозного зменшення податкових надходжень і безпрецедентного збільшення дефіциту бюджету. У Dragon Capital оцінюють середньомісячний дефіцит бюджету на рівні $4 млрд у разі ведення бойових дій і припускають його скорочення до $2,5 — 3 млрд у разі досягнення стійкої домовленості про припинення вогню. Отже, цьогорічний дефіцит бюджету може досягти рекордних 16 — 26% ВВП залежно від сценарію.
І хоча НБУ отримав тимчасовий дозвіл безпосередньо фінансувати дефіцит бюджету, використання цієї можливості має бути максимально обмеженим, адже значна емісія гривні містить великі ризики для фінансової стабільності. Ключовим джерелом фінансування фіскального дефіциту мають стати зовнішні ресурси, насамперед грантова допомога, оскільки великі обсяги кредитів, навіть дешевих і довгих, можуть затягнути Україну в боргову пастку, зазначають аналітики Dragon Capital.
Суворі обмеження на валютному ринку, які НБУ запровадив для захисту фінансової системи від колапсу, унеможливлюють оцінку рівноважного курсу гривні. На думку компанії, баланс поточного рахунку цього року погіршиться несуттєво, дефіцит становитиме 0 — 3,0% ВВП залежно від сценарію. Станеться це тому, що значне падіння експорту буде компенсовано скороченням промислового імпорту та зупиненням відтоку дивідендів. Стабільний експорт ІТ-послуг і перекази мігрантів підтримуватимуть платіжний баланс, хоча різке збільшення видатків українців за кордоном створює тимчасовий негативний вплив на валютний ринок.
У Dragon Capital очікують, що НБУ триматиме фіксований курс на рівні 29,25 грн за долар упродовж дії воєнного стану та обережно послаблюватиме валютні обмеження.
Завдяки очікуваному великому припливу зовнішнього фінансування НБУ зможе нарощувати золотовалютні резерви й матиме достатньо ресурсів, щоб підтримувати валютний курс інтервенціями.