Facebook Pixel

Омікрон – новий дуже небезпечний штам коронавірусу: що про нього відомо

Штам коронавірусу B.1.1.529, виявлений у країнах Південної Африки та Гонконгу, отримав статус «варіанту, що викликає занепокоєння» – такий же, що і у дельта-штаму і попередніх бразильського і британського штамів, повідомила Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ). Новий штам коронавірусу назвали грецькою буквою омікрон.

Вперше штам B.1.1.529 було внесено до баз даних 11 листопада. Перший випадок зараження їм був зареєстрований у Ботсвані, потім ще кілька було виявлено в ПАР. Через кілька днів один випадок зараження був виявлений у Гонконгу у чоловіка, який прибув із ПАР.

Бельгія стала першою європейською країною, яка оголосила про виявлення омікрон-штаму у людини.

Особливості нового штаму коронавірусу «омікрон»

Приклад ПАР показав, що цей варіант вірусу поширюється швидше, ніж його попередники, і може торкнутися більшої кількості людей, у тому числі й тих, хто раніше перехворів на інші штами, припускають у ВООЗ.

261715645-417264380055207-7087586269246807031-n.jpg

Як вважає директор Інституту генетики Університетського коледжу Лондона Франсуа Балло, новий штам міг утворитися в організмі людини з ослабленою імунною системою (імовірно, хворого на ВІЛ/СНІД, який не отримував належного лікування). Хронічний перебіг коронавірусної інфекції, з якою не міг впоратися імунітет, міг дозволити вірусу в організмі хворого за довгий час накопичити відразу велику кількість мутацій.

Згідно з результатами перших досліджень, проведених у ПАР, встановлено, що новий штам має 50 мутацій. З них 34 знаходяться у білкових сполуках шипів, за допомогою яких коронавірус проникає у клітини людини. На думку директора центру боротьби з епідеміями ПАР вірусолога Туліо де Олівейри, мова фактично йде про еволюційний стрибок коронавірусу. «Він має цілий набір мутацій, яких ми не очікували», — заявив фахівець.

Властивості низки нових мутацій поки що не вивчені, деякі з них взагалі досі не були відомі, і тому вчені попереджають, що всі масштаби небезпеки B.1.1.529 поки що важко оцінити.

Виявлення та боротьба з омікрон-варіантом

Симптоми захворювання при зараженні B.1.1.529 аналогічні тим, що спостерігаються у хворих на штам «дельта». Виявлено також кілька випадків безсимптомного перебігу хвороби, що ріднить новий штам із його попередниками.

Наявність B.1.1.529 визначається існуючими ПЛР-тестами.

Враховуючи підвищену стійкість нового штаму до антитіл, що виробляється організмом людини, є ймовірність, що існуючі зараз вакцини будуть не такі ефективні проти нього.

Американська Moderna повідомила, що працює над створенням більш потужної бустерної вакцини для захисту від штаму «омікрон». На думку експертів компанії, комбінація мутацій у новому штамі несе «значний ризик прискорення ослаблення імунітету», виробленого після вакцинації.

Компанія заявила, що ще на початку цього року розробила комплексну стратегію щоб передбачити нові варіанти COVID-19. Ця стратегія включає три кроки. По-перше, Moderna вже протестувала бустерну вакцину із підвищеною дозою ліків. По-друге, вона вивчає створення мультивалентної бустерної вакцини, розробленої для боротьби з деякими з мутацій вірусу. Як третя міра розробляється потужніша бустерна вакцина.

Реакція країн та ринків на новий омікрон-вірус

Кілька десятків країн уже заборонили авіасполучення з ПАР та прилеглими країнами.

Нідерланди запровадили заборону для мандрівників із Південної Африки першим. Заборона набула чинності з полудня п'ятниці, 26 листопада. На момент запровадження заборони у повітрі знаходилися два рейси. Їхні пасажири мали 61 позитивний тест на ковід. Зараженими виявився приблизно кожен десятий. Лікарі з'ясовують, яким саме вірусом заражені люди.

Нафта марки Brent втратила близько 10% вартості під час торгів 26 листопада. До закриття торгів ціна була $74 за барель. Ціна нафти WTI опустилася до $69 (-11,6%).

photo-2021-11-26-17-56-28.jpg

Новий штам коронавірусу призвів до розпродажів на світових ринках. Через побоювання нової хвилі обмежень інвестори почали позбавлятися ризикових активів і запасатися доларом і золотом.

Спроба інвесторів уникнути ризикових активів призвела і до падіння деяких криптовалют. Вартість біткоїну опустилася нижче за $55 тис. за монету.

Подякувати 🎉