У I кварталі 2025 року продовжувалося покращення оцінок, які бізнес виставляє діловій активності у наступні 12 місяців. Такий висновок зробив Нацбанк за результатами свого традиційного опитування підприємств.
Індекс ділових очікувань становив 108,2% порівняно зі 101,8% у IV кварталі 2024 року. Учасники опитування покращили оцінки всіх складових індексу, найбільше – щодо загальних обсягів реалізації продукції та кількості працівників.
Найвищі очікування продемонстрували:
- великі підприємства;
- респонденти переробної промисловості;
- ті, хто здійснюють лише експортні операції.
Вперше за останні 12 місяців бізнес позитивно оцінив перспективи свого фінансово-економічного розвитку. Найбільшого покращення очікували респонденти з будівництва та переробної промисловості.
Підприємства добувної промисловості, будівництва, сільського господарства та переробної промисловості очікували збільшення кількості працівників.
Водночас багато інших опитувань та досліджень стабільно показують, що продовжується посилення впливу на ділову активність нестачі кваліфікованих працівників. Ситуація з безпекою в країні кардинально не покращала. Під питанням перебуває продовження режиму торгівлі з ЄС без обмежень.
Тому постає питання, чи не пов'язаний оптимізм респондентів опитування НБУ головним чином з тим, що в лютому, коли проводилося опитування, багато хто вірив у близьке завершення гострої фази війни?
Останні за часом макропрогнози Нацбанку та інвесткомпанії ICU не дозволяють оцінити ефект цього чинника надії, але вони показують, що ситуація в економіці залишається складною та важко прогнозованою, зберігаються серйозні негативні фактори, але й підстави для певного оптимізму також є.
Основні положення квітневого макропрогнозу НБУ
У лютому 2025 року очікувалося прискорення загальної інфляції (до 13,4% у річному вираженні) і базової (до 12,0%). Це відображало вплив як тимчасових факторів, зокрема обмеженої пропозиції продовольства через низькі торішні врожаї, так і фундаментальних – зростання витрат бізнесу, у тому числі на оплату праці та енергоресурси. Дається взнаки і збереження досить жвавого споживчого попиту. Зростання інфляції тривало й у березні.
Стійка ситуація в енергетиці, підготовка до весняної посівної та значні оборонні потреби сприяли пожвавленню промисловості, а підвищення температури повітря та покращення споживчих настроїв підтримали пожвавлення будівництва та торгівлі.
У березні кількість нових вакансій та резюме на сайтах працевлаштування зросла у річному вимірі. Але дефіцит працівників залишається основною проблемою бізнесу та стимулює подальше підвищення зарплат.
Дефіцит державного бюджету (без грантів) у березні зменшився, але залишився суттєвим. Його було профінансовано за рахунок міжнародної допомоги. У березні дещо пожвавилася активність на внутрішньому борговому ринку (ОВДП).
Квітневий макропрогноз НБУ
В умовах сезонного попиту з боку аграріїв тривало нарощування імпорту товарів, що призвело до незначного розширення дефіциту поточного рахунку. Через перерву у надходженнях міжнародного фінансування валові резерви у лютому скоротилися, проте вже у березні зросли.
У березні відзначено зростання пропозиції валюти з боку бізнесу. Цьому сприяли відносно стабільна ситуація з експортом та конвертація валюти компаніями для сплати річних та квартальних податків.
На початку березня НБУ підвищив облікову ставку до 15,5%, а у квітні зберіг її на цьому рівні.
Оновлений макропрогноз компанії ICU
Велика фінансова допомога дає більше часу, щоб знизити зовнішні дисбаланси, йдеться у квітневому макропрогнозі ICU. Наведемо його основні тези.
Українська економіка зменшила темпи і перейшла в режим повільного зростання у III кварталі 2024 року, і шанси на значне прискорення відновлення є дуже низькими. Потреба поступово скорочувати державні витрати суттєво обмежує економічне зростання у майбутньому. Очікується зростання ВВП на 3% цього і наступного року завдяки відновленню споживання домогосподарств та вищому врожаю.
Макропрогноз компанії ICU
Переглянутий прогноз надходження зовнішньої фінансової допомоги, розкритий у меморандумі з МВФ, – це значний позитив для України. Україна отримає понад $50 млрд цього року, тому резерви НБУ різко зростуть, а центральний банк матиме більше ресурсів, щоб підтримувати курс гривні. Тому ICU підвищило прогноз курсу гривні наприкінці 2025 року до 43,5 грн/$. Якщо обсяги зовнішньої допомоги скоротяться, то НБУ змушений буде вдатися до послаблення гривні.
Дефіцит державного бюджету цього року буде майже повністю профінансований за рахунок зовнішньої допомоги, хоча плани щодо видатків можуть бути збільшені у III кварталі 2025 року (як було минулого року).
Прогнози ICU базуються на припущенні, що баланс ризиків безпеки залишиться практично незмінним у наступні 12 місяців. За очікуваннями аналітиків, навіть якщо найближчим часом буде досягнуто згоди про припинення вогню, інтенсивність бойових дій на лінії фронту та обстріл інфраструктури кардинально не зменшаться. Бізнесу та домогосподарствам доведеться жити і працювати в умовах невизначеності, що впливатиме на їх настрої, споживчі та інвестиційні рішення.