Facebook Pixel

НБУ зберіг облікову ставку 25% на тлі деякого покращення своїх прогнозів

Сьогодні, 20 жовтня, правління Національного банку залишило облікову ставку на рівні 25% річних. «Курсова стабільність, підтримана цим рівнем облікової ставки та додатковими заходами Національного банку, і надалі сприятиме збереженню керованості інфляційних процесів», – сказав голова НБУ Андрій Пишний під час брифінгу.

Оголошуючи про рішення щодо облікової ставки, глава НБУ розповів про те, якою Нацбанк бачить макроекономічну ситуацію. З огляду на її аналіз й ухвалювалося рішення.

Інфляція в Україні в жовтні 2022 року

Інфляція в умовах війни очікувано зростає, але залишається керованою. У вересні споживча інфляція становила 24,6% у річному вимірі. За оцінками НБУ, прискорення інфляції триває й у жовтні.

Основними чинниками зростання інфляції залишаються наслідки повномасштабної війни. Ще одним проінфляційним чинником був ефект перенесення на ціни коригування офіційного курсу гривні щодо долара. Зростання інфляції у світі теж позначалося на цінах в Україні.

Цього року інфляція сягне приблизно 30%. Ціновий тиск і очікування залишатимуться контрольованими, що закладає фундамент для поступового уповільнення інфляції. Національний банк очікує, що темпи зростання цін почнуть уповільнюватися з наступного року завдяки поступовому налагодженню логістики та виробництва, зниженню світової інфляції та помірно жорстким монетарним умовам.

Наступного року інфляція сповільниться до 20,8%, а за рік буде нижчою за 10%.

Стан економіки України в жовтні 2022 року

Економічна активність у ІІ – ІІІ кварталах 2022 року поступово відновлювалася завдяки звільненню українських територій, адаптації бізнесу до нових умов і роботі «зернового коридору».

Проте наявні логістичні проблеми, особливо в металургії, руйнування потужностей, зокрема в енергетиці, та зниження реальних доходів населення стримують відновлення економіки. Значний негативний внесок у зміну реального ВВП зробило сільське господарство – як через нижчі показники врожайності цього року, так і через посівні площі, що значно скоротилися.

Макроекономічний прогноз НБУ

Макроекономічний прогноз НБУ

Тому Національний банк лише трохи покращив оцінку падіння ВВП поточного року – до 32%. Закладене в прогноз ослаблення ризиків безпеки із середини 2023 року стане ключовим чинником майбутнього відновлення економіки. Темпи зростання ВВП України в наступні роки будуть на рівні 4 –5%.

Значення міжнародної фінансової допомоги для економіки України

З початку повномасштабного вторгнення обсяги офіційного фінансування становили приблизно $23 млрд. Левова частка цих коштів надійшла останніми місяцями у вигляді грантів.

Міжнародна фінансова допомога стала основним джерелом покриття бюджетних потреб. Дефіцит бюджету в наступні роки зменшуватиметься, але все ще буде на високому рівні через необхідність підтримки обороноздатності країни та безперебійного функціонування економіки. Отже, співпраця з міжнародними партнерами залишатиметься критично важливим джерелом наповнення бюджету. Міжнародна підтримка дасть змогу Національному банку утримувати золотовалютні резерви на достатньому рівні, забезпечувати контрольованість очікувань і макрофінансову стабільність.

Якими будуть ризики безпеки для України

Нацбанк переглянув ключове припущення колишнього прогнозу щодо безпекової ситуації. Базовий сценарій нового макропрогнозу передбачає відчутне зменшення ризиків безпеки лише із середини 2023 року. Відповідно повноцінне розблокування морських портів, зниження премії за ризик України та збільшення інвестицій у відновлення країни відтерміновано в часі.

Якщо строк повномасштабної війни буде тривалішим, ніж у базовому сценарії поточного прогнозу, довше зберігатимуться пригнічений попит, низькі інвестиції та логістичні обмеження для експорту. За таких умов відновлення української економіки буде повільнішим, а інфляція – вищою, ніж очікується зараз.

Актуальними для прогнозу є також інші ризики, реалізація більшості з яких погіршуватиме динаміку інфляції та стримуватиме економічне відновлення. Зокрема:

  • зберігається ризик розбалансування державних фінансів з огляду на непередбачуваний характер війни, проблеми з ритмічністю надходження міжнародної допомоги та появу додаткових бюджетних потреб. Окремою проблемою може бути формування великих дефіцитів в енергетичній сфері з огляду на високу вартість енергоносіїв;
  • атаки на об'єкти енергетичної інфраструктури посилюють ризик скорочення обсягів виробництва;
  • тривалість й інтенсивність військових дій разом з «енергетичним терором» посилюють ризики неповернення значної частини українців, які виїхали за кордон, а також додаткового виїзду з України. Демографічна криза загальмує післявоєнне відновлення через скорочення споживчого попиту та загострення проблем на ринку праці;
  • зберігається ризик припинення роботи «зернового коридору» та блокування морських портів України. Це негативно позначиться на економіці країни як наприкінці цього, так і наступного року.

Як може змінитися облікова ставка НБУ

Оновлений прогноз, як і попередній, передбачає збереження облікової ставки на рівні 25% щонайменше до ІІ кварталу 2024 року. Національний банк заявив про готовність за необхідності підвищити ставку понад прогноз. Він обіцяє вживати додаткових заходів для захисту міжнародних резервів і збереження керованості інфляційних процесів.

Наступне засідання правління НБУ з монетарної політики, на якому розглядатиметься питання облікової ставки, відбудеться 8 грудня 2022 року.

Подякувати 🎉