Facebook Pixel

Як цифрова реформа може вплинути на ринок вартістю 11 трлн доларів

Торгівля на ринку золота залежить від мережі сховищ із високим рівнем безпеки, розташованих під Великим Лондоном. Там майже 50 тисяч золотих злитків, кожен вартістю приблизно $650 тис., щодня переходять із рук у руки між чотирма великими банками, які відповідають за опрацювання транзакцій.

Ця система, що включає золото на суму приблизно $500 млрд, що зберігається в різних місцях, працює з невеликими змінами майже два десятиліття, зазначає Bloomberg. Девід Тейт, який очолює Всесвітню раду із золота (World Gold Council, WGC), основну лобістську групу золотовидобувачів, вважає, що настав час для капітального ремонту ринку.

Тейт, колишній інвестиційний банкір і директор Credit Suisse, намагається проштовхнути зміни, які, як він сподівається, значно підвищать попит на золото. З-поміж найважливіших нововведень – база даних, побудована на технології блокчейна, що дає змогу відстежувати майже кожен золотий злиток у світі. За словами Тейта, щойно це буде реалізовано, з'явиться можливість створити цифровий токен, забезпечений фізичним золотом, яким буде легше торгувати.

Учасники ринку, які зібралися на конференцію 16 жовтня, скептично поставилися до запропонованої реформи, адже попередні спроби внести навіть невеликі зміни в ринок не мали успіху. Але пакет змін, що отримав назву Gold247 (24/7), має шанси на успіх. На тлі банківських реформ, започаткованих після фінансової кризи, стало очевидним, що золотом як активом складно торгувати у важкі часи.

Нові банківські правила зробили дорожчим зберігання злитків і викликали побоювання, що ринок золота скоротиться. До того ж в останнє десятиліття золото зіткнулося зі щораз більшою конкуренцією з боку криптовалют за увагу інвесторів, які шукають альтернативу акціям, облігаціям і готівці. Деякі прихильники навіть називають біткоїн цифровим золотом.

Тейт говорить, що цифровізація технологій дасть змогу ширшому колу інвесторів комфортно працювати із золотом. «Є багато категорій інвесторів, які поки що навіть не наближаються до золота. Ситуація зміниться, якщо ми зробимо правильно».

Роздрібні інвестори хочуть отримати прямий доступ до ринку золота. Як і у випадку з іншими фізичними товарами, у різних місцях на золото поширюються різні стандарти. Наприклад, Лондон використовує для торгівлі зливки вагою 400 унцій, а популярні ф'ючерси Comex, які торгуються в США, використовують зливки вагою 100 унцій. Але навіть найменший злиток коштує понад $160 тис. Тому більшість роздрібних інвесторів змушені купувати зовсім маленькі зливки та монети в дилерів, часто сплачуючи за це великі премії. Тейт вважає, що створення токенів, які можна легко обміняти на фізичні зливки, могло б розв'язати цю проблему.

Концепція активу, що торгується, який є правом власності на метал, що зберігається десь у сховищі, не нова. WGC у 2004 році допоміг запустити біржовий фонд SPDR Gold Shares, забезпечений золотом, активи якого зараз становлять $50 млрд. Але роздрібні інвестори зазвичай не можуть обмінювати акції ETF на реальний метал. Це доступно лише великим інституційним інвесторам, які допомагають підтримувати ринок акцій. Є також криптовалютні стейблкоїни із золотим забезпеченням, але вони не мають великого обігу.

Команда Тейта припускає, що золотий токен вимагатиме підтримки всього ринку — від банків Волл-стріт до влади Індії та Китаю, які керують провідними споживчими ринками. Блокчейн-реєстр, який відстежує золоті зливки, може допомогти переконати покупців в їхньому походженні та чистоті, а також у боротьбі з відмиванням грошей.

Головна складність на шляху реформи полягатиме в тому, щоб переконати великих гравців ринку ухвалити проєкт, який ризикує підірвати їхнє панування.

За словами аналітика Gainesville Coins Яна Ньювенхуйса, великим гравцям у Лондоні подобається нинішня схема. «Але я знаю, що багато людей на ринку незадоволені тим, як вони торгуються, – говорить він. – Вони б надали перевагу прозорішій системі».

Скептики стверджують, що весь сенс золота полягає в його фізичній присутності, тому оцифрування приречене на провал. «Форма та місцезнаходження мають значення, – вважає Адріан Еш, керівник відділу досліджень онлайн-сервісу для інвестицій в золото BullionVault. – Проблема з будь-якою токенізацією полягає в тому, що ви абстрагуєте актив».

Тейт, який обійняв посаду глави WGC у 2019 році, не за чутками знає про слабкості нинішньої системи. Він закрив відділ торгівлі сировинними товарами в Credit Suisse у 2014 році, оскільки було простіше й менш ризиковано отримувати дохід від інших класів активів. «Нам потрібно залучити більше людей до розчищення ринку, а захищати територію – неправильний спосіб робити це», – упевнений він.

Проєкт змін починається з програми забезпечення цілісності золотих злитків, що реалізується спільно з Лондонською асоціацією ринку дорогоцінних металів (London Bullion Market Association), яка використовує технологію блокчейну для моніторингу постачань. За словами Тейта, щойно завершилися пілотні проєкти за участю 30 гравців, включно з видобувачами золота, переробниками та банками.

Торік робоча група, створена урядом Великої Британії з банків та інвесторів, рекомендувала заходи, спрямовані на те, щоб зробити торгівлю на Лондонському ринку золота прозорішою. «Ми досягли одностайності з-поміж усіх банків, що ситуація могла бути кращою, – говорить Тейт. – За столом також було розуміння того, що внаслідок змін, які ми пропонуємо, ринок зростатиме».

Довідка The Page про ринок золота

За даними WGC (на кінець 2021 р.), обсяг вилучених запасів золота у світі оцінюється приблизно у 205 238 тонн. Інші джерела наводять інші дані, розкид оцінок становить до 20%.

Глобальний ринок золота у 2018 році за секторами

Глобальний ринок золота у 2018 році за секторами

З огляду на ціну золота $1 646 за унцію ринкова капіталізація світового запасу золота становить від $8,69 до $13,03 трлн.

WGC розрахунковою ринковою капіталізацією вважає розмір $10,86 трлн.

Щоденні обсяги торгів золотом на різних майданчиках

Щоденні обсяги торгів золотом на різних майданчиках

Ландшафт оптової торгівлі золотом досить складний і постійно розвивається. Три найважливіші центри такої торгівлі — Лондонський OTC-ринок (позабіржовий), американський ф'ючерсний ринок Comex і Шанхайська біржа золота (SGE). На ці майданчики припадають щонайменше 90% світових обсягів торгівлі. Вони доповнюються дрібнішими центрами вторинного ринку в усьому світі (як позабіржовими, так і біржовими).

Лондонський позабіржовий ринок історично був центром торгівлі золотом, і сьогодні на нього припадає основний обсяг торгів. Цей ринок приваблює учасників з усього світу, і саме він двічі на день встановлює глобальний стандартний орієнтир для золота – ціну золота LBMA. На лондонському ринку торгуються зливки вагою 400 унцій із гарною доставкою, які зберігаються в сховищах членів London Precious Metals Clearing Limited (LPMCL) та Банку Англії.

Динаміка ціни на золото

Динаміка ціни на золото

Подякувати 🎉