Після нападу на Україну Росія зіткнулася з економічними проблемами та санкціями з боку багатьох країн і міжнародних організацій. У самій РФ влада називає це економічною війною. підготувало добірку останніх повідомлень про це на 25 березня.
Економіка
Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн виступила проти купівлі газу за рублі. Така вимога Путіна стосуватиметься тих країн, які запровадили проти РФ санкції. «Таке рішення стало б одностороннім, що є порушенням умов контрактів. Це фактично спроба обійти санкції. Ми не для того вводили санкції, щоб їх оминати. Минув той час, коли енергію можна було використати для шантажу», — заявила фон дер Ляєн.
Берлін розраховує до кінця цього року скоротити залежність від газу РФ до 30%. До середини 2024 року частка постачань російського газу до ФРН має знизитися до 10%.
«АвтоВАЗ» із 6 червня вводить на три місяці режим чотириденного робочого тижня. Цей захід поширюється на всіх співробітників. Рішення пов'язане з дефіцитом електронних компонентів. У компанії раніше заявили, що переносять літню корпоративну відпустку 2022 року на 4 – 24 квітня, щоб узятися за відновлення ланцюжків постачання складників. Компанія працює над заміною критично важливих імпортних компонентів, а також розробляє спеціальні версії деяких моделей LADA, «які будуть менш схильними до впливу імпортних» складників.
Уряд РФ має намір відмовитися від фінансування проєкту високошвидкісної магістралі (ВШМ) з Москви до Санкт-Петербурга з Фонду національного добробуту. Ще наприкінці 2021 року проєкт був чинним. На нього було зарезервовано 500 млрд руб.
Американська біофармацевтична компанія Gilead заявила, що припинила всі бізнес-операції у РФ, не пов'язані із життєво важливими ліками. Прибуток від продажу медикаментів буде направлено на гуманітарну допомогу Україні.
Інститут Гайдара (ІЕП) опублікував індекс прогнозів у промисловості, заснований на результатах опитування керівників компаній цього сектору. Показник продемонстрував максимальний обвал із початку проведення таких опитувань у 1995 році. Зведений індекс прогнозів у промисловості за перший місяць «воєнної операції» втратив одразу 50 пунктів. У 1998 році його зниження становило 25 пунктів за десять місяців, у 2008 – 2009 роках – 30 пунктів (за п'ять місяців), у 2014 – 2015 роках – 10 пунктів (за п'ять місяців).
Російські лісопромисловці просять державу про додаткові заходи підтримки, з-поміж яких повернення до паперового документообігу в країні. Також у галузі вважають критично важливим організувати нові маршрути експорту.
Велика технологічна компанія Teradata припиняє бізнес у Росії. Вона також припиняє взаємодію з клієнтами та обслуговування всіх російських облікових записів.
Російська «Сєвєрсталь», що належить Олексію Мордашову, який потрапив під санкції ЄС і Британії, так і не змогла виплатити інвесторам борги з випуску євробондів через блокування коштів банком. Отже, компанія стала першою у РФ, яка з моменту введення санкцій через війну в Україні допустила технічний дефолт за своїми паперами.
Китайський державний концерн Sinopec тимчасово зупинив переговори із «Сібуром» про інвестиції на суму $500 млн у новий газохімічний завод у Росії.
Санкції
МЗС Японії оголосило про нові санкції проти Росії. Обмеження введено проти 25 росіян і 81 організації. З-поміж іншого забороняється експорт предметів розкоші. Під персональні санкції потрапили голова ВЕБ.РФ Ігор Шувалов, гендиректор «Сєвєрсталі» Олексій Мордашов, акціонер банку «Росія» Микола Шамалов та члени їхніх сімей. До списку також потрапили родичі інших росіян, зокрема прессекретаря президента Дмитра Пєскова, першого заступника керівника Адміністрації президента Сергія Кирієнка, секретаря Ради безпеки Миколи Патрушева, підприємців Аркадія та Бориса Ротенбергов (друзів Путіна).
Швейцарія заморозила $6,17 млрд російських активів, на які поширюються санкції. За словами влади, ця сума із часом може зрости.
Мінфін США опублікував низку генеральних ліцензій щодо санкцій (фактично їхнього послаблення чи відтермінування) проти Росії. Так, відкладено запровадження заборони на ввезення морепродуктів із 25 березня до 23 червня.
МЗС Австралії оголосило про нові санкції проти Росії та Білорусі. Вони поширюються на Лукашенка та членів його сім'ї, а також на 22 «російських пропагандистів і розповсюджувачів дезінформації»: співробітників RT, видань «Фонд стратегічної культури», «ІнфоРос» і News Front. Загалом Австралія ввела проти Росії приблизно 500 санкцій.
Мінфін США випустив жорстке роз'яснення щодо санкцій: фактично золото в резервах РФ (на $132 млрд) стає дуже неліквідним. Громадянам США заборонено будь-які угоди, пов'язані із золотом, якщо їхньою стороною є Банк Росії, Фонд національного добробуту чи Мінфін РФ. Фінансовим установам США забороняється опрацьовувати такі транзакції.
Мільярдер Петро Авен, який потрапив під санкції ЄС і Великої Британії, дав інтерв'ю Financial Times. Він зізнався, що його життя змінилося за одну ніч: «Наш бізнес повністю зруйновано. Усе, що ми будували 30 років, зараз повністю в руїнах».
Суспільство
Фінська залізниця VR повідомила, що зупиняє рух швидкісного поїзда «Алегро» між Гельсінкі та Санкт-Петербургом із 28 березня на невизначений час.
Російські авіакомпанії попередили владу про ризики зупинення за п'ять — шість місяців польотів регіональними літаками Ан-24 і Ан-26 через проблеми з ремонтом турбогвинтових двигунів українського виробництва. У РФ зараз майже 100 літаків Ан-24/26, із них 87 належать 12 комерційним авіакомпаніям. Літаки використовуються в 10 віддалених регіонах.