З початку жовтня спостерігається значний профіцит електроенергії в енергосистемі України. Це зумовлено низьким споживанням та виведенням у роботу після ремонту атомного енергоблока. У деякі години електроенергія навіть експортується з потужністю до 400 МВт.
«Але така ситуація тимчасова, до перших холодів. Не кажучи вже про потенційні загрози пошкодження генеруючого та інфраструктурного обладнання від атак ворога, що продовжуються», — написала екскерівниця Міненерго Ольга Буславець.
Ризик дефіциту до 6 ГВт, про який писали в МЕА тиждень тому, залишається. «Хоча за моїми розрахунками, дефіцит потужності взимку менший і не повинен бути більшим за 4,5 ГВт, імпорт електроенергії з країн ЄС критично важливий», – додала Буславець.
НКРЕКП розпочала процедуру перегляду цінових обмежень на ринку електроенергії. Від того, яким буде це рішення, багато в чому залежать обсяги імпорту електроенергії взимку.
Головні події в енергетиці 30 вересня – 4 жовтня
Вісім енергоблоків АЕС, що на неокупованих територіях, працюють в енергосистемі України. Один блок перебуває у плановому ремонті.
Виробництво електроенергії на ГЕС залишається на сезонному рівні. Потужність ГЕС значно обмежена через пошкодження ракетних атак.
Виробництво на ТЕС знижено через наявний у системі профіцит.
Запаси вугілля на складах ТЕС та ТЕЦ становлять близько 3,1 млн тонн, що є максимально можливим рівнем заповнення складів.
Енергетики продовжують проводити відновлення гідроагрегатів та енергоблоків після обстрілів.
Виробництво електроенергії СЕС знизилося через хмарну погоду.
Борг «Укренерго» перед «Гарантованим покупцем» становить 28,44 млрд грн. Загальний борг «Гарантованого покупця» перед ВДЕ становить 29,5 млрд грн.
У жовтні споживання газу вище за рівень минулого року на 4%, але нижче за аналогічний період 2021 року на 34%, що обумовлено підвищеним споживанням газу для генерації.
На кінець тижня загальний рівень запасів природного газу в українських ПСГ становить 11,9 млрд кубометрів, що нижче за середній рівень у 2015-2018 роках на 22% і нижче за показник минулого року на 23% (з урахуванням 0,4 млрд куб. м газу нерезидентів).
У жовтні «Нафтогаз» збільшив обсяги імпорту до 11 млн кубометрів на добу, але через сезонне підвищення споживання та реекспорт нерезидентами до Польщі у жовтні середнє закачування до ПСГ становить лише 22 млн куб. м на добу.
Ціни на оптовому ринку електроенергії в ОЕС України знизилися на 24% у робочі дні. Індекс базового навантаження цього робочого тижня становив у середньому 3 976 грн/МВт∙год. Середній індекс базового навантаження РДН за вересень становив 5411 грн/МВт∙год, що нижче на 2% порівняно з індексом серпня. Жовтень починається із сильного падіння індексу базового навантаження до 3716 грн/МВт∙год, що на 31% нижче за індекс вересня.
Ціни на електроенергію на західному кордоні України цього тижня зросли в середньому на 48% у Польщі та знизилися на 18% у Румунії. Ціна базового навантаження у робочі дні в середньому становить від 73 євро/МВт∙год (Румунія) до 119 євро/МВт∙год (Польща).