Facebook Pixel

Fitch погіршило прогнози для України: у чому причина

Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings 4 січня повідомило про те, що воно знизило прогноз:

  • рейтингу України з «позитивного» на «стабільний», але зберегло рейтинг на рівні «B»;
  • зростання ВВП України у 2022 році з 3,9% у серпневому прогнозі до 2,9%.

Зазначимо, що до думки рейтингових агенцій уважно дослухаються міжнародні інвестори. У разі погіршення прогнозів для будь-якої країни її запозичення на світових ринках стають дорожчими, прямі інвестиції в економіку скорочуються, а відтік коштів інвесторів посилюється.

Чому Fitch погіршило прогноз рейтингу України

«Очікування тривалішого періоду загострення напруженості у відносинах із Росією, підвищений ризик конфлікту, обмежені умови фінансування, помірний відтік капіталу та ослаблення міжнародних резервів підвищили ризики зовнішнього фінансування з часу нашого попереднього огляду в серпні», — пояснює агентство.

Прогноз «стабільний» частково відображає базовий сценарій агентства, згідно з яким повномасштабного військового конфлікту з Росією вдасться уникнути. Водночас агентство відзначає ймовірність проведення «більш обмежених військових операцій, таких як на Донбасі».

Пом'якшити наслідки ситуації, що склалася, дадуть змогу дещо збільшений доступ України до міжнародного фінансування, досягнута в країні макростабільність, високий рівень валютних резервів.

Чому Fitch погіршило прогноз ВВП України

Прогноз ВВП знижений через уповільнення зростання реальної заробітної плати та приватного споживання, зниження внутрішнього попиту в умовах підвищеного геополітичного ризику та високої ціни на газ.

Інфляція в першій половині 2022 року залишиться на рівні приблизно 10% за підвищення облікової ставки НБУ до 12%, йдеться в повідомленні агентства. На кінець 2022 року вона впаде до 7,9%.

Заходи щодо підвищення податків на 0,5 відсоткового пункту (п.п.) допоможуть компенсувати поточний тиск на витрати та очікувані субсидії на газ.

Агентство передбачає зниження у 2021 році частки держборгу до ВВП на 9,2 в.п. — до 44,3% (50,2%, включно з гарантіями). Прогноз цього показника на кінець 2023 року – 42,2%. Водночас Fitch зазначає, що прогнозована частка держборгу до ВВП на кінець 2023 року для країн із рейтингом «В» має медіанне значення 67,6% (тобто половина країн мають нижчий показник, а половина – вищий).

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉