Facebook Pixel

Doing Business-2020. Як Україні вдалося просунутися на 64 місце і що буде далі

Світовий банк сьогодні, 24 жовтня, опублікував свій щорічний рейтинг інвестиційної привабливості Doing Business. Україна в ньому піднялася на 7 позицій порівняно з минулим роком і зайняла 64 місце з 190. Країна розмістилася між Індією і Пуерто-Ріко.

Які показники дозволили Україні просунутися?

Світовий банк обчислює умови ведення бізнесу країн за 10 показниками: міжнародна торгівля, оподаткування, реєстрація підприємств, отримання кредитів, реєстрація майна, отримання дозволів на будівництво, захист міноритарних інвесторів, дозвіл неплатоспроможності, забезпечення виконання контрактів, а також підключення до системи електропостачання.

Інфографіка: Світовий банк

Інфографіка: Світовий банк

В Україні покращилися 6 з 10 показників, а саме:

Отримання дозволів на будівництво. В країні перестала діяти вимога наймати незалежного проектанта та інженера технагляду. Також в Україні впровадили систему онлайн-повідомлень і скоротили вартість дозволів на будівництво в Києві. За цим критерієм країна посіла 20 місце, просунувшись на 10 показників порівняно з минулим роком.

Підключення до системи електропостачання. Україні вдалося просунутися на 128 місце з 135 в Doing Business-2019 завдяки впровадженню географічної інформаційної системи, а також механізму компенсації відключень.

Захист міноритарних інвесторів. В країні відкрили більше даних про кінцевих бенефіціарів, завдяки чому Україна змогла просунутися відразу на 27 позицій — з 72-го на 45 місце.

Спрощення реєстрації майна. Тут Україна просунулася всього на 2 позиції, посівши 61 місце (в 2018 році було 63) завдяки відкриттю земельних реєстрів.

Міжнародна торгівля. Країна позбулася частини сертифікаційних вимог для промислових товарів. Через це вона піднялася на 4 позиції — з 78-го на 74-е місце.

Отримання кредитів. Тут Україна погіршила свої позиції на 5 місць (з 32 опустилася на 37). Але у Світовому банку стверджують, що ситуація все ж таки покращилася завдяки створенню Національного реєстру кредитів у Нацбанку.

По іншим критеріям Україні похвалитися нічим. Адже по забезпеченню контрактів ми опустилися з 57-го на 63 місце, а по врегулюванню банкрутств опустилися на одну позицію (з 145 на 146 місце). А по легкості відкриття бізнесу і сплати податків спостерігається помітне погіршення (з 56 місця на 61-е і з 54-го на 65 відповідно).

Інфографіка: Світовий банк

Інфографіка: Світовий банк

Що у світі?

Три лідируючі позиції в списку займають Нова Зеландія, Сингапур і Гонконг.

А до переліку держав, які продемонстрували найбільший поступ, увійшли Саудівська Аравія, Йорданія, Того, Бахрейн, Таджикистан, Пакистан, Кувейт, Китай, Індія і Нігерія. В 2018-2019 роках в цих країнах провели п'яту частину реформ, зареєстрованих у всьому світі.

Інфографіка: Світовий банк

Інфографіка: Світовий банк

Що буде далі?

З початку розрахунку рейтингу в 2006 році Україна займала в ньому не найкращі позиції. Тільки в 2015-му країна потрапила в першу сотню. Найнижчу позицію вона зайняла в 2012 році — 152 місце з 183-х. У 2018 році країна досягла найвищої позиції — 71 місця серед 190 країн, а зараз побила і цей рекорд.

Заступник міністра економіки України Павло Кухта в колонці для The Page заявив, що Україні цілком реально в наступному році увійти у Топ-40. Він також вважає, що цілком досяжно потрапити в майбутньому і в Топ-20.

Такої ж думки дотримується і співкеруючий партнер AVELLUM Микола Стеценко. Він вважає, що для входження України в Топ-40, потрібно:

  • до лютого прийняти законопроекти, що спрощують ведення бізнесу;
  • скорочувати кількість процедур і все переводити в онлайн, в тому числі подачу заявок на підключення до електроенергії. Стеценко зазначив, що достатньо створити робочу групу, яка займеться дрібними правками до законодавства.

Але для того, щоб Україна поліпшила всі показники в наступному році, зміни повинні набути чинності максимум у лютому 2020 року.


Показники в рейтингу актуальні на 1 травня 2019 року. Всесвітній банк опублікував рейтинг Doing Business вже 17 раз. Він оцінює правові норми, що сприяють розширенню підприємницької діяльності, а також норми, які обмежують її. Дослідження спирається на кількісні показники, які оцінюють рівень сприятливості правових норм для підприємницької діяльності, а також дозволяють зіставити дані для 190 країн, від Афганістану до Зімбабве, по мірі їх зміни з плином часу.

Подякувати 🎉