Рената Келлнерова
Коли в результаті падіння гелікоптера на Алясці у березні 2021 року загинув Петр Келлнер, найбагатша людина Східної Європи, ім'я його дружини майже ніхто не знав. Через три роки це вже не так. 56-річна Рената Келлнерова тепер є синонімом сімейного бізнесу – імперії телекомунікацій, засобів масової інформації, фінансових послуг та електронної комерції, в якій працюють 61 000 осіб у 25 країнах.
Маючи активи в $43 млрд, група PPF найбільш відома як власник приватних телестанцій у шести країнах Східної Європи та однієї з найбільших телефонних компаній Чехії.
У розмові з Bloomberg News (це перший ЇЇ публічний коментар для ЗМІ з моменту приходу до влади в PPF) Келлнерова розповіла про важкий період, який вона провела, знайомлячись з діяльністю компанії після раптової смерті її чоловіка.
«Першочерговим завданням було забезпечити стабільність PPF, а потім знову почати розвивати бізнес, – сказала вона. – Я зрозуміла, що PPF – це особисте для мене, і що моє завдання – підготувати наших дітей так, щоб вони мали можливість одного разу взяти на себе керівництво групою».
Рената керувала масштабним відходом PPF з Азії, яка колись була ключовим джерелом доходу, і знову переключила увагу на західні ринки. Вона обрала нового генерального директора і розлучилася з деякими близькими соратниками свого покійного чоловіка. Вона перевела компанію у повну сімейну власність, викупивши частки двох міноритарних акціонерів, а потім включила себе та трьох своїх дочок до ради директорів нової холдингової компанії, в якій зберігаються всі їхні активи.
Петр Келлнеров
Тепер найбагатша жінка регіону – власний капітал її родини Forbes зараз оцінює у $16,4 млрд – присвячує все більше часу ухваленню ключових інвестиційних рішень. Вона називає свою тісну співпрацю з генеральним директором PPF, одним із колишніх інвестиційних партнерів Келлнера, ключовим елементом свого підходу.
«Якщо цього вимагатиме ситуація, ми зможемо ухвалити рішення щодо операцій всього за одні вихідні, – сказала вона. – Ми пишаємось тим, що PPF дуже гнучко реагує на інвестиційні можливості».
За Келлнерової PPF завершила кілька великих угод, у тому числі погодилася на продаж за 2,15 млрд євро контрольного пакету телекомунікаційних операцій у Східній та Центральній Європі компанії Emirates Telecommunication Group з Абу-Дабі. Підрозділ споживчого кредитування Home Credit Group BV також 2022 року погодився продати свій філіппінський та індонезійський бізнес на суму $669 млн.
Це допомогло підняти прибутковість PPF до допандемічного рівня: чистий прибуток за перше півріччя 2023 року склав 709 млн євро. Це порівняно зі збитком у 406 млн євро на рік раніше, в основному через дороге виведення коштів з Росії.
Маючи вільні кошти, PPF сканує Європу у пошуках нових цілей для поглинань. Найбільшою покупкою компанії стала частка в InPost SA, польської компанії електронної комерції, яка керує камерами самообслуговування (поштоматами), а також придбання частки в німецькій телекомпанії ProSiebenSat.1 Media SE.
Як і її покійний чоловік, Келлнерова веде себе стримано та ретельно охороняє приватне життя сім'ї. Вона не стала розкривати свої конкретні інвестиційні цілі, але сказала, що PPF планує зберегти чотири основні напрями інвестицій: фінансові послуги, телекомунікації, засоби масової інформації та електронну комерцію. Але «це не виключає менших опортуністичних інвестицій», зазначила вона.
Структура власного капіталу PPF на грудень 2022 року
Оскільки група не є типовим інвестиційним фондом із певним обрієм володіння своїми активами, «ми можемо набратися терпіння», сказала Рената. «Ось чому короткостроковий прибуток не є основним параметром, коли ми розглядаємо інвестиційну можливість».
Петро Келлнер заснував PPF на початку 1990-х років, коли тодішня Чехословаччина почала продавати державні активи в рамках програми випуску ваучерів, які люди могли обміняти на акції компаній або розмістити у фондах.
У 1991 році він заснував фонд для придбання часток у 202 компаніях. За даними компанії, вона управляла шостою за величиною партією активів, доступною на той момент. З часом PPF придбала 20% акцій Ceska Pojistovna, найбільшої страхової компанії країни, створивши основу багатства Келлнера. Він отримав гроші у 2013 році, продавши страхові активи італійській Generali за $3,3 млрд.
Поки Келлнер будував свою імперію, його дружина працювала у Фонді сім'ї Келлнер, одній з перших благодійних організацій Чехії, яка пожертвувала майже $89 млн на соціальні проєкти та стипендії. Келлнерова і зараз характеризує PPF як компанію, що має «соціальну відповідальність, яка виходить за межі сфери бізнесу».
Колишній президент Чехії Мілош Земан розкритикував процес приватизації через те, що він створив гострий розрив у рівні добробуту в країні. Проте він активно підтримував Келлнера і навіть нагородив його найвищою державною нагородою після того, як магнат загинув.
«Я дуже цінував Петра Келлнера, ми добре працювали разом», — сказав Земан.
З трьох дочок Келлнерової єдиною публічною фігурою є Анна, 27-річна спортсменка, яка виступає у змаганнях з кінного спорту. Вона брала участь у літніх Олімпійських іграх 2020 року в Токіо.
Анна Келлнерова