Сьогодні заступник голови Офісу президента Руслан Рябошапка на зустрічі з представниками громадських організацій та міжнародних партнерів України у сфері боротьби з корупцією заявив, що вже розробляються законопроекти, які регламентують способи та порядок повідомлення про корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення і процедура розгляду цих повідомлень.
Також розробляються законопроекти, які захищають права та гарантії заявників, їхніх близьких та інших осіб, які сприяли розкриттю інформації про корупцію. Інформатор зможе отримувати дані про стан розгляду інформації, право на безоплатну правову допомогу, конфіденційність і винагороду в розмірі 10% від суми викритого хабара.
Хто придумав такий метод боротьби з корупцією?

Авторство такої законодавчої ініціативи належить Аврааму Лінкольну. Він ввів закон у 1863 році, після громадянської війни в США, коли бюджет країни «розграбували» постачальники армії, завищуючи ціни в кілька разів. За первинною версією цього закону, порушники платили у подвійному розмірі від отриманих ними хабарів, а також $2 тис штрафу. Громадяни, які повідомили державу про бюджетні втрати, у разі доведеної вини тих, кого вони звинувачували, отримували 50% від суми стягнення.
4 країни, в яких діє ця практика
Зараз у США за надання інформації про вчинення корупційного злочину можна отримати від Федерального бюро розслідувань винагороду до $25 тис. У країні також діє закон про корупцію за кордоном — FCPA. Завдяки йому США викривають корупціонерів-іноземців, які якось пов'язані з Америкою: здійснюють публічні функції або ж отримують зарплату з держбюджету країни. Громадяни, які інформують про корупцію цих людей, можуть розраховувати на винагороду від уряду США у розмірі від 10% до 30% від загальної суми стягнень.
У Казахстані також стимулюють інформаторів, але винагорода там більш скромна — близько $500. Саме ця країна першою на пострадянському просторі узаконила цю норму — ще у 2012 році. Але платити інформаторам почали з 2013 року — після того, як на ці цілі стали виділяти бюджетні кошти (сума, еквівалентна 2 млн грн). У перші два роки премії за сигнал про корупцію отримали 336 осіб на суму, що еквівалентна 2,5 млн грн.
Китай теж використовує такий метод боротьби з корупцією. Але в країні відсутні єдині критерії виплати винагороди особам, які повідомляють про корупцію, джерела фінансування таких виплат нестабільні, а способи і процедура передачі винагороди нечіткі. На практиці такі винагороди в Китаї платять з коштів, виділених на кримінальне провадження. Саме тому в країні немає спеціальних джерел фінансування для винагород. Відповідно знижується мотивація для осіб, які можуть повідомити про корупцію. А взагалі в Китаї — одне з найбільш суворих антикорупційних законодавств. Покарання за хабарі – тюремне ув'язнення або смертна кара. За останні кілька років позбулися життя понад 10 тисяч китайських чиновників.
Білорусь почала боротися з хабарниками у такий спосіб в 2016 році. Отримати свою винагороду донощики зможуть тільки після завершення слідства і тільки у випадку, якщо воно вважатиме їхній внесок у викриття злочинця справді вагомим. Розмір винагороди встановлює прокуратура на підставі клопотання від слідчих органів. Сам порядок виплат визначає міністерство фінансів країни.