Скільки коштує зробити сайт, що для цього потрібно та як зекономити. Фото: unsplash / igormiske
Запитання «Скільки коштує сайт?» можна порівняти з іншим, не менш глобальним запитанням: «Скільки коштує побудувати будинок?» І не лише тому, що сайт в інтернеті можна порівняти з будинком, тільки віртуальним. Сайт — це, по суті, представництво, будинок для людини чи бізнесу онлайн. А тому ціна сайту, як і дому, залежатиме від того, скільки поверхів у ньому має бути, скільки кімнат і наскільки він має бути надійний.
Теоретично можна створити сайт за годину і не витратити на нього ні копійки. А можна заплатити за нього $20, $100 і вище — до нескінченності. Принаймні сайт вартістю $10 тис. — це не щось надзвичайне та не настільки глобальне, як CNN чи Facebook. The Page спробувало розібратися у варіантах і пояснити, за що потрібно платити під час створення сайту, на чому можна буде зекономити, яка його реальна вартість і чи доступне це завдання малому бізнесу чи приватній особі.
Які бувають сайти: призначення та ціна
Поділ сайтів на типи — дуже умовний, проте ми спробуємо запропонувати свою класифікацію та визначити приблизну ціну створення різних типів сайтів.
- Вебсайт-лендинг
Це односторінковий сайт, призначений для конкретного завдання — реєстрації на подію чи купівлі товарів за акцією. Він може обійтися замовнику найдешевше, проте лендинги часто використовують як тимчасове явище: наприклад, щоб розпродати товарні запаси чи зібрати контакти людей для запрошення їх на конференцію. Часом лендинг може використовуватися як сайт підприємця чи фрилансера. Обійтися такий сайт може в суму до $100.
- Вебсайт для малого бізнесу, або сайт-візитка
Це базовий інформаційний вебсайт із мінімальними можливостями. У ньому може бути декілька розділів (умовно не більше 20), стокові фотографії, базовий функціонал (перегляд і замовлення товарів). Такий сайт можна створити і за $20, і за $200, умовний максимум у цьому разі — діапазон $2 тис. — 8 тис.
- Вебсайт для середнього бізнесу
Ці сайти містять декілька десятків сторінок, індивідуальні макети та власні зображення, а часом і деякі унікальні функції, створені розробниками для вирішення специфічних завдань бізнесу. За такий сайт доведеться заплатити від $10 тис. до $25 тис.
- Вебсайт для великого бізнесу
Це великомасштабний вебсайт із кількома сотнями сторінок, індивідуальними макетами та зображеннями, системою управління контентом, унікальною функціональністю та додатковими можливостями. Вартість його запуску може починатися від $25 тис.
За що потрібно буде платити, створюючи сайт?
Визначаючи вартість сайту, потрібно розуміти, за що саме потрібно буде платити. Ці витрати можна умовно поділити на декілька блоків:
- Інфраструктура — це все, що лежить в основі вашого сайту. До цих витрат належить програмне забезпечення, сертифікат безпеки, хостинг, доменне ім'я тощо. Що означають ці поняття, ми розповімо пізніше.
- Дизайн і функціональність — це інтерфейс, зовнішній вигляд, оформлення сайту, а також його функціонал.
- Контент і маркетинг. Сайт має хтось наповнювати, адже без регулярного оновлення він висітиме мертвим вантажем і не виконуватиме ні представницьку, ні комерційну функцію. А ще потрібно робити його пошукову оптимізацію, щоб його легко було знаходити в пошуковиках. До того ж варто передбачити витрати на комунікацію в соцмережах.
Чи можна створити сайт безкоштовно або дешево?
Можна отримати сайт безкоштовно або за зовсім невеликі гроші. У цьому разі використовують безкоштовні або недорогі конструктори сайтів. З їх допомогою можна зробити сайт на декілька сторінок. Він матиме стандартну структуру (умовно: головна сторінка, розділ із контактами, розділ з описом пропозиції бізнесу тощо). Часто такі сайти мають стандартні зображення, запропоновані сервісом-конструктором. Додаткові можливості під'єднати до такого сайту майже нереально, або це буде зробити складно і дорого. Проте спочатку, особливо коли йдеться про умовний сайт-візитку, який має містити контактні дані власника та опис його бізнесу, цього може бути достатньо. Створити безкоштовний сайт можна, наприклад, за допомогою конструктора Google (посилання — тут).
Є багато інших конструкторів сайтів. Вони відрізняються можливостями, зручністю роботи, інтерфейсом і додатковими платними функціями.
Конструктори сайтів:
- The Best Website Builders for 2021 (посилання тут);
- Best website builder for 2021 (посилання тут);
- The Best Web Hosting Site Builders (посилання тут).
Сайт, створений за допомогою конструктора, імовірніше за все, не матиме власного доменного імені (назви), навіть якщо ви скористаєтеся додатковими можливостями та виберете деякі платні функції. Тобто замість назви «вашбізнес.com.ua» ви в кращому разі отримаєте щось на кшталт: назваконструктора.com/вашбізнес, wix.com/вашбізнес чи sites.google.com/вашбізнес. Окрім того, можливі й інші обмеження. Щоб їх уникнути, варто бути готовим на оплату деяких функцій, про які ми згадували вище. Нижче ми їх деталізуємо.
Скільки та чому потрібно платити за доменне ім'я
URL-адреса (також відома як доменне ім'я) — це те, що люди вводять у браузері, щоб перейти на ваш сайт. Ваша URL-адреса також буде присутня в будь-яких адресах електронної пошти, які ви використовуєте для своєї компанії. Вартість домену — від $10 до $20. Деякі домени (наприклад, .restaurant, .online тощо) можуть коштувати дорожче — від $200 до $300. Потрібно розуміти, що доменне ім’я оплачується на один чи два роки, тобто фактично береться в оренду. То ж витрати на домен — це щорічні витрати на сайт. Тут головне — не забути продовжити реєстрацію доменного імені, інакше адреса, що стала знайомою вашим клієнтам, може змінити власника.
Що таке SSL-сертифікат (сертифікат безпеки), скільки він коштує і чи потрібен він сайту
SSL-сертифікати (secure socket layer) шифрують конфіденційні дані, зокрема номери кредитних карток та особисту інформацію, яку вводять відвідувачі вашого сайту. Сертифікат SSL потрібний, якщо ви запускаєте вебсайт електронної комерції, оскільки він захищає конфіденційні дані та особисту інформацію ваших клієнтів від перехоплення. Окрім того, сайти, що не мають такого сертифіката, браузер чи пошукова система можуть помічати як ненадійні. Сертифікати SSL видають центри сертифікації, і коштують ці документи від $10 до $1000 на місяць. Ви можете оплачувати їх щорічно або внести передоплату за кілька років наперед.
Що таке вебхостинг і скільки він коштує
Купівля доменного імені схожа на придбання землі: у вас є адреса, але вам знадобиться місце, де будуть розміщені ваші дані. Ваш будинок — ваш сайт — потрібно поставити на землю. Цією землею і буде вебхостинг. По суті, хостинг — це місце на сервері, під'єднаному до інтернету, на якому розміщено ваш сайт. Купуючи хостинг, ви орендуєте на цьому сервері місце для свого ресурсу. Більшість вебхостингових компаній пропонують плани загального хостингу, які обійдуться вам від $10 до $99 на місяць. Проте, якщо ваш сайт буде популярний, вам доведеться платити більше, бо, можливо, краще буде його розмістити на декількох серверах, щоб до сайту мала доступ велика кількість відвідувачів.
Система управління контентом (Content Management System, або CMS)
Наразі переважна більшість вебсайтів не створюється з нуля. Натомість ви будете використовувати готове програмне забезпечення для вебсайтів, яке називається системою управління контентом — Content Management System, або CMS. CMS ще можна порівняти з операційною системою, завдання якої — заставити ваш сайт працювати та забезпечити його взаємодію з відвідувачами. Саме тому її ще часом називають «движком». Сайти можуть використовувати готові CMS, або розробники створюватимуть CMS із нуля. Залежно від обраної CMS це можуть бути тисячі доларів за систему або безкоштовно, якщо ви вирішите використовувати популярні системи, зокрема WordPress, Joomla, Drupal. Проте використання готової CMS не означає, що вам не доведеться за неї платити. Готова CMS — це конструктор, до якого можна додавати інші модулі, деякі з них платні. А ще підключення CMS до вашого сайту та її налаштування теж може коштувати грошей.
Витрати на вебдизайн на сайті
Щоб ваш сайт виглядав естетично і не відштовхував відвідувачів із першої сторінки, вам знадобиться його професійне оформлення. Вартість редизайну сайту становить приблизно від $1 тис., проте спочатку можна обійтися стандартними темами оформлення, які можна купити за $30-50.
Контент і маркетинг під час створення сайту
Лише створивши сайт, ви не отримаєте ваше повноцінне вебпредставництво в Мережі. Сайт потрібно оновлювати, вести сторінки в соціальних мережах, комунікувати з клієнтами. І на ці послуги теж варто закласти певні статті бюджету. До того ж якщо створення сайту — це переважно разові затрати (окрім витрат на доменне ім'я та хостинг), то витрати на контент, соцмережі та маркетинг — постійні. Ця робота може вам вартувати від $100 на місяць.