Головна ялинка країни у Києві. Фото: УНІАН
Традиційно до Дня святого Миколая в більшості міст України відбулося відкриття головних ялинок. Попри карантинні обмеження в країні вже загорілися новорічні красуні в Києві, Харкові, Львові, Одесі, Дніпрі, Миколаєві та інших обласних центрах. А про те, якою є вартість цих ялинок, святкового оформлення, розважальних заходів і які з них можна відвідати в найбільших містах на свята — у матеріалі The Page.
Київ: головна ялинка країни
Ялинка у Києві на Софіївській площі. Фото: УНІАН
Головна ялинка країни на Софійській площі міста Києва запалала 19 грудня, однак без традиційного параду та концерту. Головне новорічне дерево країни, оформленням якого цього року займався проєкт Folk Ukraine, має заввишки 31 метр. Спочатку ялинку оформили в тематиці казкового лісу, і вона мала на верхівці «магічний» капелюх, однак таку концепцію прикраси засудила громада та православна церква, тому згодом її замінили на традиційну зірку.
Як повідомили The Page у департаменті культури Київської міської державної адміністрації, на організацію новорічних і різдвяних святкувань у бюджеті столиці цього року передбачено 2,5 млн грн. Водночас на фінансування ялинки цього року пішло приблизно 5-7 млн грн, які отримали від спонсорів і рекламодавців, повідомили у FolkUkraine «Укрінформу».
На що підуть гроші з бюджету:
- на монтаж, прикрашання та декорування артоб’єктів і ялинок на Софійській, Контрактовій площах, а також біля Арки Дружби народів;
- на оренду та монтаж сценічного подіуму під час відкриття головної ялинки та звукове обладнання на час роботи локацій на двох площах;
- світові інсталяції на Софійській площі, біля Арки Дружби народів та пішохідно-велосипедному мосту;
- на видатки, які пов’язані з придбанням головної ялинки країни й тієї, що розміщена на Контрактовій площі, та прикрас для них.
Варто зазначити, що поблизу ялинки облаштовані фотозони для всіх охочих. Також на Софійській площі працюють дитячі атракціони та крамнички зі смаколиками та гарячими напоями.
Харків без новорічних заходів
Головна ялинка Харкова. Фото: УНІАН
У Харкові відкриття новорічної красуні на майдані Свободи також відбулося 19 грудня. З цього дня й до 17 січня в місті працюватиме ярмарок.
Як повідомили The Page в департаменті цифрової трансформації Харківської міської ради, на святкове оформлення міста витратили понад 4,3 млн грн бюджетних коштів. Вони «пішли» на головну ялинку та новорічне оформлення майдану Свободи, майдану Конституції, перехрестя вулиці Вернадського та Гімназійної набережної.
Водночас загальноміські новорічні святкові заходи в Харкові проводити не будуть, що пов’язано з карантином через пандемію коронавірусу.
Львів: спектаклі просто неба
Ялинка у Львові. Фото: Львівська міська рада
Головну живу 16-метрову ялинку Львова запалили днем раніше — 18 грудня. Її встановили на площі перед Львівським національним академічним театром опери та балету ім. С. Крушельницької.
Як розповіла The Page керівниця департаменту розвитку Львівської міської ради, витрати міського бюджету Львова на купівлю ялинки, її перевезення, встановлення та охорону цьогоріч складають 174 тис. грн.
Проте у зв’язку з коронавірусом сцени, музики та виступів цього року не було, а відкривав ялинку не мер Львова Андрій Садовий, який захворів на COVID-19, а його дружина Катерина Садова. Саме ж дійство можна було переглянути онлайн.
Варто також зазначити, що разом із ялинкою в місті відкрився й різдвяний ярмарок, а на Різдво тут встановлять дідуха й шопку, а театри міста гратимуть спектаклі просто неба.
Дніпро: 26-метрова головна ялинка міста
Головну ялинку Дніпра на площі Героїв Майдану заввишки 26 метрів і верхівкою у вигляді герба міста, також вже встановили. Масові заходи на новорічні та різдвяні свята у місті, а саме концерти, ярмарки та інше, скасували або перевели в онлайн, що пов’язано з пандемією коронавірусу.
Як повідомили The Page у пресслужбі міської ради, цьогоріч на послуги з монтажу ілюмінації та прикрас на площі Героїв Майдану та проспекті Дмитра Яворницького з міського бюджету витрачено 3 млн грн. Йдеться про декоративне освітлення зазначених місць і саму ялинку.
Одеса: казкове містечко на Думській площі
Одеська ялинка. Фото: сайт міста Одеси
Головна ялинка Одеси, яка розташована на Думській площі, засяяла 19 грудня. Подія супроводжувалася святковим парадом тролейбусів, прикрашених новорічними вогнями. З Дня святого Миколая й до 7 січня на Приморському бульварі працюватиме «Містечко ласощів», а новорічно-різдвяні святкування триватимуть до 19 січня 2021 року, повідомили на офіційному сайті Одеси.
Щодо вартості, то на момент публікації матеріалу в Одеській міській раді на запит The Page не відповіли, однак, як пише місцеве видання Odessa-life, комунальне підприємство «Одесміськсвітло» має намір витратити понад 1,5 млн грн на новорічну ілюмінацію в центрі міста й казкове містечко на Думській площі. Щодо інших витрат, то монтаж головної ялинки обійдеться в 195 тис. грн, а техобслуговування її ілюмінації — в 165 тис. грн.
Ковзанка біля головної ялинки Миколаєва
Your browser doesn't support HTML5 video.
Відкриття новорічної ялинки в Миколаєві відбулося 19 грудня, проте масові заходи біля неї цьогоріч не заплановані, хоча ярмарок, ковзанка та каруселі працюватимуть.
У Миколаївській міській раді The Page повідомили, що на організацію новорічних і різдвяних свят 2020-2021 передбачено понад 323 тис. грн. Гроші виділили на світлові конструкції, монтаж електричного обладнання, обслуговування новорічних фігур і конструкцій, ялинкові прикраси, електротехнічне обладнання тощо. Встановлення ж новорічної ялинки обійшлося в 72 тис. грн, які взяли з міського бюджету.
Тернопіль: цього року не заплановані навіть ярмарки
Ялинка Тернополя. Фото: Facebook / Сергій Надал
Головна 18-метрова ялинка Тернополя, як і у Львові, засяяла в переддень Дня святого Миколая. Її встановили на Театральному майдані. Цього року ялинка не нова, гілки були оновлені 2019-го.
Як повідомили The Page у пресслужбі Тернопільської міської ради, поточного року на новорічне утримання міста в міському бюджету передбачено понад 194 тис. грн, із них на монтаж ялинки та світлову ілюмінацію – 139,5 тис. грн, на концерти було виділено 45 тис. грн.
The Page також розповіли, що цьогоріч торгівля чи ярмарки в Тернополі не заплановані. На Театральному майдані міста встановлено лише ялинку, ілюмінацію, ковзанку та атракціони. Водночас заходи проводитимуться просто неба за умови дотримання протиепідемічних правил, а в разі введення суворого локдауну їх взагалі можуть скасувати.
Полтава: ялинку вирішили ввімкнути після 2021 побажання у Facebook
Ялинка Полтави. Фото: новини Полтавщини
У День святого Миколая головну ялинку відкрили й у Полтаві. Цьогоріч це зробили онлайн, а до відкриття міг долучитися кожен охочий. Водночас вогні на ялинці запалять лише після того, як на спеціально створеній «Платформі побажань» буде додано 2021 коментар-побажання Полтаві та полтавцям від користувачів Facebook.
Щодо вартості організації та проведення новорічних заходів, то, як повідомили The Page у департаменті культури, молоді та спорту Полтавської міської ради, на це витратили 169,4 тис. грн.
Новорічна ялинка у Кропивницькому
Ялинка в Кропивницькому. Фото: Кропивницька міська рада
Головна ялинка Кропивницького засяяла новорічними вогнями напередодні Дня святого Миколая — 18 грудня. Цього року через карантинні заходи в обласному центрі не влаштовували святкувань — на центральній площі міста немає ярмарки, не працюють атракціони.
Для новорічних святкувань 2020-2021 з міського бюджету витратили майже 276 тис. грн, які пішли на придбання ялинкових прикрас, новорічних гірлянд, проведення монтажних робіт і охорону ялинки. На головне ж дерево міста витратили 308 тис. грн ще 2017 року, повідомили The Page у міській раді Кропивницького.
Незвичайна ялинка в Черкасах
У Черкасах, як і в більшості міст України, вогні на ялинці запалили 19 грудня. Цього року вона незвичайна — її прикрасили амулетами «око диявола». Міську ялинку цьогоріч також відкривали без святкувань, водночас місто буде прикрашене різноманітною світловою ілюмінацією.
На послуги з монтажу ялинки та різних новорічних декорацій із міського бюджету витратили 120 тис. грн, повідомили The Page у департаменті житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради.
Святкування в українських містах: Вінниця та Рівне без ялинки
Щодо інших міст України, то масових святкувань не буде також у Чернівцях, Житомирі, Херсоні, Ужгороді, Запоріжжі. Однак в останньому працюватимуть новорічне містечко на площі Маяковського та Будинок святого Миколая. Відкриття ялинки в місті відбулося 19 грудня, на неї з міського бюджету витратили майже 468 тис. грн, повідомили The Page у Запорізькій міській раді.
У Хмельницькому ж святкове містечко почало працювати ще 4 грудня, але без масових гулянь, великих концертів і урочистого відкриття. Усі святкові заходи транслюватимуть на телебаченні та в соцмережах. На вулиці Проскурівській розмістили святкову ілюмінацію та тематичні фотозони. Ялинку ж придбали коштом міського бюджету ще 2017 року за 490,5 тис. грн, розповіли The Page у Хмельницькій міській раді. А на організацію новорічних і різдвяних святкувань витратили 105 тис. грн.
Але є ще сумніший варіант розвитку подій — так, у Рівному та Вінниці взагалі вирішили не встановлювати головну ялинку, а всі заходи перенести в онлайн-формат. Однак святкова ілюмінація на магістральних вулицях Вінниці буде, як і прикраси в центрі міста, а в Рівному вирішили прикрасити новорічними іграшками ялинки, що ростуть на Майдані Незалежності.
«Цьогоріч головної вінницької ялинки в Центральному парку ім. Леонтовича не буде, а святкові заходи перенесені в онлайн-формат. Але ми збережемо традицію святкової ілюмінації на магістральних вулицях, прикрасимо центр міста. Й обов'язково встановимо на Майдані Незалежності вертеп, як ми це робили в минулі роки», – повідомив мер Вінниці Сергій Моргунов.