Facebook Pixel

«Мікрокредит онлайн»: як працює, чи варто брати мікропозики, відсотки та невиплати

Що таке мікрокредит? Фото: Unplash

Що таке мікрокредит? Фото: Unplash

Коли гроші знадобилися «на вчора» й немає часу чекати на схвалення банку, українці сміливо оформляють швидкі позики, незважаючи на їхні «драконівські» відсотки.

The Page розбиралося, чи настільки страшні мікрокредити, як про них розповідають, чи є в них переваги й що робити, якщо відсоток уже капає, а грошей, щоби віддати борг, ще немає.

1

Що таке мікрокредит і чим він відрізняється від звичайного кредиту?

Мікрокредит, або мікропозика – це позика невеликої суми грошей, приблизно до 15-20 тис. грн, яку видають на короткий час мікрофінансові організації (МФО).

В Україні діяльність МФО регулюється законодавством, зокрема законом «Про фінансові послуги та державне регулювання ринку фінансових послуг», законом «Про електронну комерцію», нормами цивільного права й законом «Про захист прав споживачів». Крім того, 4 лютого 2020 року Верховна Рада ухвалила поправки до закону «Про споживче кредитування», завдяки яким ним теж стала регулюватися діяльність МФО.

Головна відмінність мікрокредиту від звичайного — у процедурі оформлення. Для оформлення мікрокредиту клієнту знадобляться паспорт, ідентифікаційний податковий номер (ІПН) і банківська карта для зарахування грошей. Для оформлення мікрокредиту не потрібні ані довідка про доходи, ані офіційне працевлаштування, ані застава.

Мікрокредити схвалюють приблизно в 90% випадків, а гроші на карту клієнта можуть зарахувати протягом 30 хвилин.

2

«Драконівські» ставки за мікрокредитами. Чи можуть відсотки перевищувати суму позики?

Схвалити надання мікрокредиту можуть навіть людині з поганою кредитною історією. Але за лояльність і легку процедуру оформлення потрібно платити відсотками, через які борг клієнта швидко зростає. МФО може зажадати додаткову плату за позику або нараховувати до 2,2-2,3% на день, тобто більше 800% річних.

Затримувати виплати за мікрокредитами не лише дорого, але й небезпечно. Якщо не повернути позику вчасно, кредитор має право подати позов до суду для примусового стягнення боргу.

Відсотки МФО недарма називають «драконівськими», тому 15 вересня 2020 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо споживчого кредитування і формування та обігу кредитних історій» для врегулювання розміру цих переплат. Тепер, згідно із законом, переплатити за кредит можна буде максимум удвічі — наприклад, якщо позика становить 2 тис. грн, то максимальна сума платежів не має бути більше за 4 тис. грн. Але поки цей закон ще без підпису президента.

3

Чи є плюси в мікрокредитів?

У переплатах приємного мало, але простота і швидкість оформлення мікрокредиту можуть частково підсолодити пілюлю великих відсотків. Мікрокредити переважно беруть тоді, коли гроші потрібні прямо зараз: «гроші до зарплати», гроші на купівлю техніки або меблів, на лікування або відпочинок. А ще мікрокредити беруть тоді, коли банк відмовився давати позику, наприклад через поганий кредитний рейтинг. До слова, мікрокредит може поліпшити кредитну історію, якщо взяти його на невеликий строк і не прострочити виплати.

Для залучення клієнтів деякі МФО встановлюють «нульову ставку» на перший мікрокредит. Насправді ставка становить 0,1 або 0,01%, але якщо прострочити виплату позики, то в перший же день прострочення нараховуватиметься стандартна відсоткова ставка 1,5-2% на день.

Щоби взяти мікрокредит, потрібно заповнити невелику анкету, надати паспорт, ІПН і контактні дані. Рішення щодо надання кредиту ухвалюється дуже швидко. Узяти мікрокредит може будь-яка людина віком від 18 до 65 років.

4

Що буде, якщо не виплатити мікрокредит?

Якщо клієнт не виплачує позику й не виходить на зв'язок із МФО, то організація може почати відправляти СМС або листи електронною поштою з нагадуванням про необхідність погасити борг. Згідно із законом, вони мають право ввічливо попросити про це. У разі прострочення такі повідомлення можуть також надходити контактним особам клієнта. МФО може спочатку телефонувати клієнту, потім родичам, друзям, колегам тощо, а згодом можуть почати приходити колектори. До слова, якщо останні застосовують силу, позичальник може звернутися до правоохоронних органів.

Якщо клієнт не виходить на зв'язок, потрібно бути готовим до судового процесу. Суд обійдеться позичальникові дорожче за штрафні санкції за мікрокредитом — він має не тільки погасити позику, а й оплатити судові витрати. Якщо боржник програв суд, але в нього немає грошей, щоби погасити мікрокредит, то на оплату боргу можуть пустити нерухомість клієнта.

5

Допомога в закритті мікропозик

Якщо строки вже підходять, а грошей немає, клієнт може спробувати оформити пролонгацію кредиту. Відстрочку за виплатами краще оформити до появи великих відсотків. Також можна оформити рефінансування — повторну позику для оплати попереднього боргу.

Важливо: для оформлення реструктуризації потрібно мати документи, які підтверджують погіршення матеріального становища клієнта, і краще, щоби прострочення було вперше.

МФО можуть збільшити строк виплати боргу (і зменшити суму одного платежу), знизити відсоткову ставку, списати частину боргу в рахунок майна й дуже рідко, але навіть ліквідувати частину боргу.

6

Що робити, якщо на моє ім'я взяли мікрокредит?

Шахраїв у сфері мікрокредитування досить, і буває так, що людині приходить повідомлення про борг за кредит, який він не брав. У такому разі потрібно перевірити справжність повідомлення: МФО має вказати свої реквізити, за якими можна буде перевірити наявність в організації ліцензії.

Далі потрібно запросити свою кредитну історію й за нею перевірити, чи дійсно існує ця позика. Якщо позика є, але клієнт її не оформляв, для початку потрібно звернутися до МФО, від якої надійшло повідомлення, і пояснити ситуацію. Організації буде потрібно підтвердження слів клієнта — у такому разі можна уточнити, куди перераховувалися кошти, і запросити в банку підтвердження, що зазначена сума на рахунок клієнта не надходила або що в клієнта взагалі немає рахунку в зазначеному банку. Якщо ж клієнту надходила сума, схожа на позику МФО, потрібно запитати в банку деталізацію за платежем, де буде видно, що відправник – не організація.

Якщо МФО не визнає, що кредит на ім'я людини відкрив шахрай, справа може дійти до суду.

Звісно, ще потрібно звернутися до поліції, адже постраждали особисті дані клієнта. Після врегулювання ситуації потрібно ще раз запитати кредитну історію, щоби переконатися, що інформацію про вигадану позику було видалено.