Facebook Pixel

Штрафи за мотошолом і ремінь безпеки: скільки принесли бюджету камери на дорогах

Швидкісний режим, ігнорування вимог щодо зупинення й ременів безпеки та шоломів — саме такі порушення найчастіше допускали українці 2020 року. Що ще увійшло до переліку?


Згідно з даними ІТС «Інформаційний портал Національної поліції України», найбільшу кількість адміністративних матеріалів у 2020 році було складено за такими статтями КУпАП:

  • частина 1 статті 122;
  • частина 2 статті 122;
  • частина 5 статті 121;
  • частина 1 статті 126;
  • частина 1 статті 124.

Про це The Page повідомили в Департаменті патрульної поліції Національної поліції України. У чому суть найпопулярніших порушень?

Топ-5 порушень ПДР

Порушення швидкісного режиму, проїзд на заборонний сигнал

На першому місці — порушення швидкості та ігнорування знаків і розмітки (ч. 1 ст. 122).

Стаття охоплює такі види порушень:

  • швидкісного режиму більш як на 20 км/год;
  • вимог дорожніх знаків і розмітки проїжджої частини доріг;
  • вимог перевезення вантажів;
  • правил буксирування;
  • правил зупинки, стоянки;
  • правил проїзду пішохідних переходів.

Крім того, за цією статтею можуть оштрафувати в разі ігнорування пішоходів на нерегульованих пішохідних переходах, а також за рух транспортних засобів тротуарами або пішохідними доріжками.

  • Санкція — штраф у розмірі 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 грн).

Ігнорування вимог про зупинення

На другому місці — набір таких порушень (ч. 2 ст. 122):

  • порушення водіями правил проїзду перехресть, зупинення транспортних засобів;
  • проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника;
  • порушення правил обгону та зустрічного роз'їзду, безпечної дистанції або інтервалу, розміщення авто на проїжджій частині;
  • недотримання правил обгону та зустрічного роз'їзду;
  • недотримання правил користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами під час початку руху чи зміни напрямку;
  • використання цих приладів та їхнє переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів;
  • використання водієм під час руху засобів зв'язку, які не обладнано технологією handsfree;
  • порушення правил навчальної їзди.

Тобто йдеться не тільки про порушення правил зупинки — водіїв регулярно штрафують також за розмови телефоном, самовільне переобладнання освітлювальних приладів і неправильний обгін.

  • Санкція передбачає штраф у розмірі 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510 грн).

Ремені безпеки та мотошоломи

На третьому місці — порушення правил користування пасками безпеки або мотошоломами (ч. 5 ст. 121).

Варто врахувати, що штраф за непристебнутий ремінь безпеки та їзду без шоломів для мотоциклістів у березні зріс у 10 разів.

  • Санкція — штраф 510 грн.

Водіння без документів

На четвертому місці — керування транспортним засобом без відповідних документів або відмова в наданні документів для перевірки (ч. 1 ст. 126).

Порушниками вважаються водії, які не мають із собою або не надали посвідчення водія, техпаспорт на автомобіль, а також страховий поліс (чи сертифікат «Зелена карта») або електронні версії цих документів.

  • Санкція — штраф у розмірі 25 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (425 грн).

ДТП із наслідками

До топ-5 також потрапила стаття про порушення правил дорожнього руху, яке спричинило пошкодження транспортного засобу, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд тощо (ст. 124).

За цією статтею притягують до відповідальності водіїв, які спровокували ДТП.

  • Санкція — штраф у розмірі 850 грн або позбавлення волі на строк від 6 місяців до року.

Варто зазначити, що водій звільняється від відповідальності за наявності поліса «автоцивілки».


Як повідомили The Page в патрульної поліції, 2020 року поліціянти винесли 1,21 млн постанов про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, які було зафіксовано в автоматичному режимі. Загальна сума виписаних штрафів склала 295,25 млн грн.

Кошти надходять до спецфонду держбюджету, а далі розподіляються залежно від держпрограм, говорить керуючий адвокатським бюро Олександр Кудрявцев.

За його словами, ці кошти планувалося спрямувати на ремонт доріг, забезпечення судів тощо. Проте чим завершився їхній розподіл, поки що невідомо.

Нагадаємо: система фото- та відеофіксації порушень правил дорожнього руху розпочала свою роботу 1 червня 2020 року. За словами заступника міністра внутрішніх справ Антона Геращенка, після запуску системи аварійність на ділянках доріг із камерами знизилася втричі. Водночас на деяких дорогах аварії припинилися взагалі. Цього року відомство запланувало закупівлю ще 220 камер фото- та відеофіксації.

Олександр Кудрявцев
Олександр Кудрявцев
керівник Адвокатського бюро Олександра Кудрявцева

«На мою думку, введення системи автоматичного фіксування порушень правил дорожнього руху позитивно позначилося на поведінці водіїв на дорогах. У всякому разі їздити почали акуратніше. Навіть сама камера, що працює, достатньо дисциплінує учасника руху.

Але в цієї системи є й недолік: не завжди за порушення ПДР відповідає саме порушник. В Україні поширена практика перепродажу авто «за довіреністю». У такому разі перехід права власності не відбувається, й автомобіль і далі залишається записаним за первісним власником.

Камера зчитує державний номерний знак автомобіля, і штраф приходить саме власнику, а не водієві, який був за кермом. Водночас юридичний власник машини вже кілька років машиною не користується. Отже, страждає той, хто не винен, чого, звісно, не має бути.

Ще гірша ситуація з автомобілями на «євробляхах», де навіть власника встановити проблематично, не те що водія».

The Page
Коментар The Page

Головний недолік системи — не завжди за порушення ПДР відповідає саме порушник.

На недоліки системи звертає увагу й адвокат адвокатської компанії «Прайм» Ярослав Тирсін.

«Часто водіям не надходять постанови — вони просто губляться на пошті. Або ж особа не проживає за місцем прописки й банально не забирає пошту. У такому разі штраф у розмірі 340 грн згодом переросте у виконавче провадження, коли необхідно буде оплатити ще й витрати виконавчого провадження, і виконавчий збір. Крім того, неприємним бонусом буде потрапляння до реєстру боржників і, наприклад, блокування рахунку в банку, неможливість продати частку в бізнесі, заборона виїзду за кордон тощо».

Ярослав Тирсін

Ярослав Тирсін

адвокат АК «Прайм»


Подякувати 🎉