Найчастіші обмани в разі купівлі «євробляхи»: топ-5 схем у Європі

Покупка евроблях: ТОП-5 мошеннических схем в Европе Фото: Photo Alliance

Цього року обсяг ринку вживаних автомобілів удесятеро перевищує ринок нових, хоча й намітився спад продажів. Зокрема, в травні співвідношення реєстрацій становило 105 924 проти 8714 за середнього чека 200 тис. проти 640 тис. грн. Цей розрив міг би бути ще більший, якби не ризики, які загрожують покупцям вживаних автомобілів у зв'язку з поширенням шахрайських схем, про які ми й розповімо.

Методологія дослідження

Розслідування провів сервіс перевірки історії автомобіля carVertical. Він акумулює масиви інформації про окремі автомобілі, зокрема записи національних і приватних реєстрів, страхових компаній і баз даних викрадених транспортних засобів. Під час підготовки дослідження було проаналізовано понад мільйон звітів про історію автомобілів із квітня 2020 року по квітень 2021 року. Географія вибірки охоплювала не лише Україну, а й ринки тих країн, звідки найчастіше до нас привозять євробляхи та інший «шрот». Це Білорусь, Бельгія, Болгарія, Угорщина, Німеччина, Італія, Латвія, Литва, Польща, Румунія, Росія, Сербія, Словаччина, Словенія, Фінляндія, Франція, Хорватія, Чехія, Швеція та Естонія.

ТОП-5 шахрайських схем при покупці б / у автомобіля. Інфографіка: carVertical

Найчастіше зустрічаються види шахрайства, про які піде мова далі.

1. Автомобіль був пошкоджений у ДТП

Оскільки трафік у містах стає дедалі щільніший, водії все частіше потрапляють у ДТП. За статистикою майже третина (31 %) перевірених автомобілів виявилися «битими».

Під час вибору автомобіля рекомендується перевірити зазори між елементами кузова. Якщо деякі зазори сильно відрізняються, це може вказувати на пошкодження деталей або дешевий, неякісний кузовний ремонт. Шахраї та недобросовісні продавці намагаються приховати такі дефекти, тому покупцеві потрібно ретельно оглянути елементи кузова зблизька. Перевірте зазори між елементами кузова. Якщо частина з них дуже відрізняється від інших, імовірніше за все, це наслідок пошкодження деталей або дешевий, неякісний кузовний ремонт.

2. Скручений пробіг

Приблизно в кожного шостого автомобіля з тих, що потрапили під розслідування, (16,7 %) був скручений пробіг. Подібне шахрайство досить поширене серед нечистих на руку ділків, оскільки не потребує особливих витрат (досить мати дриль із реверсом), але водночас може підняти ціну на чверть.

Відмотаний пробіг виявити досить нескладно. Знос автомобіля може говорити сам за себе. Якщо сидіння, кермо або перемикач передач виглядають дуже зношеними, але пробіг — невеликий, це одна з перших ознак, що варто пошукати інший автомобіль.

3. Крадений автомобіль

Купівля викраденого автомобіля — це, мабуть, найгірше, що може трапитися з покупцем. Зазвичай у такому випадку в злощасних нових власників транспортні засоби конфіскують, а от повернути гроші може бути складно, часто нереально. За останні 12 місяців сервіс ідентифікував кілька сотень крадених авто, що заощадило покупцям великі кошти, час і нерви.

4. Автомобіль працював у службі таксі або в прокаті

Зазвичай такі трудяги наїжджають 60–80 тис. км на рік, найчастіше в міських умовах, де набагато більше пробок і заторів. Та й обслуговували їх нерідко не дуже добре, заощаджуючи буквально на всьому — від запчастин і витратних матеріалів до якісного палива.

Минулого року під час перевірок історії автомобілів за допомогою carVertical було виявлено близько 2000 транспортних засобів, які раніше експлуатували як таксі або здавали в прокат. Такі авто іноді можна визначити за кольором фарби, але особливо старанні ділки можуть навіть перефарбувати автомобіль.

5. Підозріло низька ціна

Покупцям автомобілів із пробігом краще уникати підозріло дешевих пропозицій, хоча для багатьох така спокуса занадто велика. Якщо ціна надмірно гарна, щоб бути правдою, покупцеві варто особливо ретельно перевірити транспортний засіб і порівняти його ціну з аналогічними варіантами на інших ринках. Може виявитися, що в автомобіля скручений пробіг, є серйозні приховані дефекти тощо. Тому покупцеві краще відразу відмовитися від такого варіанта й зосередитися на пошуках іншого авто. Звичайно, низька ціна — необов'язково ознака шахрайства: часом власнику потрібно терміново продати свій транспортний засіб із тих чи інших причин. І все ж у більшості випадків підозріла ціна — вагомий привід для ретельної перевірки історії автомобіля за допомогою спеціалізованих онлайн-сервісів. Результати перевірки допоможуть виявити причину заниженої ціни.

Замість післямови

Придбати надійний старий автомобіль — непросте завдання. Однак, використовуючи онлайн-сервіси перевірки історії автомобіля, покупці можуть побачити реальну картину того, як саме та де в минулому експлуатували той чи інший автомобіль. Це допоможе уникнути найпоширеніших способів шахрайства та непередбачених витрат у найближчому майбутньому. Хто попереджений — той озброєний.

Читати на The Page