Пішохідний туризм у європейських країнах відкриває перед мандрівниками величезну кількість можливостей і дарує безліч вражень. Тепер, коли кордони поступово відкриваються, саме час задуматися про те, щоб помилуватися природною красою за межами України. Але перш ніж вирушити в похід Європою, варто врахувати кілька важливих аспектів.

Найкрасивіші пішохідні маршрути Європи. Фото: Philip Lindberg / Unsplash
- Спорядження для трекінгу
Почнемо зі спорядження. Якщо до країни, де розташована точка старту походу, доведеться летіти, важливо наперед дізнатися, що та в якому обсязі перевозить авіакомпанія. Деякі мають обмеження не тільки за вагою, але й за габаритами багажу. Тому вартість перевезення важкого багажу може зрівнятися з вартістю квитків. Через те, можливо, найбільш громіздке спорядження варто взяти в оренду просто на місці.
- Харчування під час трекінгу
Те саме можна сказати і про харчові продукти, особливо важкі (наприклад, консерви). А от специфічні похідні товари на кшталт в'яленого м'яса чи батончиків-мюслі краще взяти із собою. У Європі вони досить дорогі, як і в нас, тому багато туристів готують їх вдома самостійно.
- Правильний маршрут для трекінгу
Обов'язково варто ознайомитися з відгуками про маршрут: звертайте увагу на максимально свіжі. Там може бути інформація, якої немає в туристичних путівниках (часто її просто не встигають оновлювати). Наприклад, дані про те, що один туристичний притулок закрився, а інший відкрився, або про те, що джерело води на середині шляху пересохло.
- Тонкощі місцевого законодавства
Під час розроблення маршруту обов'язково зверніть увагу на законодавчі аспекти. Якщо шлях пролягає через заповідну зону, то в деяких випадках потрібен дозвіл на похід. Його краще отримати заздалегідь, оскільки оформлення документів може забрати багато часу. Також і про те, що дорогою можуть зустрітися рослини або тварини, занесені до Червоної книги, варто було б дізнатися заздалегідь — розмір штрафів за зірвану квіточку може неприємно здивувати.
- Місцева флора та фауна
Ще один важливий момент – агресивні тварини чи отруйні рослини, які можуть зустрітися на маршруті. Необхідно знати всі ризики, щоб не опинитися в чужій країні в скрутному стані. Тому заздалегідь подбайте про страховку та придбайте місцеву сім-карту — за їхньої наявності буде значно простіше орієнтуватися в разі форс-мажору.
Після того як ви продумали всі можливі ризики й уже готові пакувати рюкзак, саме час визначитися з маршрутом. Нижче ми розповімо про найцікавіші трекінгові європейські маршрути.
Лейгавегюр (Ісландія)

Лейгавегюр. Фото: Pavel Brodsky / Unsplash
Маршрут, на якому можна побачити практично всі дива півночі. Від самого початку туристи йдуть між гарячих джерел у місцевості Ландманналаугар. Далі їх змінюють чорні піски та ріолітові гори, які забарвлені в усі кольори веселки – від бірюзового до червоного й жовтогарячого. Характерна риса місцевих пейзажів – практично повна відсутність високої рослинності. Дерева просто не виживають у такому суворому кліматі. Наприкінці маршруту на туристів чекає долина Тоурсмерк – простір між двох льодовиків з абсолютно космічними пейзажами.
Трекінг займає від 2 до 4 днів. Найкраще йти туди в літні місяці, адже восени там починає холодати. Їжу в такий похід краще взяти із собою, бо поповнити запаси немає де. А от зупинитися на ночівлю можна як у наметі, так і в хатині, яких на маршруті достатньо.
Трек навколо Монблану (Франція, Швейцарія, Італія)

Трек навколо Монблану. Фото: Ana Frantz / Unsplash
Похід тривалістю 11 днів підійде досвідченішим мандрівникам. Маршрут пролягає навколо однієї з найвищих вершин Альп. Мандрівники зможуть насолоджуватися красою альпійських лук, вдихати аромат свіжих трав, милуватися скелями та льодовиками. Маршрут пролягає територією трьох країн високими перевалами й лісистими долинами.
У долинах є села з усіма благами цивілізації: туристичними притулками, ресторанами та магазинчиками, тому тягти із собою запаси на всі 11 днів не доведеться. Щоправда, якщо планується ночівля в притулку чи готелі, краще забронювати номер заздалегідь – у сезон там може бути багато туристів. За бажанням маршрут можна скоротити, вибравши будь-яку його частину.
Сентьєро Адзурро, або Блакитна стежка (Італія)

Сентьєро Адзурро, або Блакитна стежка. Фото: Madeline Bowen / Unsplash
Невеликий маршрут в Італії протяжністю 12 км, який рекомендують недосвідченим мандрівникам або тим, хто вирішив спробувати похід із дітьми. Стежка йде вздовж узбережжя неподалік «цивілізації». Старт маршруту розташований у Ріомаджоре, а фінальна точка — у Монтероссо. Дорога петляє між селами й містами. На туристів чекає кілька підйомів і спусків, але переважно маршрут доволі рівнинний, тому підійде людям із мінімальною фізичною підготовкою.
Мандрівники можуть зупинитися в будь-якому місті, купити все необхідне й поблукати тихими вуличками. А щоб побути в тиші, можна піднятися трохи вище та погуляти схилами. Дорогу також можна розділити на етапи й відпочити в Корнільї. Вирушати в подорож краще восени чи навесні – у цей час тут не так спекотно, як влітку.
Дорога святого Якова (Іспанія)

Шлях святого Якова. Фото: Damien DUFOUR Photographie / Unsplash
Найвідоміший маршрут в Іспанії обладнаний усім необхідним для комфортної подорожі. Тут є й хатини для відпочинку, і маленькі ресторанчики. Щоправда, для непідготовленої людини стежка однаково може виявитися складною. Тому для початку можна вибрати один із численних скорочених варіантів. Найпопулярніший із них – Дорога французьких королів від Сен-Жан-П'є-де-Пор із зупинками в Леоні та Памплоні. Найкраще вирушати в похід навесні чи восени, коли тут спадає спека й на маршруті менше людей.
Невеликий лайфхак: щоб заощадити, можна придбати так званий паспорт паломника. Він дає змогу менше платити за їжу та житло. Такі паспорти видають на старті маршруту в спеціальному офісі.
Стежка Південно-Західного берега (Велика Британія)

Стежка Південно-Західного берега. Фото: Aleks Marinkovich / Unsplash
Цей маршрут дає змогу насолодитися найкрасивішими краєвидами Великої Британії та первозданною природою. Маршрут починається в Майнхеді й цілком огинає південно-західне узбережжя острова. Стежка проходить через графство Корнуолл. Йти доведеться переважно узбережжям, іноді заходячи в глиб острова.
Головна особливість маршруту – бухти. Вони зустрічаються постійно, і мандрівникам доводиться постійно спускатися та підійматися. Також варто пам'ятати про те, що погода у Великій Британії мінлива і яскраве сонце може змінитися сильним дощем. Отже, варто взяти в похід одяг, що не промокає.
Фото обкладинки: Ana Frantz / Unsplash