Подорожі

Курс на Америку: як виграти грін-карту та що з нею робити далі

Щороку восени 14 млн людей з усього світу реєструються на міграційну авантюру. І нехай на одне «так» випаде майже 300 «ні», але ж на кону — справжня американська мрія. Як виграти грін-карту та легально переїхати до США? The Page заздалегідь підготувало детальну інструкцію для тих, на чиєму боці удача.

1

Що таке грін-карта

Грін-карта — це посвідчення особи, яке дозволяє вам жити в Америці на законних підставах, якщо у вас немає громадянства США. Офіційно документ називається United States Permanent Resident Card і має зелений колір (хоча так було не завжди).

Як виграти грін-карту? Фото: APnews

Головна перевага грін-карти полягає в тому, що вона надає її власнику однакові права з громадянами США:

  • вільно перетинати кордони: виїжджати з країни на строк до 1 року й повертатися;
  • працювати на будь-якій посаді (крім політичної) та відкривати бізнес;
  • оформлювати страхування на вигідних умовах і за вигідними цінами;
  • брати кредит під низькі відсотки;
  • отримувати безоплатну освіту або знижки на навчання;
  • подорожувати без візи до Канади, Мексики, Ямайки, Коста-Рики, Домініканської Республіки або на Багамські, Бермудські та Кайманові острови;
  • претендувати на пенсію та соціальні пільги після 10 років трудового стажу;
  • користуватися правом захисту сім’ї та ділових інтересів.
Виняток — власники документа не можуть голосувати на виборах у США. Грін-карта діє 10 років, після чого її треба продовжувати, але вже після 5 років можна податися на громадянство.
2

Як отримати грін-карту

Є кілька способів поза лотереєю:

Проте нас найбільше цікавить щорічна лотерея грін-карт. Її офіційна назва — Диверсифікаційна візова програма.

Завдяки їй Америка підтримує свою багатонаціональність, а також залучає активних іммігрантів із країн з історично низьким рівнем легальної міграції. Переможці виграють можливість отримати імміграційну візу, з якою вони їдуть до Америки. Зелену карту їм видають уже на території США.

3

Як узяти участь у розіграші грін-карт

Єдиний правильний спосіб — заповнити електронну реєстраційну форму на офіційному сайті програми. У ній треба вказати персональні дані, контактну інформацію і прикріпити свою свіжу фотографію. Зі світлинами варто бути обережним: до них багато вимог, наприклад, тільки білий фон і жодних окулярів.

Після реєстрації кожен учасник отримає унікальний номер-підтвердження. Його потрібно зберегти, а краще роздрукувати. Надсилати форму можна лише один раз, а брати участь у лотереї — щороку.

Якщо ви перебуваєте в офіційному шлюбі, обов’язково зазначте у формі інформацію про партнера та дітей віком до 21 року. Їм дозволять законно переїхати разом із вами. До речі, чоловіку та дружині можна реєструватися окремо — отже, родинні шанси на перемогу будуть удвічі вищими.

Реєстрація на участь у лотереї триває впродовж жовтня-листопада. Конкретні дедлайни Посольство США в Україні публікує на сайті у вересні, а вже в травні наступного року зазвичай з’являються результати. Переможців рандомно визначає комп’ютер згідно з візовими квотами для кожної країни.

Уряд США нічого нікому не повідомляє — ні традиційною, ні електронною поштою. Учасники самостійно перевіряють свій статус через Електронну систему перевірки статусу. Для доступу до неї саме і знадобиться унікальний номер-підтвердження. Без нього — усе пропало. Додаткові інструкції для переможців, як-от дату візової співбесіди, також надають через систему.

4

Хто може взяти участь у лотереї грін-карт

До учасників лотереї є лише дві вимоги.

  • Народитися в країні, яка бере участь у розіграші

Важливо: до уваги беруть саме місце вашого походження. Тобто ви можете жити в країні «з червоного списку», але вас допустять до розіграшу, якщо ви — виходець із країни-учасниці.

Список щорічно оновлюється. Цього разу поза конкурсом Канада, Індія, Бразилія, Велика Британія, Мексика. Повний список — в інструкціях. Проте цю умову можна обійти: узяти країну народження партнера або батьків.

  • Здобути повну середню освіту

Іншими словами, закінчити школу, навчаючись у ній 11 років, або мати два роки трудового стажу впродовж останніх п’яти. Стаж передбачає щонайменше два роки попередньої професійно-технічної підготовки.

5

Як дізнатися результати лотереї грін-карт 2020 року

Результати тогорічної лотереї з’являться 8 травня 2021 року на сайті Диверсифікаційної візової програми. Щоб перевірити статус своєї заявки, треба ввести номер-підтвердження, прізвище та рік народження.

Результати грін-карт 2021

6

Що робити після того, як виграли грін-карту

До міграції до США залишилося 5 кроків. Чим швидше ви їх пройдете, тим краще. Переможців буде більше за дозволені 50 тисяч — з огляду на те, що не всі дійдуть до кінця. Ризикуєте не втовпитися.

  • Крок 1. Заповнити імміграційну форму DS-260.

Це суперважлива електронна анкета англійською мовою. Документ має довести, що заявник — серйозна, перспективна і благонадійна людина, яка зможе працювати та сплачувати податки в США. В анкеті майже сотня питань: про стан здоров’я, родину, освіту, роботу, попередні поїздки, порушення закону тощо. Її розглядатиме Консульський центр Кентуккі. Паперові форми там уже не приймають.

  • Крок 2. Зібрати теку документів.

Повний перелік є на сайті Посольства США в Україні. Сюди входять і докази того, що ви не перебуватимете в Америці на державному утриманні. Це документи про наявність власності, заощаджень, пропозиція роботодавця або форма I-134 про фінансову підтримку від друга чи родича зі США.

  • Крок 3. Пройти медогляд.

Згідно з вказівками Посольства США в Україні, є дві сертифіковані клініки, у яких можна пройти медичне обстеження та зробити вакцинацію. Це підрозділ Міжнародної організації з міграції та клініка «Медіком».

  • Крок 4. Пройти співбесіду в Консульському відділі Посольства США.

Загалом процес триває до двох років. Якщо ви реєструвалися восени 2020 року, отримали результати навесні 2021-го, то співбесіду вам можуть призначити до жовтня 2022 року.

До інтерв’ю треба ретельно готуватися, і краще його не переносити. Візовий офіцер питатиме про те, де ви плануєте жити на території США; чим займаєтеся тут і що робитимете там; чи є у вас матеріальні ресурси або зв’язки в США, які допоможуть адаптуватися та реалізуватися за кордоном тощо. На співбесіду візьміть теку з документами й готівку, щоб сплатити консульський збір.

  • Крок 5. Приїхати до США.

Із собою треба мати візу, паспорт та імміграційний пакет. На кордоні інспектор Департаменту внутрішньої безпеки США перевірить ваші документи та зніме відбитки пальців. Після його дозволу на в’їзд у ваш паспорт поставлять штамп, який підтвердить офіційний статус постійного мешканця. Зелену карту для вас випустять незабаром.

7

Скільки коштує участь у розіграші грін-карт

Участь у лотереї є безоплатною. Медичне страхування коштує від $155 до $225 залежно від віку, але сплачується в гривнях. Обов’язковий консульський збір дорівнює $330. У разі відмови кошти не повертають.

8

Чому можуть відмовити у видачі грін-карти

Отримати грін-карту вам завадять:

  • помилки під час заповнення та перекладу документів;
  • проблеми зі здоров’ям: суспільно небезпечні захворювання, психічні розлади, наркотична залежність або відсутність необхідних щеплень;
  • скрутне матеріальне становище — державі не потрібні утриманці;
  • депортація або нелегальне проживання в Америці;
  • шахрайство з візами, підроблення документів або кримінальні злочини.

Насправді візова лотерея — це довготривалий процес, до якого варто ставитися серйозно. Посвідчення резидента дає великі можливості, але й зобов'язує взяти на себе не меншу відповідальність.

Тож перш ніж надсилати заявку на грін-карту, ретельно обміркуйте, для чого вона вам потрібна й чи готові ви не тільки витратити час і оплатити оформлення документів, а й переїхати до країни з іншими, незвичними для вас правилами та менталітетом.

Читати на The Page

Новини

Топ українських книжок 2025 року до Всесвітнього дня книги

Життя

Андрій Валерійович Матюха про те, як у Києві відкрили ORIGAMI for UKRAINE — 5000 птахів надії на фасаді музею

Погляди

Як масштабувати бізнес у Центральній Азії та Африці через LinkedIn та email-аутріч: Netpeak