Життя

Геловін 2024 — у яких кіногероїв перевдягатимуться в світі і як до цього дня ставляться в Україні

Другий місяць осені добігає кінця. Отже, скоро Геловін! The Page нагадує, коли Геловін 2024, звідки він походить і як його проводять у світі і в Україні.

Що таке Хелловін

Англійське слово Halloween — є скороченням від назви All Hallows' evening (Вечір усіх святих). Проте Хеловін — це свято з язичницьким корінням, яке сягає в глибоку дохристиянську давнину. Адже давні кельти у переддень завершення сільськогосподарських робіт і з початком темної пори року відзначали свято Самайн.

Кельти вважали, що в цю святкову ніч відкривався кордон між світами живих і мертвих. Отже, щоб спантеличити усіляку нечесть, що вешталася серед живих, люди вбиралися в шкури тварин, а будинки захищали вирізаними з овочів ліхтарями. Пізніше ці давні традиції трансформувалися і сплелися з християнством. Адже щоб відволікти населення від язичницьких ритуалів, 1 листопада Римо-католицька церква вшановує всіх святих.

Наразі Хеловін найгучніше відзначають у США, Канаді, Ірландії та Великій Британії. В Україні традиція відзначати Хеловін набула поширення після здобуття незалежності, про що більш детально піде мова нижче.

Гарбузи перед будинком на Хеловін. Фото: Depositphotos

У Православній церкві України у переддень Хелловіна 2023 зазначили, що Хеловін — це певне явище сучасної маскультури, яке не варто вважати святом ані релігійним, ані державним. Окремо зауважили, що Геловін точно не має жодного відношення до Православ’я. А ще в ПЦУ поставили питання, чи варто взагалі під час великої війни викликати «геловінськими костюмами» небажані асоціації у багатьох травмованих людей?

Між іншим, психологи підкреслюють, що Геловін — це не день жаху, а свято перемоги над страхами. Адже чорний гумор і самоіронія дозволяють долати приховані фобії у веселій невимушеній обстановці та отримувати певну емоційну розрядку.

Вечірка на Геловін. Фото: Depositphotos

Символи і традиції Геловіну

Для багатьох сучасних дітей і дорослих Хеловін — це день, коли заведено перевдягатися в страшних, лякаючих персонажів, як-от відьом, мерців, зомбі, привидів, чортів тощо і розважатися на тематичних вечірках.

Часто на моторошні перевтілення надихають актуальні кінопрем’єри, і серед компанії усілякої хрестоматійної нечисті з’являються, скажімо, персонажі нового фільму Тіма Бертона. Ряджені компанії ходять вулицями, стукають у сусідські двері і вимагають солодощі: «Цукерки або смерть»!

Цукерки або смерть! Фото: Depositphotos

А ще Геловін — це специфічний моторошний декор з неодмінними гарбузами з вирізьбленими очницями. Такий гарбуз на Хелловін можна виготовити самотужки. Адже в супермаркетах і на ринках восени можна знайти гарбуз бідь-якого розміру і відтінку.

Гарбузи. Фото: Depositphotos

Як зробити гарбуз на Хелловін:

  • вирізати кришку навколо плодоніжки, попередньо накресливши її форму маркером у вигляді кола, зірки тощо;
  • очистити гарбуз від насіння ложкою або руками;
  • вирізати малюнок на гарбузі — для зручності його спочатку можна намалювати маркером, у тому числі з використанням трафарету;
  • помістити у гарбуз свічку або ліхтарик і за бажанням накрити кришкою.

Як вирізати гарбуз на Хеловін. Фото: Depositphotos

В українських супермаркетах восени 2024 року гарбузи коштують 20-50 грн за кг. Якщо прикрашати дім кількома гарбузами різного розміру і форми, витрати сягатимуть від 500 грн і вище. Адже гарбузи в середньому важать 4-10 кг. Але можна обійтися одним або кількома маленькими гарбузиками вагою біля кілограма.

Відразу коли Геловін мине, головний символ моторошного свята варто утилізувати або приготувати смачні страви з гарбуза, як-от оладки, кашу, крем-суп або гарбузовий пиріг.

Оладки з гарбуза. Фото: Depositphotos

Інакше забутий на тиждень зрізаний гарбуз вкриється пліснявою і перетвориться на справжнього монстра.

Гарбуз через тиждень після Хелловіну. Фото: Depositphotos

Які костюми готують на Геловін 2024

Цікаві тренди Halloween 2024 відслідковує сервіс Frightgeist, який аналізує найпопулярніші пошукові запити в США, пов’язані з цим святом. На їхній основі Frightgeist пропонує ТОП костюмів на Хеловін, а також ідеї для макіяжу, декору, тематичних вечірок. Найпопулярніші тренди пов’язані з кінопрем’єрами 2024 року.

ТОП-10 костюмів на Геловін 2024 за інформацією Frightgeist

  • Shrunken Head Bob з фільму «Бітлджюс Бітлджюс» Тіма Бертона;
  • Рейган (Raygun) — брейкдансерка з Австралії;
  • Кіт Дремот (CatNap) з відеогри Poppy Playtime;
  • Долорес з «Бітлджюс Бітлджюс»;
  • Помні (Pomni) з анімаційного серіалу «Дивовижний цифровий цирк»;
  • Заздрість з мультфільму «Думками навиворіт 2»;
  • Ред з фільму «Спадкоємці: Сходження Ред»;
  • Доктор Дум з коміксів Marvel;
  • Сабріна Карпентер — американська попспівачка;
  • Леді Дедпул з фільму «Дедпул і Росомаха».

Вечірка на Геловін. Фото: Depositphotos

Тематичні вечірки теж черпають натхнення у популярних кінопрем’єрах — «Бітлджюс Бітлджюс» Тіма Бертона тут теж на першому місці. У топ дитячих костюмів — Ред, Доктор Дум і Кідпул (за мотивами «Дедпул і Росомаха»). А для собак найпопулярнішими образами є Догпул (з фільму «Дедпул і Росомаха»), стегозавр і хот-дог.

Пес у костюмі хот-догу. Фото: Depositphotos

Коли Хелловін 2024

Хеловін завжди відзначають в ніч з 31 жовтня на 1 листопада. Проте питання, коли буде Хеловін і якого числа Хеловін, постають рік від року. Адже тематичні заходи з цього приводу часто проводять у найближчі вихідні до та після 31 жовтня, і тому виникає певна плутанина.

Отже варто запам’ятати, коли Геловін відзначається у світі — це завжди 31 жовтня, останній день другого місяця осені. Моторошне свято Геловін немов нагадує про початок темної і холодної пори року, коли день стає коротшим за ніч.

Хеловін 2024 припадає на четвер. Отже, в ніч з четверга на п’ятницю вулицями міст шпацеруватимуть герої фільмів жахів, а будинки прикрашатимуть гарбузи з палаючими очима.

Декор на Геловін. Фото: Depositphotos

Хеловін в Україні

Лише в часи незалежності Геловін набув поширення в Україні. Отже, коли буде Хеловін, магазини, кав’ярні, ресторани та інші заклади українських міст прикрашатимуть тематичним декором і неодмінними ліхтариками у вигляді гарбузів. У дитячих закладах проводитимуть тематичні активності і майстер-класи. Люди збиратимуться на костюмовані вечірки. Вже напередодні можна помітити, як працівники торгових точок або кафе вирізають з чорного паперу силуети кажанів і розвішують павутиння.

Дитячий грім на Хеловін. Фото: Depositphotos

Геловін 2024 в Україні вже втретє відбувається під час великої війни. Отже до моторошних веселощів в країні ставляться більш обережно. Тим більше, що в усіх областях країни, окрім Закарпатської, триває комендантська година. Нагадаймо, тогоріч Православна церква України попереджала, що моторошні костюми і декорації можуть викликати небажані асоціації у багатьох травмованих людей, яким довелося бачити зовсім не бутафорські жахи. Тому з тематичним декором варто обходитись обережніше.

Тематичні страви і напої на Геловін. Фото: Depositphotos

Часто противники Геловіну посилаються на те, що усі ці хороводи із нечистю не притаманні українській культурі. Проте «бісівськи ігрища», як їх часто називала церква, в нашій країні відбувалися в ніч на Івана Купала з 23 на 24 червня. А відразу після церковного свята Трійці за українськими народними традиціями настає русалчин тиждень, коли межа між світами мертвих і живих тоншає, а русалки й неприкаяні душі самогубців блукають серед людей.

Вуличний декор на Хеловін. Фото: Depositphotos

Хеловін, Хелловін або Геловін – як правильно писати українською

Наразі можна зустріти чимало варіантів написання українською англійського слова Halloween — Хеловін, Хелловін, Гелловін, Геловін тощо. У цій публікації теж використано кілька варіантів написання для зручності пошуку в інтернеті. І хоча в інформаційному просторі найбільш поширена назва Хелловін — більш притаманним українській мові виглядає слово Геловін. Саме цей варіант можна зустріти і в сучасній українській літературі.

«Втім, у нас завжди політичний Геловін. Країною правлять привиди минулого», — писала у своєму прозовому романі «Записки українського самашедшого» відома українська поетеса Ліна Костенко.

В контексті згаданого твору Ліни Костенко мова йде про президентські вибори в Україні, призначені за дивним збігом обставин саме тоді, коли Геловін – 31 жовтня 2004 року. Отже, підрахунок голосів тоді мав відбутися в «ніч кошмарів, привидів і всілякої чортівні».

Нагадаймо, після другого туру президентських виборів 2004 року, коли тодішня чинна влада сфальшувала результат на користь проросійського кандидата Віктора Януковича, в Україні спалахнула Помаранчева революція. В результаті провладний кандидат від українського народу «отримав гарбуза».

«У нас в Україні на Геловін теж цікаво. І на Геловін, і завжди. Таке враження, наче в нашу землю справді закопали когось дуже недоброго. Суцільна ніч. Устигай тільки бачити й боятися. І коли вже ті треті півні світанку?» — у своїй колонці 31 жовтня 2011 року писав патріарх сучасної української літератури Юрій Андрухович. Так він відповів на питання американських друзів про Хеловін в Україні.

Від написання тих рядків минуло вже більше десяти років. Подекуди здається, що морок навколо України лише загущується. Але ми пам’ятаємо, що наступне велике свято року – то світле Різдво, яке Україна відзначатиме з усім західним світом 25 грудня.

Читати на The Page

Дизайн

Як виростити метрові троянди

Дизайн

Великодній декор. Як прикрасити будинок

Життя

Як прикрасити яйця на Великдень. 10 оригінальних ідей