Здоров'я

Кисневий концентратор для дому: навіщо потрібен і чи замінить він апарат ШВЛ

Лікарі забили на сполох: у медзакладах бракує кисню, необхідного для лікування хворих на COVID-19. Запопадливі українці ринулися купувати кисневі концентратори для дому, популярність яких різко зросла на тлі поширення коронавірусу.

The Page розібралося, кому насамперед необхідні кисневі концентратори, де й за скільки їх можна купити та чи зможуть такі пристрої стати домашньою заміною апаратів ШВЛ.

1

Навіщо потрібен кисневий концентратор і як він працює?

Кисневий концентратор — це пристрій, який виділяє кисень з атмосферного повітря. Тобто кімнатне повітря проходить крізь молекулярне решето — мережу із цеолітних кульок, які затримують молекули азоту та пропускають молекули кисню. Пристрої використовують як у медичних закладах, так і в домашніх умовах: вони легко експлуатуються й можуть досить довго працювати безперервно — до 15 годин.

Голова громадської організації «Всеукраїнський респіраторний клуб», торакальний хірург, кандидат медичних наук Євген Симонець пояснив The Page, що кисневі концентратори поділяються на три групи — залежно від швидкості потоку кисню за хвилину. Для домашнього використання підійдуть прилади місткістю до 3-х літрів. Крім того, є універсальні концентратори — до 5 л і медичні — до 10 л. Вони також можуть бути обладнані приладом для приготування кисневих коктейлів.

2

Кому потрібен кисневий концентратор?

Фото: Pixabay

За словами лікаря, кисневі концентратори насамперед необхідні людям, які страждають на різноманітні хронічні захворювання органів дихання, як-от хронічне обструктивне захворювання легень, бронхіальна астма та інші.

«Зараз, в умовах COVID-19, кисневий концентратор потрібен пацієнтам, які мають незначно виражену дихальну недостатність і перебувають на домашньому лікуванні під наглядом сімейного лікаря, який з огляду на стан хворого розписує сеанси кисневої терапії», — розповідає Симонець. Він додає, що кисневий коктейль хворі можуть споживати навіть тричі на день.

Багато людей, що перехворіли на COVID-19, потім мають проблеми з низькою сатурацією крові та пошкодження легенів. Такі пацієнти потребують кисневої підтримки впродовж тривалого періоду, а то й довічно.

3

Скільки коштує купівля та оренда кисневого концентратора?

Попит і ціни на кисневі концентратори впродовж 2020 року суттєво зросли. За даними онлайн-порталу DOZORRO, загалом від початку року заклади охорони здоров’я витратили на кисневі концентратори та медичний кисень приблизно 700 млн грн. Зацікавилися ними не лише лікарні, але й пересічні громадяни.

Вартість концентратора залежить від його основних характеристик і країни-виробника. Зараз ціна одного приладу варіюється від 20 тис. грн до 200 тис. грн. Придбати його можна на різних інтернет-майданчиках або ж у магазинах товарів медичного призначення.

Кисневий концентратор також можна взяти в оренду. Вартість послуги — від 4,5 тис. грн на місяць. Проте доведеться ретельно пошукати: часто приладів просто немає в наявності.

4

Як отримати кисневий концентратор безоплатно?

Фото: Pixabay

Від початку пандемії закупівлями кисневих концентраторів займаються волонтери. Благодійні фонди на кшталт «Свої» в Києві, «Крила надії» у Львові та «Корпорація монстрів» в Одесі надають такі прилади для домашнього використання безоплатно.

Документи, необхідні для отримання концентратора, обумовлюються кожною волонтерською організацією окремо й можуть відрізнятися. Найімовірніше, знадобиться довідка від лікаря-куратора або сімейного лікаря. У ній мають бути зазначені ПІБ пацієнта та діагноз, який доводить, що людина справді потребує кисневої підтримки вдома. Крім того, у фонді можуть попросити надати паспорт та ІПН.

5

Чи можуть кисневі концентратори замінити вдома апарати ШВЛ?

За словами Симонця, домашні кисневі концентратори не можуть замінити апарати ШВЛ, бо це два абсолютно різні пристрої.

«ШВЛ використовується у вкрай тяжких випадках, коли хворий перебуває в критичному стані й потребує штучної вентиляції легенів», — пояснює він.

Вдома користуватися кисневим концентратором варто виключно за призначенням лікаря. Вплив високих рівнів кисню (понад 40%) упродовж тривалого часу може спричинити кисневе отруєння. Це загрожує порушенням роботи дихальної системи, центральної нервової системи та кровообігу.

Читати на The Page

Новини

Дорогі, бо не українські: географія імпорту овочів та графік сезонного зниження цін

Життя

Андрій Валерійович Матюха про те, як у Києві відкрили ORIGAMI for UKRAINE — 5000 птахів надії на фасаді музею

Погляди

Як масштабувати бізнес у Центральній Азії та Африці через LinkedIn та email-аутріч: Netpeak