Поки міжнародна спільнота обговорює масову вакцинацію проти COVID-19, а конспіратори вигадують нові теорії змови, The Page тримає руку на пульсі. Ми вже розповідали:
- хто готовий зробити щеплення проти коронавірусу і скільки це коштує;
- кому дістанеться вакцина в Україні та наскільки ефективною вона буде;
- як зважити ризики вакцинації і чи можна від неї відмовитися.
Масові щеплення відкриють кордони та запустять подорожі. Сприятиме цьому «паспорт вакцинації», який невдовзі впровадять Ізраїль, Данія, Польща, Угорщина, а згодом й інші країни.
Утім, не коронавірусом єдиним. The Page розібралося, які щеплення варто зробити в 2021 році, аби не підхопити в поїздці інших, не менш небезпечних хвороб. Рекомендації розробили Центри з контролю та профілактики захворювань США. Майте на увазі: без деяких щеплень вас можуть навіть не пустити за кордон.
Щеплення від гепатиту А і B
Гепатитом А можна заразитися через їжу або воду. Він не спричиняє хронічних хвороб печінки і рідко призводить до смертельних випадків. І все ж симптоми не з приємних: температура, діарея, нудота та жовтий колір шкіри. Щеплення треба робити двічі з інтервалом щонайменше пів року.
Якщо в поїздці плануєте бити тату, займатися сексом із новим партнером або проходити будь-які медичні процедури, зробіть вакцинацію проти гепатиту В. Вірус потенційно небезпечний: він провокує хронічне захворювання, яке згодом може перерости в цироз або рак печінки.
Схема 0-1-6: друга доза через місяць після першої, а третя — через шість місяців після другої. МОЗ додало щеплення від гепатиту В до Національного календаря профілактичних щеплень тільки в 2000 році. Відтоді його роблять малюкам у перший рік життя. Українці, які закінчили школу до нульових, імовірно, не вакциновані.
До речі, в Україні обов'язковими є десять щеплень, позначених у календарі. Ще сім МОЗ рекомендує робити самостійно: вакцину купуєте власним коштом в аптеці або робите щеплення в приватній клініці.
Національний календар профілактичних щеплень. Фото: МОЗ
Щеплення від сказу
Це інфекційне захворювання після виявлення клінічних симптомів майже завжди призводить до смерті. Вірус атакує центральну нервову систему, внаслідок чого запалюється головний та спинний мозок. Сказ передається людині при укусі інфікованих тварин, причому в 99% випадків джерелом зараження стають собаки. Існує дві форми хвороби.
- Буйний сказ: людина гіперактивна, збуджена, часто боїться води (гідрофобія), протягів та свіжого повітря (аерофобія). Через кілька днів вона помирає від зупинки серця.
- Паралітичний, або тихий, сказ: трапляється в кожного п’ятого інфікованого. У такій формі хвороба триває довше. М’язи поступово паралізуються, починаючи з місця укусу чи подряпини. Людина повільно впадає в кому і зрештою помирає.
Як передається сказ? Фото: ВООЗ
ВООЗ рекомендує робити профілактичне щеплення тим мандрівникам, котрі планують багато часу проводити на природі у віддалених районах, займаючись альпінізмом або спелеотуризмом.
Якщо ж профілактичного щеплення не було, після укусу доведеться пройти екстрену вакцинацію за схемою 0-3-7-14-28-90. Іншими словами, людині зроблять 6 щеплень за 3 місяці, після яких їй пів року суворо не можна вживати алкоголь, переохолоджуватися чи перегріватися в бані або сауні. Імунітет триватиме один рік.
Щеплень від гепатитів А-B та сказу буде достатньо, якщо збираєтеся до США, Канади, Європи чи Великої Британії.
Щеплення від японського енцефаліту та жовтої лихоманки
Японський енцефаліт (ЯЕ) — це флавівірус родом із Азії. Він належить до тієї ж групи вірусів, що викликають жовту лихоманку — гостре захворювання, ендемічне в тропічних районах Африки, Центральної та Південної Америки. Переносники вірусів — інфіковані комарі.
ЯЕ переважно протікає в легкій формі з високою температурою та головним болем. Для складних випадків, від яких гине до третини інфікованих, характерні спазми, дезорієнтація, параліч і кома. За даними ВООЗ, 20-30% вилікуваних пацієнтів страждають через когнітивні, поведінкові та неврологічні проблеми, як-от періодичні конвульсії та втрата мови.
Як працюють щеплення? Фото: ВООЗ
Жовта лихоманка дає про себе знати сильним болем у спині, нудотою та втратою апетиту. У декотрих пацієнтів після перших симптомів настає тяжка форма хвороби: ураження печінки та нирок, кровотечі та «жовтуха» — жовтіють шкіра й зіниці. У токсичній фазі половина інфікованих помирає.
Антивірусного лікування для японського енцефаліту та жовтої лихоманки немає. Основний спосіб профілактики — вакцинація.
Щеплення від малярії
Без щеплення від малярії не варто їхати до Африки, Східного Середземномор’я, на південь Азії та на захід від Тихого океану. Є високі шанси зустріти там інфікованих самок комарів роду Anopheles. Вони переносять плазмодії — паразити, що спричиняють малярію.
У людини без імунітету через два тижні після укусу з’являться перші симптоми: лихоманка, головний біль та озноб. Якщо не почати лікування протягом доби, будуть серйозні ускладнення. У дітей може виникнути тяжка анемія та дихальна недостатність, у дорослих часто відмовляють внутрішні органи.
У 2021 році людям, що їдуть в ендемічні зони, ВООЗ радить хіміопрофілактику, тобто протималярійні препарати, які пригнічують інфекцію в крові й таким чином запобігають розвитку хвороби.
Щеплення від менінгококової інфекції
Захворювання провокує бактерія Neisseria meningitidis. Вона небезпечна ускладненнями: висипи, сепсис (дисфункція внутрішніх органів), менінгіт (запалення захисних оболонок мозку). Збудник інфекції передається повітряно-крапельним шляхом.
Що таке сепсис? Фото: ВООЗ
Бактерії можуть потрапити на слизову оболонку здорової людини через ніс або рот, розмножуватися безсимптомно й при цьому ніяк не впливати на самопочуття. Якщо ж менінгококу вдається подолати захисні сили організму, він інфікує кров, атакує оболонки мозку та внутрішніх органів.
Щеплення треба зробити тим, хто перебуватиме в країнах «менінгітного поясу» тропічної Африки й у Саудівській Аравії в сухий сезон (грудень — червень).
Вітер, ґрунтовий пил, холодні ночі, численні інфекції верхніх дихальних шляхів послаблюють захисні функції носоглотки, а скупчення кочівників-паломників на відносно малій території призводить до спалахів хвороби.
Щеплення від черевного тифу
Черевний тиф викликає бактерія Salmonella Typhi, що розповсюджується через брудні продукти харчування та воду. Тривала лихоманка, втома, діарея або закреп, головний біль і висипи — ось чим загрожує ночівля в місцях із поганою санітарією та екзотична їжа сумнівної якості.
За підрахунками ВООЗ, щорічно на черевний тиф хворіє до 20 млн людей. З них близько 160 тис. гинуть. Ефективна вакцина, яка забезпечує тривалий імунітет від тифу, стала доступною в 2017 році.
Зібралися за кордон? Перевірте:
- список щеплень для кожного туристичного напрямку, створений Центрами з контролю та профілактики захворювань США;
- актуальний режим пересування між країнами під час пандемії COVID-19 на сайті Держагентства розвитку туризму України;
- детальні рекомендації мандрівникам щодо кожної країни від Міністерства закордонних справ.