Facebook Pixel

Як «Нова пошта» зазнала втрат, але зуміла масштабувати бізнес

Автор
спецпроєкт
Український бізнес: рік великої війни

У компанії «Нова Пошта» розповіли, як перебудували роботу після вторгнення окупантів, як працюють відділення на звільнених територіях і які мають плани щодо розвитку власної вантажної авіакомпанії.

Галузь

Логістика

Після 24 лютого 2022 року логістичні оператори були вимушені терміново змінювати маршрути доставлення вантажів, адже українське небо було закрито. Тож в Україні товари почали доправляти автотранспортом або залізницею, а вже в країнах-сусідах використовували авіалогістику.

Ще одна проблема логістичної галузі – втрата інфраструктури: поштових відділень, транспорту, обладнання. Частково майно було втрачено внаслідок бойових дій, окупації та мародерства. Але під час звільнення українських територій дещо вдалося повернути.

Які втрати для бізнесу спричинила повномасштабна війна, наразі складно сказати, адже представники галузі тільки підраховують збитки. Крім того, війна не закінчилася, отже, ризики пошкодження об’єктів інфраструктури залишаються.

Компанія

«Нова Пошта»

«Нова Пошта» — один із лідерів логістичної галузі України. Компанія заснована 2001 року. У 2010-му в ній уже працювали 5 тис. робітників у 28 тис. населених пунктів України. У 2013-му «Нова Пошта» відправляла 50 млн посилок на рік. У 2014-му компанія відкрила представництва в Грузії та Молдові. У 2015-му доправляла вантажі до 200 країн світу.

Також компанія працює на умовах франшизи. Перше партнерське відділення відкрилося 2011 року. У 2021-му таких точок в Україні було вже 7500.

Що під час війни втратила «Нова Пошта»

У 2022 році компанія втратила багато об’єктів інфраструктури. У переліку втрат:

6 зруйнованих сортувальних терміналів;

3 термінали пограбовано;

25 відділень повністю знищено;

понад 80 відділень пошкоджено;

37 поштоматів пошкоджено, тому їх не можна використовувати.

Через війну «Нова Пошта» втратила багато майна. Фото: «Нова Пошта»

Через війну «Нова Пошта» втратила багато майна. Фото: «Нова Пошта»

Наприкінці 2022 року частина інфраструктури перебувала на окупованій території: 950 відділень і 4 термінали. Там мародери відвідали кожен з об’єктів «Нової Пошти».

Під час повномасштабної війни ворог обстріляв термінали та депо в Миколаєві, Харкові, Чернігові, Дніпрі, Полтаві. Деякі термінали вдалося відремонтувати, а от депо в Дніпро та Полтаві окупанти зруйнували повністю.

Попередньо «Нова Пошта» оцінює орієнтовні збитки, що спричинила війна, у понад 1 млрд грн.

Як «Нова Пошта» відреагувала на російське вторгнення та обстріли інфраструктури

Після 24 лютого компанія змінила правила роботи поштових відділень на лінії фронту. У небезпечних населених пунктах «Нова Пошта» тимчасово зупинила роботу. Компанія не приймає сюди посилки, а надсилає їх у найближчі безпечні склади.

«Нова Пошта» повідомляє клієнтів про зміни в графіку роботи відділень, щоб люди змогли оформити переадресацію. Крім того, організовує евакуацію команди в безпечні регіони.

Відділення відкривають лише після того, як на це надає дозвіл військова адміністрація.


В мобільних відділеннях люди можуть підзарядити гаджети та скористатися інтернетом. Фото: «Нова Пошта»

В мобільних відділеннях люди можуть підзарядити гаджети та скористатися інтернетом. Фото: «Нова Пошта»

Нова Пошта» розробила загальні правила для відновлення роботи на звільнених територіях. Для цього використовуються мобільні відділення, генератори, Starlink.

У цих випадках «Нова Пошта» дотримується таких правил:

  • треба отримати дозвіл-перепустку від військової адміністрації та ДСНС України;
  • необхідно погодити маршрут;
  • коли команда «Нової Пошти» організує виїзд до населеного пункту, вона має їхати колоною, не зупинятися та не звертати навіть на узбіччя, не відставати від колони. Кожен співробітник обов’язково надягає бронежилет і каску. Такий порядок обов’язково діє перші 2 — 3 тижні після звільнення.

Зазвичай на деокупованих територіях відсутні світло, тепло та зв'язок, тож компанія привозить гуманітарну допомогу: продукти, ліки, засоби гігієни. А завдяки Starlink і генератору в мобільних відділеннях люди можуть підзарядити гаджети та скористатися інтернетом.

Коли «Нова Пошта» заїжджає у звільнений населений пункт, команда обходить усі приміщення разом із вибухотехніками ДСНС — вони проводять роботи з розмінування. Після того співробітники можуть зайти на об’єкт для оцінки збитків.

Хоча на звільнених територіях «Нова Пошта» починає працювати як мобільне відділення по 3 — 4 години на день, паралельно компанія намагається зробити ремонт або орендувати інше приміщення, щоб відкрити стаціонарний пункт видавання та приймання посилок.

Після 24 лютого «Нова Пошта» посилила питання безпеки працівників і клієнтів. Тому, наприклад, у небезпечних районах компанія укріплює відділення, забиває вікна фанерними листами, обкладає їх мішками з піском, будує сховища-зупинки, возить людей на роботу та з роботи.

Компанія адаптувала роботу поштових відділень під час відключення електрики. Усі сортувальні термінали оснащено генераторами й можуть працювати цілодобово.

Також у великих населених пунктах відділення мають генератори та запас пального на п’ять днів. Це дає змогу довго працювати без електрики. Тож попри відсутність світла клієнти можуть отримати або надіслати посилки, зняти готівку, розрахуватися в зручний спосіб (готівкою, онлайн через мобільний застосунок, автосписанням або карткою через POS-термінал за наявності зв'язку з банком).

Також відключення світла не впливають на кур'єрську доставку. Кур’єри працюють у звичному режим: доставляють посилки, оформлюють відправлення через застосунок, приймають оплату. Вони мають підсилювачі мобільного зв'язку, щоб забезпечити стабільний зв'язок для роботи.

Як «Нова Пошта» вийшла на західний ринок

Під час повномасштабної війни «Нова Пошта» почала активно масштабувати свій бізнес за кордоном. Перше поштове відділення в польській столиці Варшаві було відкрито в жовтні 2022 року. Зараз у Польщі працюють 19 пунктів:

- шість відділень — у Варшаві;

- по два відділення — у Кракові, Познані, Гданську, Вроцлаві, Любліні;

- по одному — у Жешуві, Лодзі та Катовіце.

Попри війну компанія розвиває бізнес на умовах франшизи. До 24 лютого 2022 року «Нова Пошта» мала 1 809 власних відділень у містах-мільйонниках і обласних центрах. У населених пунктах країни працювали ще 8 166 партнерських відділень.

У 2021 році в компанію щомісяця надходило 340 заявок від потенційних франчайзі, зараз — приблизно 250 — 300 на місяць.

Під час повномасштабної війни «Нова Пошта» відкрила понад 1000 нових відділень в Україні. Це 802 партнерські відділення та 284 власні. Найактивніше франчайзинговий бізнес розвивається у Львівській, Київській, Черкаській, Вінницькій областях.

Наприкінці 2022 року в компанії було офіційно працевлаштовано 32 тис. людей. Ще 11 тис. фахівців працювали в партнерів.

Вантажна авіакомпанія Supernova Airlines навесні розпочне виконувати перші перельоти у ЄС. Фото: «Нова Пошта»

Вантажна авіакомпанія Supernova Airlines навесні розпочне виконувати перші перельоти у ЄС. Фото: «Нова Пошта»

У планах «Нової Пошти» й розвиток власної вантажної авіакомпанії Supernova Airlines. Навесні логістичний оператор розпочне виконувати перші перельоти у ЄС. Для цього авіакомпанія взяла в лізинг два літаки АН-26. В умовах війни флот базуватиметься в одному з аеропортів ЄС, що розташований неподалік кордону з Україною. Звідти вантаж доправлятимуть у нашу країну автотранспортом.

Supernova Airlines планує розширити флот літаків до чотирьох одиниць. Компанії потрібні літаки, щоб виконувати далекомагістральні рейси та доправляти вантажі зі США та Китаю. Літаки АН-26 працюватимуть на логістичних маршрутах у Європі.

Інші матеріали проєкту

Рік великої війни для компанії МХП

Що робила компанія «Інтергал-Буд» для захисту столиці та свого бізнесу

Стратегічні рішення «Філіп Морріс Україна», які допомогли зберегти бізнес

Що зробив «Київстар», щоб зберегти звʼязок в Україні під час війни