Що робила компанія «Інтергал-Буд» для захисту столиці та свого бізнесу

Про перші дні війни, оборонні споруди навколо Києва, евакуацію співробітників, руйнування заводів та відновлення будівництва житла розповідає комерційна директорка «Інтергал-Буд» Анна Лаєвська.
Галузь
Будівництво
Галузь будівництва житла майже зупинилася на початку повномасштабного вторгнення. Поступове відновлення почалося приблизно з квітня 2022 року, але за підсумками року падіння у галузі становило приблизно 70%. Майже всі забудовники відмовилися від нових проєктів, зосередившись на добудові об’єктів високої стадії готовності.
Компанія
«Інтергал-Буд»
«Інтергал-Буд» — український девелопер, входить до п’ятірки найбільших інвестиційно-будівельних компаній країни. Найбільший девелопер Києва за підсумками 2020 року. Компанія заснована у 2003 році у Львові, з 2009 року будує у Києві. Станом на 2021 рік було реалізовано 74 будівельні проєкти. Компанія побудувала понад 3,9 млн кв. м нерухомості. Тільки у розвиток інженерної інфраструктури Києва за п'ять років компанія вклала 363 207 610 грн. Крім столиці «Інтергал-Буд» будує житлові комплекси, бізнес-центри, готелі та торговельні об'єкти у Львові, Чернівцях, Житомирі, Ужгороді, Рівному, Одесі.
Кейс компанії розповідає Анна Лаєвська, комерційна директорка «Інтергал-Буд».

Анна Лаєвська. Фото: «Інтергал-Буд»
З якими проблемами компанія «Інтергал-Буд» зіткнулася після вторгнення рф
Ранок 24 лютого 2022 року став шоком для усієї команди. Месенджери гули від повідомлень, чати були переповнені питаннями «Ви як?», «Ви у безпеці?». Перше, що усіх цікавило — безпека людей, аби усі залишились неушкодженими.
Трохи оговтавшись, співробітники долучилися до побудови фортифікаційних споруд довкола Києва. Задіяли ресурси компанії: техніку, матеріали. Усі розуміли, що маємо захистити місто, допомогти ЗСУ та силам самооборони витримати тиск ворога, який мріяв захопити столицю.
Наступним кроком компанії стала організація захисту наших об'єктів та майна мешканців житлових комплексів. Ситуація була складною та вимагала рішучих дій. Тож ми організували воєнізовану охорону ЖК.
Перше повідомлення компанії від початку великої війни стосувалося виплат за договорами розтермінування. Компанія ухвалила рішення призупинити усі вимоги. Ми сповістили про це на офіційному сайті та у соцмережах. Компанія скасувала будь-які штрафні санкції за несплату. Кожне наше повідомлення завершувалося словами віри у перемогу країни. Вірили тоді та впевнені зараз — Україна вистоїть.

Від вторгення росіян будівельна галузь постраждала чи ненайбільше. Фото: «Інтергал-Буд»
Будівельна галузь постраждала чи ненайбільше. Певний час продовжувати будувати було просто небезпечно. А попит на нерухомість упав майже до нуля. Хоча, звісно, в Україні немає такої сфери бізнесу, яку б не зачепила війна.
Роботи на будівельних майданчиках припинилися на декілька місяців. У цей час команда аналізувала ситуацію та шукала можливості для запуску роботи у нових воєнних реаліях.
Незабаром ми відновили будівництво. Спершу у західному регіоні, потім у столиці.
Зараз лише у Києві ми будуємо 10 проєктів. Станом на початок 2023 року відновили будівництво 750 тис. кв. м нерухомості по всій країні. Частину об'єктів уже завершили.
За останні пів року нам вдалося отримати сертифікати про готовність десяти будинків, а це 200 тис. кв. м. А отже понад 3 тис. родин отримають ключі від своїх помешкань.
Не в останню чергу такий результат став можливим завдяки фінансовій моделі компанії. «Інтергал-Буд» має власний резерв, що дозволяє працювати в умовах зниженого попиту. Ми фінансували будівництво навіть тоді, коли об'єм продажів становив менше 5% від довоєнних показників.
Чи не найбільша проблема в будівництві — одночасний брак робочої сили та дефіцит матеріалів. Всі учасники будівельного ринку, хто все ж відновив роботу, зіткнулися з цим. «Інтергал-Буд» не став винятком.
Через воєнні дії було повністю втрачено або суттєво пошкоджено виробничі потужності постачальників матеріалів. Чи не найбільших втрат зазнала металургія. Два заводи-гіганти були фактично знищені. У цих умовах ми мали шукати імпортні матеріали. Це вплинуло на собівартість будівництва, яка невпинно зростала.
Ми також відчули дефіцит будівельників. Частина фахівців пішла до лав Збройних сил України. Потрібно було шукати та комплектувати нові бригади, організовувати їхню релокацію до Києва, облаштовувати умови для проживання.
Як компанії «Інтергал-Буд» вдалося відновити будівництво
У 2022-му «Інтергал-Буд» ухвалив кілька важливих стратегічних рішень. Коли відновлювали будівництво, усі сили ми сконцентрували на об'єктах, що мають найбільший ступінь готовності. Це дозволило отримати результат упродовж кількох місяців і показало інвесторам, що попри війну ми завершуємо свої проєкти та виконуємо зобов'язання. В умовах тотальної нестабільності та загрози це важливий знак. У столичному регіоні ми відтермінували проєкти на етапі розроблення. Водночас у Львові вже готуємо до виходу на ринок декілька нових ЖК. Плюс компанія почала шукати нові джерела платоспроможного попиту на нерухомість. Ми розуміли, що війна та економічна криза спричинили збіднення населення. Однак попит на житло в Україні досить високий. Саме тому ми почали впроваджувати більш гнучкі умови купівлі квадратних метрів на виплат. А від жовтня стали учасниками держпрограми «єОселя».

Під час війни компанія запропонувала більш гнучкі умови купівлі житла. Фото: «Інтергал-Буд»
Запустити будівництво у столиці наприкінці весни 2022 року було дуже складно. Але саме завдяки цьому зараз ми радо звітуємо про черговий сертифікат введення в експлуатацію наших об'єктів, а тисячі сімей українців отримали ключі від своїх помешкань та облаштовують майбутнє у нових квартирах.
Компанія однією з перших отримала акредитацію на участь у програмі «єОселя» для об'єктів незавершеного будівництва. Йдеться про житловий комплекс «Нивки-Парк». Коли ми подавали заявку, було три будинки. Перевірка проєкту та нас, як забудовника, була ретельною і тривалою. Настільки, що на момент ухвалення позитивного рішення, ми встигли отримати сертифікат готовності одного будинку (ще два беруть участь у програмі поки без сертифіката від Держінспекції архітектури та містобудування). Це стало свідченням нашої надійності та доказом спроможності завершити розпочате.
Компанія долучалася до закупівлі необхідних військовим та цивільному населенню речей: продуктів харчування, медичних засобів та ліків. На рівні співробітників ми організовуємо грошові збори, які допомагають закрити потреби військових: амуніція, техніка тощо.
Волонтерський рух, який охопив всю країну, дав прекрасний приклад фінансової підтримки наших захисників.
Команда «Інтергал-Буд» впевнена у перемозі України, однак чітко розуміємо: легко не буде.
Масштаби відновлення після війни важко осягнути. У цьому ми вбачаємо місію будівельної галузі та нас як одного з її лідерів — відбудова країни. І житловий фонд, і інфраструктурні об'єкти зазнали величезних втрат. Це все треба буде відбудувати.
Ми сподіваємося на підтримку держави та міжнародної спільноти. Це має бути спільний процес. Компанія готова долучитись та поділитись досвідом і експертизою, які ми отримали за майже два десятиліття успішної роботи на будівельному ринку.