Рейтинг Володимира Зеленського з 19 до 25 квітня. Інфографіка: The Page
На початку кожного тижня The Page традиційно публікує свій «Економічний барометр». Він відображає вплив рішень українських чиновників на рейтинг президента Володимира Зеленського. У цьому нам допомагають глави найбільших бізнес-асоціацій, експерти, політологи та підприємці.
Ми проаналізували такі теми, які вплинуть на рейтинг Зеленського:
- розроблення «антиахметовського» законопроєкту;
- початок подання заявок на карантинні 8 тис. грн для ФОПів;
- безвідсоткові кредити на відкриття бізнесу для малозабезпечених сімей;
- вечірка в ресторані готелю Fairmont під час локдауну.
Хто і як впливав на рейтинг президента з 19 до 25 квітня
Уряд за ініціативою Офісу президента розглядає зміни до законодавства щодо сплати більших сум податків українськими олігархами. Зокрема, йдеться про «антиахметовський» законопроєкт. Він збільшує ренту за видобуток залізної руди, завдяки чому розраховують отримати додатковий ресурс для бюджету в розмірі 3 млрд грн, пише «Економічна правда». Якщо Верховна Рада підтримає проєкт закону, то з 1 липня 2021 року компанії галузі сплачуватимуть ренту не від собівартості, а від ринкової ціни. Нагадаємо, що олігарх Рінат Ахметов має в цьому бізнесі частку понад 50%.
Також обговорюється ідея введення акцизу для «зеленої енергетики» завдяки внесенню змін до Податкового кодексу. Зокрема, мінімальний рівень акцизу планують встановити на рівні 3,2% — 40% (ще обговорюється), що може принести понад 1,5 млрд грн додаткових надходжень на рік. Найбільшим виробником «зеленої енергії» в Україні є ДТЕК Ріната Ахметова (частка ринку понад 25%).
Також уряд хоче скасувати пільги зі сплати земельного податку для підприємств гірничовидобувної галузі, які сплачують до бюджетів місцевих громад лише 25% встановленої ставки, що додатково дасть змогу залучити до 5 млрд грн. Водночас, за даними видання, понад 50% земельного податку, який сплачує гірничодобувний сектор, належать підприємствам Ахметова.
Це позитивно вплине на рейтинг президента, оскільки бюджет держави щорічно втрачає мільярди через те, що великий бізнес ухиляється від сплати податків і суттєво постраждав через збільшення витрат на боротьбу з пандемією. Проєкт закону передбачає щорічно отримувати до бюджету загалом 50 млрд грн завдяки сплаті податків.
Минулого тижня підприємці та українці, які постраждали від введення жорстких карантинних обмежень у своїх регіонах, почали подавати заявки на виплату одноразової матеріальної допомоги в розмірі 8 тис. грн на порталі «Дія».
Уже в перший день кількість заявок наблизилася до 100 тисяч.
Повноцінний і успішний запуск реєстрації на отримання матеріальної допомоги в розмірі 8 тис. грн позитивно відіб'ється на рейтингу глави держави. Гроші можуть отримати як бізнес, так і наймані працівники в «червоних» зонах, де діють найжорсткіші карантинні обмеження (закриття закладів громадського харчування, торгових центрів, кінотеатрів тощо), які негативно впливають на малий бізнес. Тому більшість ФОПів без допомоги держави можуть просто не «вижити», а це відповідно завдасть шкоди економіці країни.
Кабінет міністрів схвалив механізм надання безвідсоткових кредитів на відкриття бізнесу в різних сферах, який має запрацювати із січня 2022 року.
Зокрема, допомогу видаватимуть безробітним членам малозабезпечених сімей для того, щоб вони придбали обладнання та матеріали для відкриття бізнесу. Цю допомогу треба повернути через три роки. Щодо суми допомоги, то її розмір складе 15 мінімальних зарплат (з 1 грудня 2021 року мінімальна зарплата зросте до 6 500 грн, відповідно із січня 2022 року за програмою зможуть виділити до 97 500 грн).
Це позитивно вплине на рейтинг глави держави, оскільки від цієї допомоги виграють не тільки українці, які зможуть позбутися залежності від соціальних виплат, повноцінно заробляти й забезпечувати сім'ї, не переплачуючи водночас відсотки за кредитом, а й держава, адже замість регулярної виплати різних видів соцдопомоги держбюджет отримуватиме податки.
Народний депутат від фракції «Слуга народу» Микола Тищенко під час локдауну в Києві влаштував гучну вечірку в ресторані готелю Fairmont, яку було присвячено дню народження його дружини Алли Баранівської. Слідчі поліції міста відкрили кримінальне провадження через порушення жорсткого карантину в «червоній зоні».
Водночас, за словами глави Держпродспоживслужби в м. Київ Олега Рубана, за порушення відповідатиме тільки адміністрація готелю та ресторану у вигляді мінімального штрафу (34 тис. грн). Про це він заявив в ефірі телеканалу «Україна 24».
Це негативно вплине на рейтинг президента Володимира Зеленського, адже під час жорсткого локдауну в регіонах потерпає малий і середній бізнес, що зрештою завдає збитків державі, тому представники влади також мають дотримуватися карантинних правил. Ситуація ускладнюється тим, що це не перший подібний скандал, у який потрапив Тищенко. Так, рік тому його ресторан «Велюр» працював попри локдаун.
Деякі ресторатори на тлі скандалу навіть не виключають можливості провести мітинг. Так, за словами ресторатора Сергія Ситникова, провести мітинг було б правильним, щоб локдаун був логічним і справедливим.