Бізнес-барометр. Хто б'є по рейтингу Володимира Зеленського 11 — 17 січня

Інфографіка: The Page

На початку кожного тижня The Page традиційно публікує свій «Економічний барометр». Він відображає вплив рішень українських чиновників на рейтинг президента Володимира Зеленського. У цьому нам допомагають глави найбільших бізнес-асоціацій, експерти, політологи та підприємці.

Ми проаналізували такі теми, які вплинуть на рейтинг Зеленського:

  • гранична ціна на газ у розмірі 6,99 грн за кубометр з урахуванням ПДВ для населення та підприємств теплокомуненерго;
  • законопроєкт № 4583, яким планують внести зміни до умов надання послуг із перевезення пасажирів автомобільним і міським транспортом;
  • скасування низки пільг на електроенергію регулятором.
Позитивно
Юрій Вітренко
голова правління «Нафтогазу»

Міністерство енергетики запропонувало встановити граничну ціну на газ для населення та підприємств теплокомуненерго в розмірі 6,99 грн за кубометр з урахуванням ПДВ. Кабінет міністрів затвердив цю постанову й також встановив максимальну вартість розподілу газу — 1,8 грн за кубометр (щодо останнього, то ухвалити рішення ще має Нацкомісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг). Ця ціна діятиме до кінця опалювального сезону (31 березня 2021 року) або до закінчення карантину.

Крім того, уряд доручив Мінфіну та Мінсоцполітики сформувати механізм субсидування, який допоможе людям, які використовують електроенергію для опалення.

Коментар The Page

Попри те, що Міжнародний валютний фонд, за словами міністра фінансів Сергія Марченка, був стурбований наміром Кабміну ухвалити рішення про граничні ціни на газ, бо Україна взяла на себе зобов'язання щодо ринкового тарифоутворення на ринку природного газу, рішення позитивно позначиться на рейтингу президента Володимира Зеленського. Ухваленню цього рішення передували протести українців проти підвищення цін на газ і перекриття мітингувальниками доріг у різних регіонах країни. Тепер же вартість газу в середньому зменшиться на 30%, а для частини громадян навіть на 40%, завдяки чому платіжки скоротяться приблизно на 500 грн.

За словами ж аналітиків, реалізація цих заходів може знищити конкуренцію на ринку і призвести до необґрунтованого зростання цін, конфлікту з міжнародними партнерами тощо. Проте, за словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, це рішення не означає відмову Кабміну від розвитку ринку газу, адже воно є тимчасовим. Глава уряду також пояснив, що Кабмін «розробить газовий продукт із фіксацією ціни на рік, що більше не дозволить окремим постачальникам газу користуватися монопольним становищем і завищувати тарифи».

Позитивно
Владислав Криклій
міністр інфраструктури

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт № 4583, яким планують внести зміни до умов надання послуг із перевезення пасажирів автомобільним і міським транспортом.

Законопроєкт, зокрема, пропонує почати закупівлі транспортних послуг через ProZorro замість «не завжди прозорих конкурсів на маршрути». Ба більше, документ передбачає, що міста зможуть визначати ціну самостійно й платити за кілометри, а не «збирати гроші з пасажирів», що дасть змогу припинити «дискримінацію пільговиків». Це також дозволить вимагати від перевізників обслуговування пасажирів комфортабельними автобусами й встановлення трекерів і валідаторів для безготівкової оплати. Організатор же перевезень визначатиме тариф на проїзд з огляду на економічно обґрунтовані витрати та обґрунтовану частину прибутку.

У разі ухвалення законопроєкту підпункти щодо вимог до транспорту набудуть чинності 2025 року.

Коментар The Page

Це позитивно вплине на рейтинг глави держави, оскільки метою законопроєкту є ліквідація старих маршруток у структурі громадського транспорту, а його ухвалення дасть можливість вимагати від перевізників якість і залишити в минулому старі автобуси.

Негативно
Валерій Тарасюк
голова НКРЕКП

Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, скасувала низку пільг на електроенергію. Йдеться про нічний тариф, пільги для релігійних організацій, юросіб, що оперують житловими комплексами тимчасово переміщених осіб, і жителів 30-кілометрової зони навколо АЕС.

Пільги на електроенергію для жителів 30-кілометрової зони навколо АЕС було встановлено на рівні 70% чинного тарифу. Тариф для юросіб регулювався постановою, згідно з якою для операторів житлових комплексів тимчасово переміщених осіб він був на рівні 1,68 грн/кВт-год. Щодо пільгового тарифу для побутових споживачів, які опалюють житло з допомогою електроенергії, то він був на рівні 90 коп./кВт-год за перші 3000 кВт-год на місяць. Пільгові тарифи були встановлені і для багатодітних сімей, дитячих будинків і гуртожитків із загальним приладом обліку електроенергії на рівні 90 коп./кВт-год.

У НКРЕКП пояснили: коли був запущений оптовий ринок електричної енергії, усі постанови про пільги для окремих категорій споживачів втратили юридичну силу.

Коментар The Page

Рішення про скасування пільг для деяких категорій населення негативно відіб'ється на рейтингу Володимира Зеленського, оскільки багато українців були ним незадоволені, як і скасуванням пільгових перших 100 кВт електроенергії для населення, через що тариф на електроенергію склав 1,68 грн за кВт/год для всіх споживачів (раніше за умови споживання до 100 кВт/год вартість 1 кВт становила 90 коп.).

Утім, прем'єр-міністр Денис Шмигаль минулого тижня доручив Мінфіну та Мінсоцполітики розробити механізм субсидування тих споживачів, які використовують електроенергію для опалення. Ба більше, глава уряду та виконувач обов'язків міністра енергетики Юрій Вітренко запевнили, що найближчим часом розв'яжуть питання щодо тарифів на електроенергію для жителів населених пунктів, розташованих у 30-кілометровій зоні від атомних електростанцій. Найімовірніше, для них буде встановлено окремий тариф.

Читати на The Page