Звідки уряд України планує залучити 500 млрд грн бюджетних коштів на оборону

Звідки уряд України планує залучити 500 млрд грн бюджетних коштів на оборону

Україна потребує 500 млрд грн бюджетних коштів на потреби сектору безпеки і оборони. Комітет ВРУ з питань бюджету пропонує залучити близько 100 млрд грн від податків, ще 1 млрд грн – від скорочення видатків бюджету. Про це повідомила голова Комітету ВРУ з питань бюджету Роксолана Підласа.

Як український уряд планує знайти 500 млрд грн бюджетних коштів на оборону

2 вересня 2024 року Комітет з питань бюджету розгляне «комітетську версію» того, звідки залучити 500 млрд грн на потреби сектору безпеки і оборони (які забезпечуються лише із внутрішніх надходжень).

Комітет пропонує такі бюджетні зміни, порівнюючи їх із законопроєктом №11417 від Мінфіну:

  • -115,4 млрд грн – скоротити видатки з обслуговування і погашення держборгу (у версії уряду – 125,6 млрд грн);
  • +216 млрд грн – залучити від розміщення ОВДП (у версії уряду – 160 млрд грн);
  • +100 млрд грн – отримати від перевиконання податків і зборів (раніше планувалось – 76 млрд грн);
  • +12,7 млрд грн – отримати від акцизів на пальне і тютюн (було – 13,7 млрд грн);
  • +30 млрд грн – це очікувані надходження від нових податкових змін у 2024-му (планувалось 125 млрд грн);
  • -25,5 млрд грн – скоротити/відмовитись від нових видатків по загальному і спеціальному фонду держбюджету.

Комітет також пропонує такі основні позиції скорочення видатків українського бюджету:

  • -11,2 млрд грн – з Мінстратегпрому (з програми «розвитку ОПК». Це кошти так званого «військового ПДФО». Водночас у Міністерства залишаються кошти на цій програмі по загальному фонду – 7,7 млрд грн на рік + залишок накопиченого з початку року «військового ПДФО» по спецфонду – близько 32 млрд грн);
  • -8,6 млрд грн – невикористані кошти Мінсоцполітики (закладений в бюджеті план перевищив фактичні видатки за 8 місяців року);
  • -4,5 млрд грн – відмова поповнювати Резервний фонд (у серпні уряд вже зробив перерозподіл майже на 30 млрд грн на користь Резервного фонду з програми обслуговування боргу та інших);
  • -1 млрд грн – інші скорочення через економію коштів в Мінмолодьспорту, Мінцифри, Мінкульті Міносвіти, НАЗК (з фінансування політичних партій), Мінреінтеграції, Мінвідновлення, ЦВК (з виборів місцевих депутатів) та інші,
  • -662,2 млн грн з Державної митної служби;
  • -227,8 млн грн – скорочення видатків на органи влади (СКМУ, Держпродспоживслужба, Держстат, ВАКС, Вищий суд інтелектуальної власності, Держгеонадра, Держслужба морського і водного транспорту, Держенергоефективності, Держагентство туризму, Державіаслужба, ДАСУ, Агентство управління держборгом, Держфінмоніторинг, НАДС та інші).

Водночас Комітету доведеться відновити видатки на обслуговування держборгу на 14,9 млрд грн, оскільки у серпні 2024-го 24,5 млрд грн спрямували з обслуговування боргу на Резервний фонд держбюджету.

Комітет з питань бюджету також пропонує норму законопроєкту Мінфіну №11417 – пропонується змінити принцип розподілу «військового ПДФО» на три місяці 2024 року:

  • зараз лише 25% «військового ПДФО» йде в загальний фонд держбюджету, а пропонується 59%;
  • по спеціальному фонду залишити 41% і скасувати спрямування «військового ПДФО» на Мінстратегпром.

Нагадаємо, у Україні у 2024 році готується підвищення податків. Фінансовий комітет Верховної Ради 29 серпня ухвалив до першого читання у парламенті нову версію відповідного законопроєкту №11416-д. З документа, який підготував Кабмін, прибрали низку пропозицій, які найбільше обурювали бізнес.

Читати на The Page