Джо Байден та Володимир Зеленський у Києві. Фото: Telegram/V_Zelenskiy_official
Хоча президент США Джо Байден поділяє мету президента Володимира Зеленського вигнати російських загарбників, він переймається тим, щоб не спровокувати президента терористичної росії владіміра путіна на ескалацію війни за межі України або на ядерний конфлікт.
Про це йдеться в матеріалі NYT «'Це складно': як Байден і Зеленський створили партнерство у воєнний час». The Page занотувало найцікавіше.
Зеленський виявився міцнішим, ніж про нього думали
Після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну Байден розмірковував про свої телефонні розмови із Зеленським. Він добре не знав українського президента й розумів, що можливо ніколи не пізнає. Деякі люди помічали, що Байдену було холодно від думки, що він, можливо, розмовляє з мертвою людиною.
Менш ніж за тиждень після вторгнення Байден сказав, що він не бачить можливості змусити Путіна зупинитися. Він сказав, що, на його думку, Росія зможе перемогти Україну, захопивши великі міста, і він очікує, що загине багато людей. Ідея про те, що Україна зможе перемогти росіян, «не збудеться», — сказав Байден.
Байден був не єдиний, хто припускав, що Зеленський може не витримати російського тиску з огляду на мету Кремля. Але американський президент був радий, що йому довели, що він помиляється, і з подивом виявив — як і вся решта світу — пан Зеленський виявився більше, ніж колишній комік, і міцніше, ніж будь-хто міг собі уявити.
Зброї не буває багато
Припущення, що Москва швидко здобуде перемогу, вплинуло на стратегічне рішення Байдена, яке стало постійним джерелом невдоволення Зеленського. Американські чиновники побоювалися посилати в Україну складну зброю, яка могла потрапити до рук Росії.
Небажання Байдена надати найсучаснішу зброю непокоїть Зеленського, але українець навчився повільно придушувати опір, щоб зрештою отримати багато з того, що він хоче.
«Обидва вони справді рішучі та сильні лідери. Коли їхні інтереси збігаються — це найкращі стосунки. Якщо є непорозуміння чи різні погляди, виникають емоції. Я класифікую їх як складні стосунки, не в поганому розумінні», — прокоментував колишній радник Зеленського з україно-американських взаємин Ігор Новіков.
За словами офіційних осіб, з моменту вторгнення в країну рік тому ці два лідери пройшли разом дивовижний шлях і сформували партнерство, яке має вирішальне значення для майбутнього міжнародного порядку. Байден забезпечив надання Україні військової та іншої допомоги на суму $113 млрд, але в їхніх телефонних розмовах цього ніколи не було достатньо для Зеленського, який наполягає на більшому. Потрібні були місяці, щоб президенти змогли краще зрозуміти один одного й згладити образи.
«Зеленський намагається врятувати свою країну. Немає нічого гіршого, ніж отримувати наприкінці дня звіти про те, скільки людей загинуло. Нікого не має дивувати, що він увесь час хоче більшого. Він вважає, і я думаю, що він має рацію, що саме так закінчиться ця війна», — прокоментував Майкл Макфол, посол США в росії за президентства Барака Обами.
За його словами, Байден вважає, що він мобілізував світ, мобілізував Америку, а Пентагон зробив більше, ніж будь-коли раніше, і він засмучений тим, що його не хвалять за це.
За словами представників адміністрації, Байдена дратувало, що з президентом Сполучених Штатів поводяться як із сержантом-постачальником.Підхід Зеленського зумовлений тим, що він жив у столиці, яка зазнавала регулярних бомбардувань.
«На думку Зеленського, постачання зброї цінуються, але йдуть украй повільно. За ці затримки ми платимо українською кров'ю», — повідомив Новіков.
Як налагодилися стосунки Зеленського та Байдена
Стосунки між Зеленським і Байденом покращилися після приїзду Бріджит А. Брінк, нового американського посла, навесні минулого року. Байден часто поступався пану Зеленському, зрештою погодившись послати HIMARS, Patriot і танки M1 Abrams, від чого він спочатку відмовлявся.
Відносини між президентами зміцнилися протягом останніх місяців. Гучний візит Зеленського до Вашингтона напередодні Різдва, схоже, справив враження на Байдена та його радника з національної безпеки Джейка Саллівана, який тісно співпрацює з главою ОП Андрієм Єрмаком.
А нещодавній візит Байдена до Києва підкреслив їхню солідарність, оскільки Зеленський щиро подякував йому за допомогу, яку українці «запам'ятають назавжди», і наполягав на наданні додаткового озброєння, цього разу мʼяко.