Facebook Pixel

Запорізький алюмінієвий комбінат приватизують у 3-му кварталі 2023 року — ФДМУ

Фонд державного майна разом із новим менеджментом «Запорізького виробничого алюмінієвого комбінату» готує підприємство до приватизації в третьому кварталі 2023 року. Зараз підприємство перебуває в тяжкому фінансово-економічному стані через неефективне управління попередніми приватними власниками — компанією Velbay holdings limited, що підконтрольна компанії «Російський алюміній» (РУСАЛ) російського олігарха Олега Дерипаски. У 2006 році вона придбала 68% пакета акцій комбінату. Окрім цього пакета їй вдалося придбати ще 29,5% акцій комбінату. Унаслідок цього Олег Дерипаска отримав контроль над 97,5% акцій ЗАлК.

Quote«У 2015 році держава в результаті судового процесу повернула 68%-вий пакет акцій у державну власність, передавши його в управління ФДМУ. Решту акцій (29,5%) у лютому 2023 року стягнув у дохід держави Вищий антикорупційний суд за позовом Мін'юсту. За 14 років колишні власники фактично розграбували підприємство та знищили унікальне виробництво первинного алюмінію. Раніше комбінат був єдиним в Україні виробником цієї продукції. Він мав потужності з виробництва первинного алюмінію понад 100 тис. тонн на рік. На час повернення 68%-го пакета акцій в державну власність комбінат практично припинив виробництво», — йдеться в повідомленні ФДМУ.

Зазначається, що на підприємстві відбулося повне згортання випуску первинного алюмінію, ліквідовано глиноземне виробництво, електролізні потужності виведено з експлуатації. З кінця 2000-х років підприємство поступово припиняло роботу. Спочатку в березні 2009 року зупинив роботу глиноземний цех. Пізніше у квітні 2011 року припинив виробництво електролізний цех, який випускав первинний алюміній. Останнім у липні 2014 року зупинився ливарний цех.

Зараз основними джерелами доходу підприємства є надання майна в оренду та продаж активів і виробничих запасів.

У 2022 році комбінат отримав збиток у розмірі 59,3 млн грн.

У лютому Вищий антикорупційний суд уже стягнув на користь держави майно російського олігарха Олега Дерипаски.

Подякувати 🎉