McDonald's припинив свою діяльність у росії через вторгнення москви в Україну у 2022 році. Фото: AP
Російський президент путін доручив своєму уряду розробити нову правову базу для компаній, які прагнуть інвестувати в росію. Це найбільш конкретна ознака того, що москва готується до того дня, коли, на її думку, санкції будуть скасовані, а деякі інвестиції повернуться. Про це пише Bloomberg.
Але, за словами одного з кремлівських чиновників, «поки що ніхто не стукає у двері», підкреслюючи тим самим попередній характер підходів компаній, деякі з яких так і не пішли повністю, до відновлення своєї діяльності в країні, в той час як президент США Дональд Трамп наполягає на укладенні угоди про припинення війни росії в Україні.
Bloomberg поспілкувався з юристами, банкірами та аналітиками ризиків з досвідом роботи в росії, до яких протягом останніх тижнів зверталися клієнти за порадами щодо того, що може статися далі на радикально іншому ринку, де баланс між ризиком і винагородою різко змінився з 2022 року, а один з них припустив, що деякі компанії вже «планують сценарії».
«Вони всі проводять належну перевірку. Вони всі розглядають свої варіанти. З моменту інавгурації Трампа до Росії прикута набагато більша увага», — сказав Кріс Віфер, який керує Macro Advisory, стратегічною консалтинговою фірмою, що спеціалізується на росії.
Однак він додав, що більшість компаній не розглядатимуть можливість повернення, доки не буде укладена постійна мирна угода.
«Ніхто не хоче повернутися занадто рано, а потім знову піти», — сказав Віфер.
Південнокорейський конгломерат LG Electronics Inc. нещодавно здійснив тестовий перезапуск свого російського заводу з виробництва побутової техніки, призупинений з початком війни, після того, як побачив «ознаки можливого закінчення конфлікту». Компанія Ariston Holding NV, що виробляє побутову техніку та опалювальні прилади, планує відновити роботу свого російського заводу після того, як 27 березня путін повернув контроль над підприємством італійському виробнику.
Для інших це, ймовірно, буде складніше. McDonald's Corp., чиє відкриття в 1990 році у москві розглядалося в той час як символ нової ери співпраці після закінчення холодної війни, включила пункт про викуп, коли продавала свої ресторани існуючому ліцензіату Олександру Говору незабаром після початку повномасштабної війни. Тепер компанії може бути важко повернутися.
Колишній ресторан McDonald's, тепер мережа ресторанів швидкого харчування «Вкусно и Точка»
Згідно з російською фінансовою звітністю, виручка «Вкусно и точка», як тепер називається мережа ресторанів швидкого харчування, минулого року зросла більш ніж удвічі в рублях порівняно з довоєнним рівнем — до 187 млрд рублів ($2,3 млрд).
«Рівняння ризику і винагороди змінилося, порівняно з «астрономічними» прибутками, які можна було отримати в 1990-х і 2000-х роках. Зараз я не думаю, що будь-яка компанія може передбачити той горщик із золотом, який вона знайшла в попередні десятиліття», — сказав Чарльз Хекер, автор книги «Нульова сума», яка розповідає про те, як міжнародний бізнес прийшов у пострадянську росію.
Політичні та економічні перешкоди
Дипломатія поки що дала мало результатів. Атака на Суми 13 квітня, в результаті якої загинули десятки людей, підкреслила, наскільки мало прогресу досягається у припиненні війни. Угода, яку Трамп уклав з росією і Україною про 30-денне припинення атак на енергетичну інфраструктуру, має закінчитися 18 квітня. Кожна сторона звинувачує іншу в порушенні угоди. Угода про перемир'я в Чорному морі, яку американські чиновники уклали на переговорах у Саудівській Аравії у березні, зайшла в глухий кут, коли Кремль висунув попередні умови.
Вони включали повторне підключення одного з найбільших російських державних банків до міжнародної системи передачі фінансових повідомлень SWIFT, яка підпадає під юрисдикцію Європейського Союзу. ЄС не говорив з адміністрацією Трампа про послаблення санкцій для росії в рамках угоди про припинення вогню, заявив 7 квітня Девід О'Салліван, головний санкційний чиновник блоку.
Навіть якщо мирна угода буде укладена, існують величезні політичні та економічні перешкоди для повернення на російський ринок. Іноземні компанії, які залишили країну, часто були змушені погоджуватися на угоди, де нижча оцінка їхніх активів розглядалася як ціна відходу, тоді як кремль взяв під контроль деякі підприємства і підштовхував їхній продаж новим власникам, деякі з яких мали зв'язки з путіним.
Уряд також дозволив паралельний імпорт брендів — справжніх запасів, але не розповсюджуваних власником бренду — після того, як деякі фірми припинили постачати в росію офіційну продукцію, що підірвало спроби позбавити споживачів товарів і посилити внутрішньополітичний тиск на путіна з метою припинення війни. У більшості випадків росіяни можуть вільно купувати все — від айфонів до кока-коли — приблизно за тими ж цінами, що й в інших країнах.
З населенням 146 млн росія залишається привабливою для виробників споживчих товарів і продуктів харчування. Міжнародні компанії, які залишилися в рф, теоретично можуть мати більше переваг, якщо країна знову відкриється для бізнесу. Французький виробник йогуртів Danone SA та американська PepsiCo Inc. були двома найбільшими гравцями на російському ринку молока та молочних продуктів.
Але минулого року Danone була змушена продати свій російський бізнес дружній кремлю компанії після того, як путін наказав передати активи під тимчасове державне управління у 2023 році. Французька компанія визнала загальний збиток у розмірі 1,2 млрд євро на своїх рахунках.
Pepsi зберегла свої російські заводи і навіть зараз, попри скорочення витрат на маркетинг і просування, займає понад 20% ринку в деяких секторах, таких як дитяче молочне харчування, згідно з даними компанії «Продажі.рф», яка займається дослідженням споживчих настроїв. Але частка флагманського бренду Pepsi на ринку безалкогольних напоїв впала з близько 10% до війни до лише 1% після того, як компанія скоротила прямі продажі в росію. Тим не менш, він зберігає платформу для розширення, якщо політична напруженість у відносинах із Заходом зменшиться.
Міжнародні банки, чиї ризики в росії у 2021 році становили $119 млрд, також стикаються з серйозними проблемами. У січні 2025 року путін дозволив Goldman Sachs Group Inc. продати свою російську дочірню компанію регіональному покупцеві, а в квітні він дозволив кредитору продати належні йому акції найбільших російських виробників енергії та інших компаній в угоді, яка наразі оцінюється приблизно в $87 млн.
У 2021 році російська дочірня компанія Райффайзен Банк Інтернаціональ АГ була найбільшим кредитором з іноземним капіталом у країні. Австрійський банк не зміг знайти покупця і зіткнувся з постійною перевіркою та тиском з боку американських регуляторів та Європейського центрального банку, які вимагають згорнути операції та прискорити його вихід, хоча він не може зробити це без схвалення російського уряду.
За словами особи, знайомої з ситуацією, Райффайзен може розглядати відновлення роботи як кращу можливість продати свої активи і вийти з країни, щоб уникнути майбутніх труднощів. Однак думки всередині банку розділилися на тих, хто наполягає на продажу, і тих, хто вважає, що банку слід дочекатися більшої ясності щодо того, як розвиватиметься ситуація, повідомила співрозмовниця.
«Наказ ЄЦБ про згортання російського бізнесу існує незалежно від змін у відносинах між США та Росією», — заявив представник Райффайзен.
Радикально інший ринок
Будь-яке повернення транснаціональних автовиробників означатиме важливий крок до нормалізації відносин між росією і Заходом.
Після падіння більш ніж на 80% після вторгнення, російські продажі автомобілів повністю оговталися від шоку, викликаного війною. За даними «Автостату», минулого року було продано близько 1,6 млн нових легкових і легких комерційних автомобілів. Це ставить росію одразу після Франції, другого за величиною автомобільного ринку ЄС.
Революція на російському автомобільному ринку Китайські бренди відвоювали частку ринку у європейських, корейських та японських конкурентів (%)
Основна частка продажів припадає на китайські марки, тоді як інші міжнародні бренди пішли з ринку. Деякі з них, зокрема Mercedes-Benz Group AG, Nissan Motor Co. Ltd., Hyundai і Renault SA, спочатку мали умови викупу, згідно з повідомленнями російського уряду і ЗМІ, що теоретично дозволило б їм викупити заводи за зниженою ціною. Це не буде просто. Керівник АвтоВАЗу, найбільшого російського виробника автомобілів, заявив, що його колишній власник, Renault, повинен буде виплатити компенсацію в розмірі щонайменше 112,5 млрд рублів, щоб покрити інвестиції, зроблені з моменту виходу з росії, якщо французький автовиробник захоче повернути свою частку.
Згідно з російським законодавством, кожні три роки необхідно поновлювати авторські права, інакше можна втратити право власності на бренди. Але коли Toyota Motor Corp. перереєструвала свої бренди в росії на початку цього року — і додала моделі, які раніше не продавалися в країні, — це викликало спекуляції в місцевих ЗМІ про можливе повернення японського автовиробника.
У відповідь на запитання агентства Bloomberg компанія Toyota назвала поновлення «звичайною діловою діяльністю», заявивши, що воно «не передбачає нічого, окрім постійного захисту прав інтелектуальної власності світових брендів».
Компанії, які врешті-решт наважаться і повернуться до росії, знайдуть зовсім інший ринок у країні, що змінилася внаслідок війни.
«За три роки, поки вас не було на ринку, вашу частку захопили китайські, турецькі, індійські компанії. Якщо у вас виникне конфлікт з російською компанією і ви звернетеся до суду в Росії в наші дні, то в 99% випадків ви програєте», — сказав Набі Абдуллаєв, партнер лондонської консалтингової компанії Control Risks.