25 листопада найбільша приватна енергетична компанія України ДТЕК заявила, що отримає 107 млн євро від Європейської комісії та США на відновлення об'єктів енергетики, зруйнованих в результаті російської атаки на українську енергосистему.
Компанія повідомила, що 62,8 млн євро надійде від ЄС, а 46,1 млн доларів — від уряду США.
Росія посилила свої атаки на український енергетичний сектор з весни цього року, знищивши близько 90% генеруючих потужностей ДТЕК.
«Уряд США та Європейська комісія передають ДТЕК обладнання та будівельні матеріали на суму 106,6 млн євро, надаючи життєво важливу підтримку енергетичній системі, зруйнованій російськими ракетними та безпілотними атаками», — заявили в ДТЕК.
У компанії зазначили, що Єврокомісія виділить 62,8 млн євро на обладнання та матеріали для відновлення 1,8 ГВт генеруючих потужностей, а також для захисту обладнання електростанцій від снігу, дощу та мінусових температур.
Виконання робіт забезпечить стабільне та надійне енергопостачання для понад 2 млн українців, йдеться у повідомленні.
США надають $46,1 млн на закупівлю систем управління та десятків нових трансформаторів, критично важливих для енергопостачання.
Напередодні Європейський банк реконструкції та розвитку висунув умову: він не допомагатиме українським групам, які перебувають у руках місцевих олігархів, навіть у нинішній надзвичайній ситуації. Про це повідомила Corriere Della Sera.
Так, лондонський банк Bers не фінансує проєкти монополіста з розподілу електроенергії ДТЕК, оскільки його контролює найбагатша людина країни Рінат Ахметов, який зараз перебуває на вершині імперії вартістю щонайменше 4 млрд євро, що охоплює енергетику, видобуток заліза та вугілля, сталеливарну промисловість, телекомунікації, нерухомість, а також фінанси та футбол завдяки контролю над донецьким «Шахтарем».
«Мета звільнення економіки від впливу олігархів є абсолютно фундаментальною, і у нас є дуже тверді ідеї щодо цього: це частина реформ, які необхідно провести, щоб Україна могла вступити до Європейського Союзу. Якщо ми підемо на компроміс у цьому питанні, ми зашкодимо перспективам країни в довгостроковій перспективі», — розповідає Оділь Рено-Бассо, колишня директорка французького казначейства, яка зараз очолює банк Bers.
ЄБРР не є інституцією ЄС, але має серед своїх акціонерів ЄС, усі держави-члени та Європейський інвестиційний банк. Його президент фактично обирається в Раді міністрів фінансів у Брюсселі, і банк зараз є одним з найбільших фінансистів української економіки, з кредитним портфелем у 5 млрд євро, створеним під час війни (з яких один мільярд — в енергетичному секторі, включаючи відновлювані джерела енергії).
Але навіть незважаючи на те, що мільйони українців зараз страждають від холоду та перебоїв з електроенергією, Рено-Бассо не надаватиме кредити та не гарантуватиме позики ДТЕКу. Попри те, що компанія зазнала втрат від Росії, які оцінюються у понад дві третини її потужностей з виробництва електроенергії з відновлюваних джерел та третину теплових потужностей. По-перше, Берс хотів би, щоб Ахметов послабив свій контроль над групою.
«Потрібні зміни в структурі. Я маю на увазі ширші реформи», — каже Рено-Бассо.
Під час війни роль олігархів була ослаблена, але після неї все може бути інакше». Походження статків Ахметова в роки розпаду Радянського Союзу залишається оточеним суперечками і звинуваченнями, які він завжди відкидав. Сам він сьогодні вважає, що більше не є олігархом, оскільки під дією закону, нещодавно прийнятого в Києві, він відмовився від усіх своїх медіаліцензій.