ЄС пропонує поступово заборонити весь імпорт російського алюмінію у рамках 16-го пакету санкцій проти рф, який хочуть оголосити напередодні третьої річниці повномасштабної війни. Окрім цього, у рамках нових санкцій ЄС хочу відключити більше банків від системи SWIFT, а також ввести додаткові заходи проти «тіньового флоту» рф. Про це пише Bloomberg.
Які заходи проти росії ЄС планує у 16-му пакеті санкцій
У рамках нового, 16-го пакету санкцій проти росії до третьої річниці повномасштабної війни ЄС розглядає такі заходи:
- поетапну заборону на імпорт російського алюмінію;
- санкції, що відключать більше банків, які рф контролює за кордоном, від банківської системи SWIFT;
- дії проти понад 70 суден «тіньового флоту», який рф використовує для транспортування нафти.
Щодо заборони російського алюмінію, ЄС попередньо пропонує європейським покупцям імпортувати 275 тис. тонн російського металу за системою квот протягом одного року, перш ніж повна заборона набуде чинності. Квотами на обсяги імпорту керуватимуть країни-члени та виконавчий орган ЄС – Єврокомісія.

Такі заходи вимагають згоди всіх держав-членів ЄС, а остаточне рішення може змінитися до того, як їх офіційно запропонують членам, кажуть джерела Bloomberg. Зокрема, Угорщина досі часто опирається будь-яким заходам проти москви.
ЄС також пропонує заборонити тимчасове зберігання російської нафти всередині блоку, розширити обмеження на російські літаки, а також заборонити операції у великій кількості російських портів і аеропортів, які використовують для перевезення зброї та заборонених компонентів для її виготовлення. Водночас це не стосуватиметься випадків, пов’язаних з енергією та надзвичайними ситуаціями.
Блок також пропонує обмежити більше програмного і апаратного забезпечення та інших технологій для систем озброєння, а також десятки компаній, включаючи підприємства у Китаї, Туреччині та інших країнах, які допомагають рф обійти санкції ЄС.
Крім того, ЄС запропонував ввести мита на решту сільськогосподарської продукції, що надходить з росії та білорусі, а також на деякі азотні добрива.
Що відомо про продаж російського алюмінію на Захід
За даними ООН Comtrade, ЄС імпортував близько 320 тис. тонн необробленого алюмінію з росії за перші 11 місяців 2024 року. Це 6% від загального обсягу імпорту до блоку.
З початку повномасштабної війни ЄС скорочував імпорт російського алюмінію, а виробники шукали альтернативних постачальників. Проте частина покупців і країни-члени заявляли, що деякі ключові продукти буде важко повністю замінити.
У 2024-му США та Велика Британія ввели заборону на торгівлю російськими металами на Лондонській біржі металів, що спочатку спричинило шалені коливання цін на біржі та прискорило зміну глобальних торгових потоків.
Нагадаємо, ЄС продовжив санкції проти росії 27 січня 2025 року після того, як Угорщина погодилась не блокувати це рішення, якщо союз надасть свої гарантії енергетичної безпеки.