Facebook Pixel

Поліція та OLX розповіли, як вберегтися від шахраїв в інтернеті: інструкція

Національна поліція України та платформа OLX розповіли про основні методи шахрайства та запропонували рекомендації щодо захисту від зловмисників.

За даними правоохоронців, протягом 2023 року понад 140 тис. громадян звернулися до НПУ і поскаржились на шахрайство. В OLX щомісяця отримують близько 86 тис. таких звернень, з яких 61% підтверджується.

Після звернення співробітники платформи проводять додаткову перевірку. Якщо шахрайство підтверджується, оголошення видаляють, а автора блокують.

Фішинг є найпоширенішим методом шахрайства

За даними поліції, найрозповсюдженішим видом шахрайства є фішинг, який використовується для крадіжки особистої інформації, такої як паролі, банківські дані тощо. Зловмисники часто вчиняють атаки через електронну пошту, соціальні мережі та інші способи зв'язку з потенційними жертвами.

Правоохоронці розробили механізм блокування доменних імен, які злочинці використовують для створення фішингових посилань. Завдяки цій ініціативі у 2023 році було припинено роботу понад 30 тис. таких доменів.

Кількість осіб, які притягують до відповідальності за шахрайські дії, зросла за останній рік. Протягом перших восьми місяців поточного року їхня кількість становила 591 порівняно з 385 за весь минулий рік.

Рекомендації Нацполіції щодо захисту від шахрайства

Щоб не стати жертвою кіберзлочинців, Національна поліція та OLX рекомендують дотримуватися таких правил:

  • не розголошувати особисту інформацію, таку як логіни, паролі та банківські дані, особливо через ненадійні засоби комунікації;
  • не переходити за посиланнями від незнайомих осіб та не завантажувати файли з листів або повідомлень;
  • бути обережними під час онлайн-покупок, уникати «занадто вигідних» та передоплати;
  • переказувати кошти на благодійність лише перевіреним фондам та ресурсам;
  • робити покупки тільки на відомих та довірених вебсайтах;
  • шукати інформацію про продавця або компанію, читати відгуки інших клієнтів, ознайомлюватися з політикою продавця щодо гарантій та повернення товару;
  • уникати покупок, де ціни значно нижчі за ринкові.

Нагадаємо, кіберполіція розповідала про топ-6 шахрайських схем в Україні та як їх уникнути.

Подякувати 🎉