Facebook Pixel

Суди прийматимуть заяви від громадян у електронному вигляді — Верховний суд

Суди прийматимуть заяви від громадян у електронному вигляді — Верховний Суд

Суди прийматимуть заяви від громадян у електронному вигляді — Верховний Суд

Закон допускає подання фізичною особою нарівні з паперовою формою, зокрема, апеляційних скарг в електронній формі через підсистеми «Електронний суд» і «Електронний кабінет». Про це говорить постанова Великої Палати Верховного суду від 13 вересня 2023 року у справі №204/2321/22 (провадження №14-48цс22).

Зазначається, що є обов’язковим скріплення електронної скарги кваліфікованим електронним підписом учасника справи або з використанням офіційної електронної адреси із засвідченням документа КЕП.

ВП ВС зазначає, що це не стосується:

  • адвокатів;
  • нотаріусів;
  • приватних виконавців;
  • судових експертів;
  • державних органів та органів місцевого самоврядування;
  • субʼєктів господарювання державного та комунального секторів економіки, які реєструють свої офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в обов’язковому порядку.

У справі, що розглядалася, заявниця направила апеляційну скаргу, підписану КЕП її представника, на електронну пошту суду. Однак апеляційний суд повернув цю скаргу, вказавши на відсутність підпису особи, що її подала.

Велика Палата ВС скасувала це рішення та направила справу до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду, зазначивши, що слід розмежовувати спосіб звернення до суду з вимогами до оформлення процесуального документа.

Quote«Якщо на документ накладено електронний підпис, що забезпечує ідентифікацію особи, але цей підпис накладений без використання підсистем ЄСІТС, а процесуальний документ направлений на офіційну електронну адресу суду, то немає підстав стверджувати, що такий електронний документ не підписаний», — говориться у повідомленні Верховного суду.

Протилежний підхід нівелює приписи про юридичну силу електронного документа та презумпцію відповідності КЕП власноручному підпису, а також суперечить ч. 1 ст. 8 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» і ст. 18 Закону України «Про електронні довірчі послуги».

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉