Нарешті Верховна Рада заборонила діяльність російської православної церкви, тобто УПЦ — яка не дуже ховає (МП) у назві. Релігійні громади, пов'язані з рф, матимуть 9 місяців, щоб остаточно розірвати зв’язки з РПЦ.
Щоб зрозуміти, чому перехідний період триватиме так довго, згадаємо трохи статистики.
На початок травня 2024 року, згідно з даними Єдиного держреєстру, на території України діяло 8097 церков, що мали зв'язки з країною-агресоркою. З початку війни їхня кількість зменшилася лише на 685 громад. Найбільше церков перейшло до Православної Церкви України в Київській, Хмельницькій та Вінницькій областях.
Пік переходів відбувся у 2023 році, коли до ПЦУ приєдналося 386 громад. Проте з грудня минулого року по квітень 2024-го їхня кількість зросла всього на 96.
Найбільше релігійних установ змінили своє спрямування у Київській області (164), а також у Хмельницькій та Вінницькій (відповідно 155 та 75).
Найбільше з 8097 церков, пов’язаних з країною-агресорокою, на Донеччині — 683 громади. Далі йдуть Дніпропетровська та Вінницька області — по 526 церков на кожну.
На даний момент ще 22 церкви зазначають свою приналежність до московського патріархату у своєму найменуванні. Крім того, Мін’юст доповнив назви для 42 церков на кшталт «РЕЛІГІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ НЕ ВКАЗАЛА ПРИНАЛЕЖНІСТЬ ДО МОСКОВСЬКОГО ПАТРІАРХАТУ», всі вони знаходяться у Чернівецькій області. Крім того, 7 громад самостійно змінили своє найменування, а три церкви після такого перейменування перейшли до ПЦУ.
Контекст:
- Напередодні вторгнення рф в Україну були внесені зміни до закону «Про свободу совісті та релігійні організації». Згідно з новими правилами, церкви та релігійні установи мали змінити свою назву в Єдиному державному реєстрі так, аби було зрозуміло, що вони належать до московського патріархату. В іншому разі такі зміни вносилися примусово, а організація отримувала примітку у своєму офіційному найменуванні «РЕЛІГІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ НЕ ВКАЗАЛА ПРИНАЛЕЖНІСТЬ ДО РОСІЙСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ (МОСКОВСЬКОГО ПАТРІАРХАТУ)».
- Нагадаємо, що 19 жовтня 2023 року Верховна Рада у першому читанні підтримала законопроєкт №8371 про заборону діяльності релігійних організацій, пов’язаних з державою-агресором. Нині він готується до другого читання.