Кабмін підтримав законопроєкт Мін'юсту про оновлення третейських судів.
Про це повідомив міністр юстиції України Денис Малюська.
«Ми плануємо створити ефективну систему третейських судів, що має значно розвантажити судову систему, оскільки буде відновлено довіру суспільства до третейського розгляду. Важливо, що до законопроєкту включено запобіжники, які не дозволять третейським судам сприяти чи бути залученими до рейдерських дій», – заявив він.
За словами Малюськи, у законопроєкті прописане посилення вимог до організацій, при яких можуть діяти третейські суди, та розширено повноваження органів третейського самоврядування.
Погоджений законопроєкт передбачає, що:
- реєструвати третейські суди зможе лише Мін'юст;
- cтворювати постійні третейські суди можна буде лише при неприбуткових організаціях, внесених до відповідного реєстру, а строк їх діяльності від моменту державної реєстрації як юридичної особи до прийняття рішення про утворення третейського суду має становити понад п’ять років;
- до повноважень Третейської палати України входитиме встановлення відповідності засновника утворюваного постійно діючого третейського суду вимогам закону та надання відповідного висновку;
- надання можливості розгляду третейськими судами справ у спорах щодо нерухомого майна.
Усі положення набудуть чинності через три роки після ухвалення закону парламентом.
Міністр також наголосив, що за новим законом діяльність постійних третейських судів, які не звернуться до органу держреєстрації у встановлений строк, буде припинено в судовому порядку.
Вперше закон про третейські суди в Україні прийняли в 2004 році.
Третейський суд — недержавний незалежний орган, що створюється за угодою або відповідним рішенням зацікавлених фізичних та/або юридичних осіб для вирішення спорів, що виникають із цивільних та господарських правовідносин.
Суть третейського судочинства полягає в тому, що сторони довіряють вирішення спору та ухвалення рішення третій особі, а не уповноваженому державою органу. У цьому істотна відмінність третейського судочинства від інших форм захисту прав та інтересів — цивільного та господарського судочинства, які здійснюються виключно судами загальної юрисдикції.