Україна збільшила видатки держбюджету на 12% у 2024 році, з яких 65% пішло на оборону, проте через інфляцію це фактично на рівні 2023-го. Витрати на обслуговування держборгу зросли на 24%. У 2025 році іноземне фінансування має повністю покрити весь очікуваний держбюджет. Про це йдеться в огляді від Центру економічної стратегії (ЦЕС).
Скільки витратила Україна у 2024 році
Видатки державного бюджету у 2024 році зросли на 12%, до рекордних 4,5 трлн грн. Проте з урахуванням інфляції це фактично на рівні 2023-го. Водночас власні доходи склали близько 2 трлн грн.
Частка власних надходжень у покритті видатків зросла до 44% (у 2023-му було менше 40%). Решту Україна покриває завдяки міжнародній допомозі та випуску держоблігацій (ОВДП).

Для порівняння, у 2021 році видатки бюджету становили 1,4 трлн грн із власними доходами у 1,3 трлн грн. За 2022-й видатки зросли до 2,7 трлн грн, тоді як доходи дещо впали – до 1,1 трлн грн.

Як змінювались бюджетні видатки України за 2020-2024. Джерело: ЦЕС
У 2024-му 65% видатків спрямували на оборону, а серед необоронних витрат найбільша цивільна категорія – соціальні видатки.
Водночас зросли витрати на обслуговування держборгу – на 24%, до 307 млрд грн, або 7% від усіх видатків бюджету.
Звідки Україна фінансуватиме держбюджет у 2025
У січні 2025-го держбюджет отримав 122,2 млрд грн податкових надходжень, основними джерелами яких були:
- податок на доходи фізичних осіб (ПДФО);
- акцизи;
- внутрішній ПДВ.
Загалом у 2025-му міжнародне фінансування має повністю покрити всі заплановані витрати державного бюджету. Основна частина надходжень забезпечується через механізм ERA за ініціативою G7, що дозволить Україні отримати $50 млрд кредиту, який покриватимуть за рахунок доходів від заморожених активів рф.
Ці кошти можуть бути використані не лише на «цивільні», але й на військові видатки. Водночас Україна не включатиме це фінансування до суми держборгу.
Наприкінці 2023-го США вже перерахували $20 млрд ERA-фінансування для України на рахунки Світового банку. Ці кошти підуть на зарплати у держсекторі та соціальні програми. Україна вже отримала перший транш у $1 млрд.
ЄС також вже перерахував Україні перші €3 млрд із заморожених російських активів. Подальші транші надходитимуть рівномірно протягом року. Україна має отримати ще близько €2 млрд у березні 2025 року як платіж за друге півріччя минулого року.
Україна також може виділити додаткові $5-7 млрд на оборону з доходів від заморожених активів рф. Водночас Верховна Рада також розглядає варіант витратити на це $25 млрд зовнішньої допомоги.