Від початку повномасштабної війни Україна отримала вже $100,79 млрд зовнішньої фінансової допомоги від міжнародних партнерів. Попри на те, що вона врятувала українську економіку від колапсу, цього недостатньо для покриття всіх потреб. За цей час бюджетний дефіцит перевищив $120 млрд. Про це розповів економіст Центру економічної стратегії (ЦЕС) Максим Самойлюк.
Чи достатньо іноземної допомоги отримує Україна
Бюджетна допомога від іноземних партнерів перевищила $100 млрд з початку повномасштабного вторгнення. Це допомогло втримати українську економіку від колапсу в умовах війни.
Більша частина іноземної допомоги спрямована на цивільні видатки бюджету, тоді як власні надходження йдуть переважно на фінансування оборони.
Економіст ЦЕС Максим Самойлюк розповів про основні джерела та особливості міжнародного фінансування для України в умовах війни:
Найбільше іноземної допомоги Україна за цей час отримала від:
- ЄС – $40,5 млрд;
- США – $28,2 млрд;
- МВФ – $11,4 млрд;
- Японії – $6,3 млрд;
- Канади – $5,4 млрд;
- Великої Британії – $2,6 млрд.
Загалом 27 різних країн та організацій фінансували український бюджет під час великої війни.
Фінансова допомога розподілялась таким чином:
- 35% фінансування Україна отримала як гранти, які не потрібно повертати;
- 65% – пільгові кредити.
Такі кредити значно відрізняються від звичайних, комерційних кредитів. Здебільшого Україна почне повертати такі позики через декілька десятиліть, а відсотки за ними мінімальні або взагалі відсутні.
Водночас іноземне фінансування все ще менше за потребу. Від лютого 2022-го дефіцит державного бюджету перевищив $120 млрд. Ще близько $33,5 млрд пішло на погашення внутрішніх та зовнішніх боргів.
Відповідно, понад $100 млрд коштів від іноземних партнерів покрили 64% потреби у додатковому фінансуванні.
«Допоки триває повномасштабна війна, Україна не зможе жити без іноземного фінансування», – зазначив Самойлюк.
За словами економіста, основою допомоги на наступні роки має стати $50 млрд грантів та кредитів від країн G7, які покриватимуть за рахунок надприбутків від заморожених на Заході активів росії.
Нагадаємо, у жовтні 2024-го Україна отримала близько $1,4 млрд пільгового фінансування від міжнародних партнерів. До держбюджету найшло $1,1 млрд від МВФ та $300 млн від Канади.