Трамп підливає масла у вогонь, погрожуючи новими тарифами для ЄС

Трамп підливає масла у вогонь, погрожуючи новими тарифами для ЄС. Фото: REUTERS

Президент США Дональд Трамп у вівторок пообіцяв вдарити по Європейському Союзу тарифами і заявив, що його адміністрація обговорює введення 10% штрафного мита на китайський імпорт, оскільки фентаніл переправляється з Китаю до США через Мексику і Канаду. Про це повідомляє Reuters.

Свої останні тарифні погрози Трамп озвучив у коментарі журналістам у Білому домі наступного дня після вступу на посаду, не запровадивши мита негайно, як обіцяв під час передвиборчої кампанії.

У вівторок фінансові ринки і торгові групи коротко видихнули, але його останні коментарі підкреслили давнє прагнення Трампа до більш широких мит і нового крайнього терміну — 1 лютого — для введення 25% тарифів проти Канади і Мексики, а також мит на Китай і ЄС.

Трамп заявив, що ЄС та інші країни також мають тривожний торговельний профіцит зі Сполученими Штатами.

«Європейський Союз дуже, дуже погано ставиться до нас. Тому вони збираються запровадити тарифи. Це єдиний спосіб ... домогтися справедливості», — сказав він.

У понеділок Трамп заявив, що розглядає можливість введення мит для Канади і Мексики, якщо вони не припинять незаконне переправлення нелегальних мігрантів і фентанілу, в тому числі хімічних речовин-прекурсорів з Китаю, через свої кордони з США.

Раніше Трамп погрожував запровадити 10% мито на китайський імпорт через цю торгівлю, але відтермінував його до 1 лютого.

Радник Білого дому з питань торгівлі Пітер Наварро заявив у вівторок, що погроза Трампа ввести мита для Канади і Мексики має на меті чинити тиск на ці дві країни, щоб зупинити в'їзд нелегальних мігрантів і нелегальних наркотиків до США.

«Причина, чому він розглядає 25, 25 і 10 відсотків, або скільки це буде, щодо Канади, Мексики і Китаю, полягає в тому, що 300 американців помирають щодня від передозування фентанілу», — сказав Наварро.

У понеділок Трамп оголосив про широкомасштабну імміграційну реформу, включаючи широку заборону на надання притулку. Також він підписав широкий торговий меморандум, наказуючи федеральним агентствам завершити всебічний огляд низки торгових питань до 1 квітня.

Сюди входить аналіз постійного дефіциту торгового балансу США, недобросовісної торгової практики та валютних маніпуляцій між країнами-партнерами, включаючи Китай. У меморандумі Трампа міститься прохання надати рекомендації щодо засобів правового захисту, включаючи «глобальний додатковий тариф» і зміни до безмитного звільнення від сплати мита у розмірі $800 для товарів низької вартості, які часто звинувачують у нелегальному імпорті хімічних речовин-прекурсорів фентанілу.

Зазначені перегляди створюють певний простір для вирішення розбіжностей між кандидатами в члени кабінету Трампа щодо того, як підходити до його обіцянок запровадити універсальні тарифи і мита на китайські товари на рівні до 60%.

Більш зважений підхід Трампа до тарифів спричинив ралі американських акцій, що підштовхнуло базовий індекс S&P 500 (.SPX) до найвищого рівня за місяць, хоча новий залп Трампа по Китаю та Європейському Союзу може здути цей імпульс.

«Трамп, ймовірно, вирішив діяти трохи повільніше, а також переконатися, що у нього є настільки міцна правова основа, наскільки він може отримати для таких дій. Він з'ясовує, як найкраще використати свої важелі впливу, щоб отримати те, що він хоче», — сказав торговий експерт Центру стратегічних і міжнародних досліджень у Вашингтоні Вільям Рейнш.

Мексика і Канада виступили з примирливими заявами у відповідь на дедлайн Трампа, встановлений на 1 лютого. Президентка Мексики Клаудія Шейнбаум заявила, що наголошуватиме на суверенітеті та незалежності Мексики і реагуватиме на дії США «крок за кроком».

Але вона додала, що угода про вільну торгівлю між США, Мексикою і Канадою не підлягає перегляду до 2026 року, і цей коментар спрямований на те, щоб запобігти припущенням про те, що Трамп буде домагатися якнайшвидшого перегляду пакту, який лежить в основі щорічної тристоронньої торгівлі на суму понад $1,8 трлн.

Кукурудзяні фермери стурбовані тим, що американські тарифи і мита порушують торгівлю з Мексикою, їхнім найбільшим експортним покупцем кукурудзи, і з Канадою, найбільшим експортним покупцем американського етанолу, виробленого з кукурудзи.

«Ми розуміємо, що він — людина, яка вміє домовлятися. Ми просто сподіваємося, що зможемо вийти з цієї ситуації так, щоб не втратити експорт — не втратити кукурудзу, що йде до Мексики, або етанол, що йде до Канади», — сказав про Трампа голова правління Національної асоціації виробників кукурудзи, фермер з Іллінойсу Кенні Хартман-молодший.

Читати на The Page